K rozvodu velkých firem stačí pět minut

Aliance Intel-Microsoft už není tak skálopevná jako dříve. Microsoft zainvestoval do Apple, jednoho z mála vážných konkurentů Intelu. Intel zase "na oplátku" propaguje Network Computer.
Dlouhou dobu váhající Intel se nakonec přece jen rozhodl pro překvapivě náhlou a silnou podporu zařízení známých pod souhrnným pojmenováním Network Computer či Thin Client. Váhavost byla na místě: firma ví, dokud bude platit, že PC je jediné a Intel je jeho prorok, jsou jeho zisky téměř neohrožené, ale jak se objeví alternativa, bude muset o ni bojovat ze všech sil. Proto dlouhou dobu manévroval okolo NC úplně stejně jako Microsoft kolem Javy: zdržovací taktikou, chvíli kritikou a chvíli nadějí, "rozptylováním" standardu a přitom současnou tajnou přípravou na vlastní ofenzívu.

Takže je to zřejmě tady – firma oznámila, že se pouští do návrhu jádra tzv. set-top boxů, přístrojů umožňujících příjem webové televize, jejichž trh je odhadován na desítky miliónů kusů ročně, jakmile dojde k tomu, že lidé zejména v USA začnou nahrazovat či doplňovat televizi tímto novým zařízením. Set-top box má stát pod 500 USD (i to je samozřejmě hodně, ale jedná se jen o začátek), má být vybaven Pentiem II a základní architekturou od Intelu – vyrábět a prodávat ho pak samozřejmě může kdokoli stejně jako je tomu u osobních počítačů. Intel připravuje jakýsi "manuál" pro produkci těchto zařízení, spolupracují s ním firmy IBM, Citrix, NCI, Novell, Santa Cruz Operation… a také Microsoft. Nicméně prototyp byl předváděn s prohlížečem od NCI (společný podnik Oracle a Netscape), takže po nějaké dominanci či silné vstupní pozici Microsoftu není ani památky. Rovněž seznam hardwarových výrobců, kteří podle Intelu "diskutují", zda nebudou tyto stroje vyrábět, je působivý – vše ale ukáže až počátek příštího roku, kdy bude specifikace známa a kdy se firmy asi definitivně vyjádří.

Rozhodnutí Intelu je hodně důležité, ale stejně neznamená mnoho pro osud Network Computeru – Intel se "pouze" pokouší o zavedení jakéhosi (tj. svého) pořádku do zatím neujasněných standardů NC s tím, že říká: pokud se jej rozhodnete vyrábět a prodávat, kupte si od nás motherboard s čipem. Pokud ne, taky dobře. Do toho přichází i nová zpráva výzkumníků od Gartner Group, kteří praví, že svět není na síťové počítače připraven: "Co jsou platné levné NC, když je drahá síť (=bandwith)"?

Je také dobré si všimnout, že aliance Intel-Microsoft už není tak skálopevná jako dříve. Microsoft zainvestoval do Apple, jednoho z mála vážných konkurentů Intelu, a podporuje firmu svým kancelářským a internetovým software. Intel zase "na oplátku" propaguje Network Computer, největší momentální noční můru Microsoftu. Ale zvykněme si na to, že (nejen) v počítačovém byznysu jsou přátelství jen a pouze z rozumu, a ať se nazývají strategickými, dlouhodobými či klíčovými, stačí k jejich rozvodu pět minut.

Váš názor Další článek: První výsledky spolupráce 3Com a US Robotics

Témata článku: Microsoft, Apple, Santa Cruz Operation, Set-top Box, Set Top Box, Velký, Drahé zařízení, Drahý stroj, Dominance, Santa Cruz, Levná alternativa, Internetový software, Jediný prototyp


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači