Kam pro nejlepší weblog?

Už dávno nejsou internetové deníčky jen výsadou úzké skupiny uživatelů. Svůj weblog dnes může mít naprosto každý. Často však uživatelé ani nevědí, jaké možnosti se jim nabízí. A proč vy ještě nemáte svůj vlastní internetový blog?
Kapitoly článku

Související odkazy

Slovník
HTML
chat
RSS
server

Internetové deníčky neboli blogy se stávají na současném internetu stále populárnějšími. Navzdory jejich popularitě ale internetovou veřejnost rozdělují na dva protichůdné tábory. Jedni, kteří říkají „deníčky ano“ a druzí, kteří jsou názoru přesně opačného. Tento spor však v současné chvíli není podstatný. Pojďme se raději podívat na to, co to blogy vůbec jsou a jaké má obyčejný český uživatel možnosti blogu využít.

Cože, vy ještě nemáte blog?

Internetové deníčky jsou dnes po diskusních fórech a chatech asi nejjednodušším způsobem, jak vyjádřit svůj názor na daný problém, popsat svoje pocity nebo se pochlubit se svými úspěchy a radostmi. Jde tedy o jakousi formu klasického psaného deníčku, který jste si jako malí jistě chtěli vést i vy. Protože je blog pouze osobní záležitostí a nemusíte se na jeho obsahu podílet s nikým jiným, můžete jako blogger vyjadřovat jakékoliv své názory. Nikdo je nebude cenzurovat ani redigovat. Aby nebyly vaše názory jen pouhými výkřiky do ticha, jsou ve většině weblogů pod příspěvky umístěny prostory pro diskusi čtenářů. V těchto diskusích lze jednoduše polemizovat s autorem nebo podsouvat jiné pohledy na věc.

Mnohé má blog společné s klasickými publikačními systémy. Na rozdíl od nich však uživatel většinou nemusí mít praktický žádné znalosti HTML ani dalších kódovacích jazyků. Editory jsou už natolik vyspělé, že práce s nimi je podobně pohodlná jako s klasickým webeditorem Microsoft Office FrontPage. Jednoduše jsou tak do článků vkládány obrázky nebo odkazy na další články popř. názory na konkurenčních deníčcích. Nezřídka bývají blogy i užitečným zdrojem informací nejen pro čtenáře, ale i další zpravodajská média. Známé jsou například internetové deníčky vývojářů nového operačního systému Windows Longhorn.

Protože jde především o názory na aktuální dění doma i ve světě, bývají deníčky řazeny chronologicky, ale v opačném pořadí – tedy od nejnovějšího příspěvku po nejstarší. Forma podání je pak už plně v autorově režii. Buď nechá weblog bez grafiky a dalších užitečných modulů a soustředí se především na text nebo na vzhledu i funkčnosti svého dítěte pilně zapracuje a kýženou odměnou mu pak mohou být stovky příspěvků v diskusi pod jeho názory. Pamatujte však na to, že ani sebelepší grafika hloupou poznámku nezamaskuje.

Pro toho, kdo chce být v dnešní době v obraze , je čtečka RSS kanálů nezbytnou součástí vybavení stolního PC. I proto se nedílnou součástí blogů stávají vlastní RSS kanály. Protože jsou příspěvky do deníčků nepravidelné a časem omrzí navštěvovat web bez aktualizací, jednoduše zadáte RSS kanál weblogu ke sledování svojí čtečce a ta se o aktuality na webu postará sama.

Weblogy mají obrovské rozpětí pole působnosti. Od naprosto soukromých a osobních záznamů z nejrůznějších rodinných akcí a událostí, přes osobně-veřejné až po menší či větší zpravodajské portály a servery. Definovat bloggery jako takové je tedy prakticky nemožné. Tři příklady za všechny. Jedněmi z nejpopulárnějších osobních blogů u nás jsou deníčky Patricka Zandla Marigold a zakladatele Seznamu Ivo Lukačoviče ILblog. Formou internetového deníčku je však veden i víceméně zpravodajský server o technických hračkách Gadgets.cz. Sami tedy můžete vidět, že podoby jsou různé a přitom má většina systémů tolik společného.

Jak na to?

Cesty k vlastnímu internetovému deníčku vedou de facto dvě. Tou první je registrace některé placené či neplacené domény, instalace blogovacího systému a jeho následný provoz. Největší výhodou této cesty jsou téměř neomezené možnosti, jak blog upravovat. Díky přístupu ke kompletním zdrojovým souborům můžete blog editovat jak zvnějšku, tak vnitřně přesně podle vašich představ. Nevýhodou pak mohou být problémy v případě, že nejste natolik zběhlí v programování nebo administraci webových služeb.

Druhou a mnohem pohodlnější cestou jsou blogovací portály. Založení vlastního internetového deníčku na takových portálech trvá řádově minuty. Záleží jen na tom, kolik práce si se vzhledem vlastního blogu dáte. Samozřejmě, že i toto řešení má svá pro a proti. K nejvýraznějším pro patří jednoduchost správy. Prakticky o nic se nemusíte starat – všechny problémy za vás vyřeší administrátoři služby. Jediným vaším problémem je to, o čem psát. Mezi proti bych uvedl hlavně nemožnost podrobnější administrace a správy blogu. Většinou nemáte přístup ani do databáze, takže není možné zpětně opravit chybné záznamy. Tyto možnosti však při běžné práci s blogem bez větších okolků oželíte.

A právě na nejznámější blogovací portály se dnes podíváme trochu více zblízka. Ve velké konkurenci, kde téměř každý uživatel internetu má svůj osobní deníček, je důležitý nejen správný výběr. Pokud chcete svůj weblog zařadit k těm nejčtenějším, pak se musíte snažit nejen o uživatelsky zajímavé postřehy, ale především o co nejširší spektrum možností pro samotného čtenáře. Jak jsou na tom tedy nejznámější blogovací portály?


V následující kapitole se podíváme na možnosti bloggerů v českých internetových vodách

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,