Kam kráčí Státní informační systém?

V současnosti je SIS ve stavu velmi špatného polotovaru.
Hlavním úkolem Státního informačního systému (SIS) je získávání, vyhodnocování a ukládání informací v oblasti působení státní správy. SIS má na první pohled přinejmenším dva rozměry. Předně jde o snahu zefektivnit a zrychlit fungování státní správy s nižším počtem zaměstnanců. Dále je důležitý aspekt přístupu k veřejným informacím, které v současnosti nejsou poskytovány veřejnosti díky liknavosti zákonodárců k legislativě, určující, které informace je možné poskytovat a které nikoli. SIS přispěje ke zpřístupnění dat, které lze v současnosti získat zpravidla jen přes dobrého známého nebo v poslední době i na Internetu. Obecné definice jsou k ničemu. Potřeba je taxativní výčet (seznam) dat, které úřadník musí na dotaz "prozradit".

SIS jako informační systém musí umožňovat efektivní komunikaci jednotlivých složek státní správy, což sice v současnosti funguje, ale rozhodně ne mezi všemi. Finanční úřady jsou propojeny nejmodernější technikou, nicméně třeba celní orgány vycházejí při komunikaci s podnikatelskými subjekty ze svojí databanky a ne z dat Obchodního rejstříku. Po zprovoznění SIS by občan již neměl být zatěžován nekonečným vypisováním stejných položek různých formulářů. Nejpalčivějším problémem je sdílení databází, většina orgánů státní správy vede vlastní kartotéky, pro jejichž vytvoření musí občan tolikrát vypisovat stejná osobní data. V konečném důsledku máme jen nervózního občana a mnoho více či méně nepřesných databází, jejichž přesnost je mnohdy klíčovou záležitostí (např. v žádosti o zahájení soudního řízení je potřeba přesné označení odpůrce, jinak je žaloba neplatná). Podstatné zrychlení fungování státního aparátu přinese elektronická výměna dokumentů EDI (electronic data interchange).

Pořád ještě není definovaný právní rámce Státního informačního systému. Je třeba vymezit působnosti jednotlivých složek informačního systému a přesně definovat data, která jsou předmětem ochrany a podmínky, za nichž lze sdílet databáze obsahující chráněná data. V neposlední řadě i povinnosti orgánů státní správy při poskytování informací veřejnosti.

V současnosti je SIS ve stavu velmi špatného polotovaru: hrubě se podcenila analýza, vývoj SIS řídí samotní dodavatelé, není definovaná odpovědnost za data (tedy odpovědnost za správnost a nezneužitelnost dat). SIS je dělán bez analýzy a následného podrobně vypracovaného projektu, chybí průběžně vedená dokumentace. Špatná smlouva s dodavatelem se odráží ve zvýšení nákladů atd. Hlavní cíl - efektivnější fungování státní správy a podpora rozhodování státu - je v nedohledu.

Prvotní okouzlení informačními technologie se vytrácí a mělo by se začít tvrdě pracovat, protože projekt za několik miliard (10 nebo více?) si tuto pozornost zaslouží i v "bohatém království topných olejů".

Váš názor Další článek: Pod pokličkou AutoCADu LT 97

Témata článku: Stejný dotaz, Soudní ochrana, Stát, Špatná podmínka, Bohatý výčet, Sis, Hlavní dodavatel, Stejný úřad, Předmět ochrany, Chráněná složka


Určitě si přečtěte

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 42

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu