Kabelové modemy v útoku: prodáno 1,47 milionů za čtvrtletí

Vzestup o 70 % znamená, že zde máme skutečně žhavého adepta na Příští Velkou Vlnu v Internetu.
Růst Internetu se zpomaluje: jeho penetrace ve vyspělých zemích dosáhla procenta, kdy už začíná narážet na vyspělost obyvatelstva a nyní roste už jenom „přiměřenými tempy“. Podnikatelé, namlsaní z běžných stoprocentních růstů, se ale ptají, kde je ta příští velká vlna, a nalézají často odpověď v širokopásmovém Internetu.

Podle průzkumu Dataquestu vzrostl zájem o kabelové modemy meziročně o 70 %; za poslední čtvrtletí se prodalo skoro jeden a půl milionu kabelových modemů. Zájem překonal očekávání a výrobci, zejména v Americe a Asii, dokonce dnes ani nejsou schopni dodávat včas – výrobci nestíhají vyrábět některé klíčové komponenty a na kabelové modemy se dnes v USA čeká ve frontě dva měsíce, skoro tolik jako u nás na toaletní papír za socialismu. Jednoznačně největším dodavatelem kabelových modemů zůstává v USA a celosvětově Motorola s třetinovým podílem; za ní u nás málo známý Terayon, dále známější Com21, Samsung a Toshiba.

Dataquest předpokládá, že se letos prodá 5,5 milionů kabelových modemů – to znamená už pěkně velký trh pro širokopásmový Internet. Pokud by se překonaly výrobní problémy některých komponentů, může se číslo vyšplhat až na 6 miliónů – více než dvojnásobek oproti roku 1999 (2,8 milionů).

Internet po kabelu už má za sebou více než jenom dětské krůčky i u nás. Cenově až neuvěřitelná nabídka Dattelkabelu v Praze byla „po zásluze potrestána“: zájemců bylo příliš mnoho, zejména z řad internetových fanatiků, a ti poměrně rychle vyčerpali dostupnou kapacitu – což velmi poškodilo reputaci služby. Nicméně, jak to na Internetu bývá, je hlavní, když se objeví zákazník – k němu se velmi rychle objeví i dodavatel. Kapacitní problémy Dattelkabelu budou určitě brzy vyřešeny (netvrdím, že definitivně, ale firma zcela jistě rozšíří kapacitu a umožní další připojování) a především se určitě brzy objeví i další konkurenti – především další rozšířené kabelovky (Cable Plus, KabelNet) se zřejmě dostávají ze svých letitých finančních problémů i určité strnulosti.

Širokopásmový Internet, i když bude ještě nějakou dobu „pro vyvolené“, skutečně přinese do Internetu několik nových půvabů; 24hodinové širokopásmové připojení otevře možnosti pro aplikace náročné na setrvalý datový proud, jako je internetové rádio, datově náročné hraní po Internetu, v budoucnu i pro interaktivní internetovou televizi. Už aby to tu bylo.

Diskuze (6) Další článek: První 288Megabitová RDRAM paměť

Témata článku: Internet, Mode, Čtvrtletí, Televize Samsung, Cable, Toaletní papír, Kabel, Velká fronta, Tempus, Čtvrť


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky