K Windows 8 se nemusíte přihlašovat pouze heslem

Přestože se jistě většina z vás k počítači přihlašuje pomocí svého hesla, Windows 8 nabízí také PIN, obrázková gesta a s pomocí aplikací třetích stran třeba i rozpoznání obličeje.

Dlouhé měsíce před příchodem Windows 8 se na internetu spekulovalo, že další verze operačního systému od Microsoftu nabídne nové druhy přihlašování v čele s rozpoznáním obličeje pomocí webové kamery.

Tehdy to znělo lákavě a stejnou techniku uměly i mnohé mobilní telefony (třeba ty s Androidem), ale když k uživatelům konečně dorazila testovací a následně i hotová finální verze Windows, nic podobného rozhodně neuměla. Přihlašování s pomocí webkamery nedorazilo ani ve Windows 8.1 a chybí i v současné verzi Preview Windows 10.

Přihlášení pomocí obrázkového gesta

Windows 8.x sice nenabídl přihlašování rozpoznáním obličeje, vedle klasického textového hesla ale umožňuje použít alespoň čtyřmístný PIN jako na telefonech a obrázkové heslo. Ačkoliv je Windows 8.0 na trhu už dva roky, kupodivu o tom poměrně dost lidí stále neví.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení způsobu přihlašování ve Windows 10 (a analogicky ve Windows 8) a všechny tři možnosti na přihlašovací obrazovce – mohu si vybrat

Obě nové techniky můžete aktivovat v nastavení účtu v moderní aplikaci Metra po zadání stávajícího hesla. Čtyřmístný PIN svou technologií pochopitelně až tak neohromí, zajímavé je ale obrázkové heslo, které ocení zejména ti, jejichž počítač je vybavený dotykovým displejem.

Klepněte pro větší obrázek
Vytvoření obrázkového hesla

Při aktivaci této formy přihlášení si vyberete libovolný obrázek v počítači a vytvoříte tři gesta. Může to být:

  • Klepnutí na určité místo
  • Tažení z jednoho místa na druhé
  • Nakreslení kružnice

Trošku to tedy připomíná odemykací gesto z mobilních telefonů, kde tažením spojujete jednotlivé body matice. Windows je v tomto směru přeci jen kreativnější, potenciálně bezpečnější a obrázek na pozadí může zároveň sloužit i jako dobrá mnemotechnická pomůcka. Dejme tomu, že zvolíte jako já na snímku níže pohled na ústí Sanfranciské zátoky s ostrovem Alcatraz. Jelikož budu počítač ovládat primárně myší, raději nebudu kreslit žádné kružnice, ale vyberu si jen tři body, na které postupně klepnu. Nejprve to bude jedna z budov na pobřeží, pak pevnost Alcatraz a nakonec jedna z jachet na hladině.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vytvoření obrázkového hesla a jeho požití v praxi

Pokud bude fotografie opravdu komplexní – plná podobných objektů – vzroste pochopitelně i počet možných kombinací a útočník bude bez šance. Tedy pokud si nezvolíte primitivní heslo ve stylu: třikrát klepnout na ta naprosto nejvýraznější místa na fotografii.

Přihlášení pomocí webkamery

Windows se sice s pomocí webkamery přihlašovat zatím neumí, v tomto směru je ale tvárnější, než si mnozí myslí, a tak lze použít některou z mnoha aplikací třetích stran. Jednou z těch ověřených je třeba Luxand Blink. Raději hned na úvod podotknu, že se jedná o placený program v ceně 30 dolarů, umožňuje ale zdarma dvacetkrát odemknout počítač.

Klepněte pro větší obrázek
Správce webkamerového přihlášení Luxand Blink

Nastavení je naprosto primitivní. Program se naučí, jak vypadáte, vy k profilu připojíte stávající systémové heslo (to je bohužel u aplikací třetích stran vždy potenciální problém) a je hotovo. Jakmile zamknete displej, nebo se prostě odhlásíte a restartujete počítač, na obrazovce se objeví okénko s obrazem ze zvolené webkamery a software začne hledat lidskou tvář, kterou označí zeleným obdélníkem. Pokud to bude vaše hlava a budete se tvářit podobně jako na vzorové fotografii, systém vás vpustí dál.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přihlášení pomocí webkamery, která rozpozná lidskou tvář

Podstatné je to, že Luxand Blink samozřejmě nenahradí původní způsob přihlašování, ale vytvoří si samostatný profil pro autentizaci. Pokud by tedy nastal jakýkoliv problém, jednoduše se přihlásíte klasickou cestou s pomocí hesla. 

Přihlášení pomocí USB klíče

Další možností je přihlašování pomocí hardwarového klíče – zpravidla USB klíčenky. Bohužel ani tato cesta není přímou součástí Windows, můžete ale opět vyzkoušet aplikací třetí strany – třeba VSUsbLogon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spárování USB klíče s účtem na Windows a nastavení

Princip nastavení je stejný jako v případě autentizace pomocí webkamery. Stačí do portu USB vložit klíčenku a v aplikaci ji spárovat s konkrétní identitou. Bohužel i v tomto případě musíte do programu uložit své skutečné systémové heslo, což je pochopitelně nepříjemné, nicméně se jedná o ověřený program. Jakmile tak učiníte, zvolíte si PIN, který budete po připojení klíčenky zadávat, a případně i akce, které má systém provést po zapojení a odpojení klíčenky.

Můžete tedy nastavit, že když klíčenku od počítače odpojíte, spustí se odpočet a během několika sekund se zamkne obrazovka. Nemusíte nic dělat, jen vytáhnete flashku a odejdete třeba na oběd.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přihlášení pomocí USB klíče – druhý přihlašovací profil se zobrazí pouze v případě, že k počítači připojíte spárovaný USB klíč 

Správce nabízí i možnost automatického přihlašování po zapojení USB klíčenky, ale tato funkce mi přinejmenším ve Windows 8.1 nefungovala. Soudě dle toho, že stejný problém měli i pánové z Betanews, nejedná se o nikterak ojedinělou chybu. Je to škoda, aplikace je totiž jinak zcela zdarma a něco podobného by jistě ocenili lenoši jako já, kterým se nechce zadávat nejen heslo, ale i PIN a obrázková gesta.

Karty a otisky prstů

Podniková sféra zná ještě dva letité způsoby přihlašování k Windows – pomocí bezpečnostních karet a otiskem prstů. Ten druhý způsob v nedávné minulosti popularizoval ve spotřebitelské sféře především Apple díky integrované čtečce otisků na svých kapesních počítačích, podnikové notebooky to ale umějí už dlouhé roky.

Odemykání počítače pomocí bezpečnostní karty ve čtečce je pak v podstatě analogický způsob k USB hardwarovému klíči. Oba způsoby jsou přitom dostupné i pro běžné smrtelníky s notebooky se základní výbavou, obě zařízení lze totiž dokoupit na mnoha internetových e-shopech.

Jakým způsobem se přihlašujete k počítači? Spoléháte se na klasické alfanumerické heslo, nebo používáte i některou z těchto technik? Podělte se se svým názorem v anketě a diskuzi pod článkem.

Diskuze (36) Další článek: Ultimátní vodní kit se třemi grafikami GeForce GTX 980 od Gigabytu

Témata článku: Heslo, Windows 8, Hesl, Přihlašovací obrazovka, Nastavení účtu, BetaNews, Přihlášení, Systémové heslo, Určité místo, Alcatraz, Windows +, Rozpoznání obličeje, Čtyřmístný PIN, Webkamery, NEM, Win + N, Libovolný obrázek, Přihlašování, Zelený obdélník, Window, Druhý způsob, Potenciální škoda, Podniková sféra, Původní způsob, Webkamery zdarma