Kam kráčíš PCI?

V neustálé honbě za zvyšující se rychlostí přenosu dat se občas najde úzké místo, na které je ukázáno prstem a řečeno: zrychli nebo zhyň! V současné době je to sběrnice PCI.
V neustálé honbě za zvyšující se rychlostí přenosu dat se občas najde úzké místo, na které je ukázáno prstem a řečeno: zrychli nebo zhyň! V současné době je to sběrnice PCI.

I když sběrnice PCI slouží celkem dobře a stala se jakýmsi sběrnicovým standardem , už tu máme nejméně tři skupiny, které se snaží PCI buďto rozšířit nebo nahradit něčím úplně novým.

V září 1998 skupina vedená Compaq, Hewlett Packard a IBM oznámila vývoj nové rozšířené sběrnice PCI-X. Jde o PCI rozšíření, které by běželo na 133MHz a poskytovalo přenosovou rychlost dat na hranici 1 GByte/s (současná PCI pracuje na 66 MHz s přenosovou rychlostí pod 300 Mbytů/sec). 64bitová architektura nové rozšířené PCI by také měla obsahovat výkonnější a efektivnější systém přenosu dat a očekává se pochopitelně zpětná kompatibilita se starou PCI. PCI-X spatří světlo světa (možná) již v tomto roce.

Mikroprocesorový gigant Intel, který se pochopitelně zajímá o všechno, co se děje nejen ve světě sběrnic, má také své želízko v ohni. Jeho I/O nové generace - Next Generation Input/Output (NGIO) architektura je založena na přepínané technologii, což v praxi znamená, že namísto PCI modelu, v němž procesor a každá karta sdílí sběrnici i její zdroje stejným dílem, tady bude napříště přímé spojení mezi každou kartou a procesorem, což zajisté zvýší rychlost a spolehlivost přenosu dat - každé zařízení bude mít vlastně svůj kanál a garantovanou šířku pásma. NGIO prý poběží na 2,5Gbit/sec, což je sice méně než v PCI-X, ale efektivnější architektura s možností dalšího vývoje u NGIO slibuje lepší uplatnění. Netěšte se ale předem. NGIO nebude k mání před rokem 2000. Aby se nám situace ještě víc zamotala, ti samí lidé okolo PCI-X nedávno vytvořili další skupinu, která se bude zabývat vývojem sběrnice pracovně nazvané Future I/O, která je deklarovaná jako nástupce PCI. Stejně jako u NGIO, neuvidíme tuto sběrnici v tomto tisíciletí.

Živě komentuje: Volba správné sběrnice vždy bude znamenat problém kompatibility zpětné i křížové, tedy mezi různými architekturami. Pokud si třeba koupíte NGIO kartu, pojede na PCI-X motherboardu? Naštěstí, alespoň to platí u sběrnic, vždy vyhrálo pouze jedno řešení, na kterém se výrobci IT nakonec chtě nechtě shodli.

Mimochodem na scéně je ještě jedna skupina, která se sběrnicemi přímo nezabývá a to je výrobce procesorů Cyrix, kterého vnímáme po jeho akvizici National Semiconductor jako spícího brouka. Pohrává si totiž s myšlenkou integrovat (zatím) síťovou a video kartu do svého čipu společně s mikroprocesorem. Pak by totiž vypálil rybník nejen skupinám okolo sběrnic.

Váš názor Další článek: Linux je stále k nezastavení

Témata článku: Video, Deklarovaná data, Úzké místo, Přímá volba, PCI, Future, Úzké video


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí