Kabelový internet od UPC zrychluje a má nové jméno

Název služby Mistral se během několika let své existence vryl do podvědomí českého národa jako neomezený přístup na internet za paušální poplatek v době, kdy jedinou alternativou bylo dial-up připojení Českého Telecomu, které bylo tarifikováno za připojený čas a tím pádem i velmi drahé.
Není se co divit, že z tohoto důvodu, ale také díky vysoké kvalitě nabízené služby, se Mistral společnosti UPC stal mezi veřejností velmi oblíbeným a kdo využíval internet více a měl možnost se k němu prostřednictvím této služby připojit, zpravidla toho využil.

Připojení k internetu pomocí rozvodů kabelové televize začal zakrátko nabízet i konkurenční kabelový operátor – společnost TESmedia. Mluvit o konkurenci v souvislosti s činností kabelových operátorů na českém trhu ale není příliš na místě, protože konkurence tu víceméně není – tam, kde funguje jeden operátor, nefunguje druhý a naopak. V praxi to pak vypadá tak, že člověk z menšího města se modlí, aby už i u něj doma konečně zavedli kabelovou televizi a doufá, že pak třeba jednou přijde i nabídka kabelového internetu. Zatímco UPC umožňuje internet po kabelu zejména v Praze a v Brně, konkurence, jež jej nyní nabízí pod značkou Karneval, jej nabízí v řadě menších měst.

Od 1. října se Mistral od UPC nově jmenuje Chello. Přechod na nový název souvisí s marketingovou politikou mateřské společnosti UPC, kterou je společnost UGC Europe, jež v různých evropských zemích provozuje připojení k internetu prostřednictvím kabelové televize pod značkou Chello Broadband.

Obě společnosti, tedy jak Karneval, tak i Chello přitom od 1. října přicházejí se zrychlením svých služeb (UPC ze 128/96 na 256/96 kb/s a Karneval ze 200/100 na 600/150 kb/s). Je zřejmé, že se jedná o krok učiněný v souvislosti s rostoucím tlakem nabídky ADSL, která se na některých místech ČR kryje s nabídkou kabelového internetu. Jaká je tedy nová podoba kabelového internetu obou společností v porovnání s aktuální nabídkou nových verzí ADSL?

Domácí varianty (základní nabídka)

Chello Classic Karneval Turbo ADSL (nabídka se u jednotlivých poskytovatelů mírně liší)
Rychlost základní varianty 256/96 kb/s 600/150 kb/s 512/128 kb/s
Agregace není není ano, 1:50
Měsíční limit na přenos dat není 20 GB, po překročení limitu snížení rychlosti na 64/32 kb/s 10 GB, 299 Kč a více za každých dalších 10 GB
Měsíční poplatek 1080 Kč 1199 Kč 1500-1600 Kč (měsíční cena za službu a pronájem modemu)

Firemní varianty (nejlepší nabídka)

Chello Business Karneval ProfiNET 1000 ADSL (nabídka se u jednotlivých poskytovatelů mírně liší)
Rychlost nejlepší varianty 768/256 kb/s 1000/350 kb/s 1024/256 kb/s
Agregace není není ano, 1:20
Měsíční limit na přenos dat není není není
Měsíční poplatek 3999 Kč 9900 Kč 9990 Kč (ceny se mírně liší; je nutno započítat pronájem zvoleného přístupového zařízení)

Z výše uvedené tabulky je zřejmé, že nejméně výhodné je stále ADSL. Datový limit pouhých 10 GB a poměrně vysoká částka za jakékoliv překročení tohoto limitu zákazníky kabelového internetu nepřetáhne a kdo si bude moci vybrat mezi kabelovým internetem nebo ADSL, určitě raději zvolí kabelový internet.

Kabelové společnosti jdou na celou věc poměrně chytře. Jejich představitelé si jsou velice dobře vědomi konkurence, která tu v podobě ADSL roste a tak můžeme počítat s tím, že technické parametry svých služeb budou neustále držet lehce nad úrovní ADSL. V rozhovoru, který vyšel na serveru Mobil.cz v lednu letošního roku, PR manažer František Malina z UPC na otázku, zda se uživatelé Mistralu dočkají rychlostí na hranici 1 Mb/s odpověděl: „Zatím je vše ve stádiu příprav a výpočtů, nicméně myslíme si, že budete příjemně překvapeni. S ohledem na blížící se konkurenci ADSL zatím tu roušku nemůžeme poodhalit.“

Z této odpovědi je myslím možné soudit, že UPC (a potažmo i její konkurent) jsou připraveni na ještě výrazně vyšší navýšení rychlostí – zatím k němu ale není důvod, boj s ADSL zatím vyhrávají tak jako tak. V případě ADSL je tu totiž stále jeden velký strašák – agregace. Její zapnutí na začátku srpna způsobilo, že služba se pro některé uživatele stala nepoužitelnou. Český Telecom ji následně opět vypnul s tím, že ji znovu zapne po 15. říjnu. V mém rozhovoru s Milošem Mastníkem zaznělo, že agregace bude skutečně zapnuta až tehdy, kdy ČTc bude mít jistotu, že nebude docházet k tak drastickým omezením, jako tomu bylo po jejím prvním zapnutí. Miloš Mastník se vyjádřil ve smyslu, že broadband z pohledu Českého Telecomu začíná na hranici 128 kb/s a tedy, že tuto hranici považují za snesitelné minimum pro uživatele ADSL připojené na nové rychlosti 512/128 kb/s. Při tomto úhlu pohledu mohou být naši kabeloví operátoři ledově klidní – i nadále bude platit, že ten kdo bude mít na výběr, zvolí kabelový internet a stávající zákazníci k ADSL nepřejdou.

Diskuze (28) Další článek: ATI uvedla Radeon 9800 XT

Témata článku: Byznys, Internet, UPC, Poskytovatelé internetu, Nejlepší místo, Kabelový internet, Jednotlivá značka, Jednotlivá města, Kabelová televize, ADSL, Televize a internet, Mistral, Nové jméno, kB, Nejlepší televize, Limit, Televize s internetem, Nejlepší rychlost, Konkurence, Měsíční poplatek, Jméno, UPC televize, Velký strašák


Určitě si přečtěte

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 83

E-mail zdarma - není čas změnit vaši starou adresu?

E-mail zdarma - není čas změnit vaši starou adresu?

** E-mail většina z nás za svůj život příliš nemění. ** Služby se ale vyvíjí a některé mají zajímavé funkce. ** Velkým lákadlem může být integrace do ekosystému dalších služeb.

Vladislav Kluska | 64Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů