Kam kráčí bezdrátové sítě?

Vše směřuje k alespoň dvěma bezdrátovým megabitům na osobu.
Petr Lasek: Nástup bezdrátových sítí byl, přes určitou počáteční nedůvěru, velice rychlý. Důkazem je neustále se rozšiřující nabídka bezdrátového připojení k Internetu. V následujících letech se určitě dočkáme nejednoho překvapení nejen ve vývoji samotných technologií, ale i v jejich aplikacích.

Na začátku je potřeba si ujasnit, co máme na mysli pod pojmem bezdrátové technologie. V poslední době je stále více slyšet o standardu 802.11, Bluetooth, HiperLAN, WLL... Vždy se jedná o bezdrátové spojení. Čím se liší?

Pro naši potřebu stačí dělení na spojení bod-bod a bod-mnoho bodů. Dalším důležitým kritériem je použitá frekvence, pásmo a rychlost.

Většina lidí si dnes pod pojmem bezdrátová síť představí spoj bod-mnoho bodů v nelicencovaném pásmu 2,4 GHz o rychlosti 2 Mb/s. Jedná se o bezdrátový Ethernet (tzv. bezdrátové sítě LAN – WLAN) podle standardu 802.11. Tato zařízení dnes zažívají nebývalý boom. Počáteční nedůvěra zákazníků („Jak to může bez drátu fungovat? To přece nemůže být spolehlivé!“) je dávno pryč. Rovněž giganti na poli síťových technologií (Cisco, 3Com…) si uvědomili obrovský potenciál tohoto segmentu trhu a zareagovali způsobem sobě vlastním – vývojem nebo zakoupením pružnější konkurence.

Zajímavé je, že rádiová technologie používaná pro bezdrátový Ethernet je vlastně „vedlejším“ produktem vojenského výzkumu. Pro rádiový přenos se používá systém s rozprostřeným spektrem. Tyto systémy jsou obtížně zachytitelné a umožňují vzájemnou koexistenci v jedné lokalitě s minimálním rušením – jinými slovy není nutná jejich koordinace. Díky tomu není nutné žádat o licenci (povolení) k jejich provozování ani platit provozní poplatky. To jsou vlastnosti zajímavé nejen pro vojáky.

Výrobce míní, zákazník mění
Standard 802.11 zahrnuje systémy s frekvenčním rozprostřením (FHSS) a s přímou sekvencí (DSSS), jejich popis je nad rámec tohoto článku. Ti z vás, kdo dění v této oblasti sledují, si určitě pamatují zuřivé diskuse mezi zastánci a odpůrci jedné či druhé technologie. Dnes, kdy naprostá většina výrobců nabízí produkty založené na obou technologiích, si obě našly své místo na trhu. Praxe ukázala, že u FHSS lze dosáhnout většího počtu účastníků v buňce, instalace bývá zpravidla snadnější a tyto systémy fungují i v případě silného rušení. DSSS zase vítězí v rychlosti.

Překvapením i pro výrobce byl způsob nasazení těchto zařízení. Původně se předpokládalo především vnitřní použití, tzn. instalace v budovách (bezdrátové lokální sítě). Pravý opak se ukázal pravdou, prakticky 90 % všech dnešních instalací je venkovních. Jedná se především o propojování budov, připojení k Internetu apod. Mnozí výrobci tak byli přinuceni výrazně korigovat své představy o prodeji např. karet PCMCIA pro bezdrátový Ethernet.

Reakcí na tento stav je nabídka zařízení přizpůsobených pro venkovní instalaci. Objevují se zařízení rozdělená na tzv. indoor (vnitřní) a outdoor (venkovní) jednotku, tzn. provedení obvyklé pro vysokorychlostní bezdrátové spoje bod-bod. První reakce trhu jsou velice příznivé, odpadají problémy s bleskojistkami, s dlouhými a drahými kabely k anténám, se zajištěním napájení na střechách, s boxy chránícími zařízení proti vlivům počasí... Nový způsob využití si vynutil i změny, resp. doplňky v softwarovém vybavení zařízení nad rámec standardu 802.11. Samozřejmostí se stává podpora virtuálních sítí (VLAN), možnost definovat a garantovat kvalitu služeb (QoS) – jinými slovy rychlost spojení, zvýšená bezpečnost (např. IP filtering a VLAN) nebo podpora účtování služeb (billing), kterou ocení hlavně poskytovatelé připojení k Internetu. Někteří výrobci šli ještě dále a nabízí navíc i možnost telefonovat (Voice over IP).

Vyšší rychlosti k vašim službám

V několika posledních měsících byly u řady výrobků přidány i nové vlastnosti definované standardem. Konkrétně power saving, což je určitě zajímavé pro uživatele notebooků, a WEP (Wired Equivalent Privacy). Tato vlastnost umožňuje ověření připojujícího se účastníka bezdrátové sítě pomocí jedinečného hesla. Heslo se nikdy nepřenáší vzduchem, což výrazně zvyšuje bezpečnost bezdrátových sítí.

Hitem loňského roku určitě bylo přijetí nového standardu 802.11b neboli 802.11HR (High Rate) pro systémy pracující s DSSS. Tento standard je definován pro rychlosti 1, 2, 5,5 a 11 Mb/s. Při nižších rychlostech je zpětně kompatibilní s 802.11, což umožňuje postupný přechod na vyšší rychlosti. Většina výrobců použila pro technologii 802.11HR stejný chipset, u kterého se projevily problémy s vícecestným šířením signálu. Práce na jejich odstranění způsobila mnoha výrobcům značné zpoždění při uvádění těchto řešení na trh. Produkty založené na 802.11HR lze tedy koupit teprve zhruba od poloviny loňského roku. Jaké jsou první dojmy? Zatím rozpačité. Na nových produktech se však usilovně pracuje a jejich razantnější nástup se dá očekávat v průběhu letošního roku. Ani pak zřejmě nedojde k vytlačení starších technologií, pravděpodobnější bude jejich koexistence.

Tolik vývoj bezdrátových sítí z hlediska výrobců. A jaké jsou zkušenosti uživatelů bezdrátových sítí? Dá se říci, že mnozí narazili na dva základní problémy.

Slovo problém? Neznám
Prvním problémem je dosah, resp. překlenutelná vzdálenost. Protože se zpočátku předpokládalo především vnitřní použití, byl výstupní výkon standardem omezen na pouhých 100 mW. Tento limit je platný nejen v České republice, ale také ve většině evropských zemí a jeho důsledkem je maximální dosah v řádu jednotek kilometrů. Nejedná se o technické omezení, v zemích kde tento limit neplatí (Čína, Rusko...) existuje řada spojů i přes 60 km.

Druhým problémem je paradoxně přílišné rozšíření bezdrátových sítí. Možnost koexistence více systémů v jedné lokalitě má své teoretické i praktické limity a jejich překročení má za následek výrazné omezení propustnosti, případně i nefunkčnost systému. V důsledku toho stále více zákazníků zvažuje, zda neprovozovat své sítě v licencovaném pásmu (např. 3,5 GHz). O přidělení licencovaného pásma se u nás musí žádat Český telekomunikační úřad a za jeho přidělení se platí paušální poplatky. Výhodou je, že přidělování je koordinováno a nemělo by tedy dojít k vzájemnému rušení. Pro uživatele vyžadující 100% spolehlivost (např. záchranné systémy) bude přechod do licencovaného pásma nutností, pro běžné nasazení (např. připojení k Internetu) bude však nelicencované pásmo ještě dlouho dostačovat.

SuperextraHiper rychlý bezdrát!
Vývoj se v současnosti ubírá dvěma směry. Na jedné straně se bezdrátový Ethernet ukázal pro některé aplikace zbytečně rychlý a hlavně zbytečně drahý. Proto se objevila specifikace Bluetooth, technologie, která si klade za cíl nejen levně propojit PC, ale také umožnit připojení tiskárny, klávesnice, telefonu – jinými slovy odstranit kabely z pracovního stolu. V těchto případech plně vyhovuje rychlost do 1 Mb/s. Na základě této specifikace, na které se podílí řada velkých firem (mj. Intel, IBM), probíhá i standardizační proces, jehož výsledkem bude standard 802.15.

Na druhé straně se bezdrátový Ethernet ukázal jako nevyhovující hlavně z hlediska rychlosti a zajištění kvality služeb. Na základě těchto požadavků byla ustanovena IEEE 802.16 Broadband Wireless Access Group, která pracuje na standardizaci bezdrátové technologie konkurenční, např. k ISDN, xDSL. Předpokládá se rychlost až 155 Mb/s, podpora ATM, IP. Pokračuje také vývoj standardu 802.11. Kromě 802.11b (High Rate) existuje i skupina pracující na verzi 802.11a (Task Group a). Zde se počítá s jinou modulací při rádiovém přenosu (OFDM) a mělo by být dosaženo rychlosti až 54 Mb/s.

Standardizace probíhá nejen v rámci IEEE. V ETSI existuje projekt BRAN (Broadband Radio Access Networks), v rámci kterého se pracuje na standardech HiperLAN/1, HiperLAN/2, HiperAccess a HiperLink. První z nich už byl ratifikován, u ostatních se předpokládá přijetí v letošním roce.

Váš názor Další článek: Nový Connect! – čtení pro manažery i techniky

Témata článku: Bezpečnost, Síť, Značné zpoždění, Popis klávesnice u notebooku, Internet Radio, Vnitřní použití, Bezdrátově, Zvýšená bezpečnost, Indoor, Rychlé spojení, Standardizační proces, Určitý důkaz, Drahé zařízení, Notebooky levně, Rychlý bezdrát, Standard, Bezdrátový spoj, Zajímavý trh, Rádiový přenos, Technické omezení, Ethernet, Obrovské překvapení, Vedlejší produkt, Bluetooth technologie, Možnost reakcí


Určitě si přečtěte

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5