Kam s ním? aneb free webhosting pro PHP a ASP v našich krajích

Pokud sledujete rubriku o ASP a PHP, určitě byste si rádi nabyté vědomosti vyzkoušeli také prakticky. Existují v podstatě dvě možnosti. Tou první je nainstalování skriptovacích jazyků na svůj počítač. Druhou (pochopitelně snazší) možností je využít některého z již existujících webhostingů. Protože jsem si vědom, že za tyto „hokus-pokusy“ nechcete většinou platit ani korunu, nabízím vám základní přehled internetových serverů, které tuto službu nabízejí zcela zdarma. Určitě existují i jiné servery, ale pro snadný přehled na internetovém trhu tento seznam bohatě postačí.
Tento článek vyšel v šestém čísle časopisu Connect!

Jakub Mach

Jaké parametry sledovat?

Z počátku vám bude zřejmě jedno, co všechno webhosting umožňuje. Myslete ale přece jen trošku dopředu a uvažujte, že jednoho dne se rozhodnete naprogramovat si nějakou funkční aplikaci se spojením na databázi. Bylo by tedy nešikovné všechno zase po krátké době přesouvat na jiný server. Na co se tedy při výběru webhostingu podrobněji zaměřit? Parametrů je hned několik:

Adresa – Jedním ze základních parametrů je rozhodně nabízená adresa, která bude směřovat na vaše stránky. Určitě je příjemnější a hlavně zapamatovatelnější adresa typu tereza.hyperlink.cz než adresa www.webhost.cz/wwwstranky/~tereza.

Velikost prostoru – Dalším nezanedbatelným údajem je velikost diskového prostoru. Většina z vás na toto omezení asi nenarazí, ale co když se rozhodne mít zde archiv obrázků, videa či mp3? Některé servery nabízejí prostor neomezený, ale některé třeba jen 1 MB. Prostě vyberte ten, který nabízí více.

Správa prostoru – Možnosti správy vašeho webového prostoru jsou v zásadě tři. Nejlepší je pomocí FTP klienta. Existuje ale také možnost spravovat a nahrávat si své stránky na server pomocí webového prohlížeče a někde nabízejí i možnost správy přes zabudovaný editor kódu. Nejlepší bude samozřejmě existence všech tří možností, ale určitě by neměla chybět možnost první. Co se týče zabudovaných editorů, mám k nim několik výhrad. Ve většině případů velmi nepěkně modifikují kód a naruší jeho veškeré formátování, v horších případech i kód samotný.

Umístění reklamních bannerů – Toto je velice palčivý problém. Většina takzvaných „free webhostigů“ si vyhrazuje právo na umístění reklamního banneru na vašich stránkách. Ve své podstatě je to pochopitelné. Pro účely našich pokusů to sice nevadí, ale v případě, že budete chtít na serveru provozovat veřejnou aplikaci, tento banner může velmi rušit dojem z vašich stránek, obzvláště pokud se reklama otvírá třeba do nového okna. Nutno ale poznamenat, že free webhosting se pro účely komerční aplikace moc nehodí a navíc provoz komerční aplikace na free webhostigu je většinou zakázán a musí se za něj zaplatit.

Možnost použití hotových skriptů – Některé webhostigové servery nabízejí sadu již hotových nebo jinak předpřipravených skriptů jako třeba odeslaní e-mailové objednávky, diskuzní fórum, ankety, počítadla přístupů, návštěvní kniha atd. Tyto skripty vám mnohdy mohou ušetřit spoustu času a práce. Ale je také možné, že tyto skripty vám vyhovovat nebudou a rozhodnete se naprogramovat si vlastní.

Zřízení e-mailové schránky – Kdo by nechtěl mít e-mailovou schránku s adresou vlastního serveru. Nezapomeňte se tedy podívat také na to, kolik vám jich jednotlivé servery nabídnou a jaký je způsob jejich vybírání.

Podpora databází – Ti z vás, kteří uvažují o vytváření dynamických stránek generovaných na základě výsledků databázových dotazů, by měli věnovat pozornost také tomu, jaké databáze (a zda vůbec) jsou webhostingem podporovány. V případě PHP hostingu vyžadujte především databázový stroj mySQL. Alternativou může být například PostgreSQL. V případě ASP hostingu existují jiné dvě nejobvyklejší varianty: MS-Access nebo jakákoli jiná relační databáze, nebo pak MS-SQL, ale ten ve free službách neočekávejte.

Dostupnost – Asi nikdo z vás nebude nadšený, když se většinu dne na své stránky nedostane. Proto doporučuji vyzkoušet si dostupnost webhostingu tím, že určitou dobu budete monitorovat již zřízený účet. Je rovněž dobré se informovat o parametrech připojení serveru a především jeho rychlosti.

Reference – Na závěr ještě doporučuji informovat se na kvalitu služeb v diskuzních skupinách a fórech, ale rozlišujte objektivní kritiku od pomluvy. No a pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat. Každý webhosting musí mít hotline, na kterém vám zodpoví i třeba ne zrovna chytré dotazy.

Stručně jsme tedy vyjmenovali, co budeme u nejznámějších webhostingových serverů sledovat a porovnávat. Výsledek srovnání najdete v tabulce.

Klepněte pro větší obrázek

Zhodnocení

Jak vidíte, jen velmi těžko se shání webhosting pro ASP, který by byl zdarma. Je to vcelku pochopitelné, protože poskytovatel takovéto služby musí hodně investovat do techniky i softwaru, neboť (jak známo) na Windows platformě nic zadarmo není. Zato pro PHP se najde umístění poměrně snadno. Ale ani ASPčkaři nemusí zoufat. Existuje spousta placených hostingů, jejichž cena je velice přijatelná a začíná někde u 200 Kč měsíčně. Těm se budeme věnovat později.
Diskuze (41) Další článek: Recenze XML platformy Tamino

Témata článku: PHP, Zřízený účet, E-mailová adresa, Kra, Free, Webhosting, Nabízený stroj, Zabudovaný editor, Kraj, ASP, Mach


Určitě si přečtěte

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 346

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 78

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest herních monitorů

Jak zabezpečit mobil v rukou dítěte

Radíme s nákupem grafické karty