Windows 10 | November 2019 Update | Windows Insider

Kalkulačka ve Windows 10 dostala aktualizaci. Přibudou jí dvě nová tlačítka

Kalkulačka ve Windows 10 dostala aktualizaci. Přibudou jí dvě nová tlačítka

Aplikaci Kalkulačka, která je součástí operačního systému Windows 10, čekají změny v uživatelském rozhraním. Nejmarkantnější budou dvě nová tlačítka v režimu Vědecká, seskupující goniometrické a další matematické funkce. O odhalených novinkách informuje server Windows Latest.

Microsoft v březnu tohoto roku publikoval Kalkulačku na GitHubu jako open source. Od té doby vydal několik nových verzí, které přinesly například kompaktní mód s režimem Vždy navrchu, ve kterém je okno kalkulátoru permanentně viditelné nad ostatními aplikacemi.

Kalkulačka s upraveným rozhraním

Nová verze Kalkulačky pro Windows 10 si klade za cíl nabídnout pokročilé funkce ve snadněji přístupné podobě. Dojde tedy k přeskupení tlačítek v uživatelském rozhraní, přičemž goniometrické funkce sinus, cosinus, tangens a kotangens jsou nově sdruženy pod jedním „rozbalovacím“ tlačítkem.

Klepněte pro větší obrázek 
Porovnání staré (vlevo) a nové (vpravo) verze

Další novinkou bude rozbalovací nabídka Funkce, jejímž úkolem má být blíže nespecifikované zobrazování a zpracování vztahů v datových sadách. V tomto případě budou uživatelé moci volit ze šesti možností.

Kalkulačka v nejnovější verzi 10.1909.1.0 s upraveným uživatelským rozhraním je v současné době k dispozici pouze pro počítače s testovacím sestavením Windows 10 November 2019 Update (verze 1909). K běžným uživatelům se dostane pravděpodobně v listopadu spolu s uvolněním druhé letošní velké aktualizace.

Pořádné inovace teprve přijdou

Součástí testovací verze zatím není dlouho slibovaný grafický režim, na kterém vývojáři Microsoftu stále pracují. Tento mód dovolí uživatelům zobrazit si matematické rovnice v podobě grafů. Dle dosavadních zpráv bude tato funkce podporovat lineární, kvadratické a exponenciální modely.

Vzhledem k tomu, že je Kalkulačka nyní projektem s otevřeným zdrojovým kódem, můžeme očekávat další a častější aktualizace, jež budou zahrnovat nové funkce založené na podnětech sdílených uživateli a příspěvcích jiných vývojářů z celého světa.

Diskuze (21) Další článek: Když Tesla narazí do zdi: Podívejte se na crash test Modelu 3

Témata článku: Microsoft, Windows 10, Aktualizace, November 2019 Update, Windows Insider, GitHub, Nové tlačítko, Verze, Uživatelé, Kalkulačka, Funkce, Windows Latest, Uživatelské rozhraní, Tlačítko, Rozhraní

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky