K nejziskovější firmě na světě má nyní asi nejblíž Microsoft

Microsoft ohlásil ukončení fiskálního roku a zároveň posledního kvartálu s rekordními, nečekaně vysokými výsledky.
Microsoft ohlásil ukončení fiskálního roku a zároveň posledního kvartálu s rekordními, nečekaně vysokými výsledky. Obrat firmy činil 14.48 mililard (+28%, loni 11.36 mld.), zisk činil 4.49 mld., což je s odpočtem nákupu firmy WebTV vzrůst o 35% oproti loňskému roku. Obrat za poslední čtvrtletí činil 4.0 mld. (+26%), zisk 1.36 mld (+25%). Do kvartálu se ještě nezapočetl prodej Windows 98, který za zhruba čtrnáct dní přesáhl jeden milión; Microsoft uvádí, že podle výzkumů nezávislé firmy je "devět z deseti domácích uživatelů" s Windows 98 spokojeno. Na světě je dnes instalováno 15 mil. Windows NT Workstation, mezi další rekordně rostoucí produkty patří Microsoft NT Server a Exchange Server. Na vzrůstu se nejvíce podílela Amerika, méně už Evropa a asijsko-pacifická oblast dokonce poklesla.
Živě komentuje: z nesčetných parafrází na známé marketingové heslo by momentálně nejvíce pasovalo něco jako "Who will stop them today?". Seřadíme-li si největší světové firmy (Fortune 500), pak podle zisku se Microsoft řadí někam na čtrnácté místo na světě (vzestup za rok z 26. příčky), ale pokud bude tímto tempem růstu pokračovat ještě dva roky, stane v roce 2000 na stupni nejvyšším - viz http://www.pathfinder.com/fortune/global500/perform2.html. Pokud ještě loni byli na trhu dvě gigantické počítačové firmy s podobnou kapitalizací okolo jednoho sta miliard dolarů, tedy Microsoft a Intel, tak za pouhý rok se Microsoft Intelu vzdálil o neuvěřitelných 110% (Microsoft nyní 289 mld, Intel 142 mld. - viz http://investor.msn.com/quotes/quotes.asp?Symbol=msft a http://investor.msn.com/quotes/quotes.asp?Symbol=intc). Intel má pořád větší zisk než Microsoft, ale dynamika jehů růstu se výrazně zpomalila, ba zastavila, na rozdíl od Microsoftu. Co je na Microsoftu neuvěřitelné a ojedinělé, je podíl zisku k obratu - neexistuje velká firma, která by na tom byla lépe, a jeho vedení se dále upevňuje.
Jaký je výhled Microsoftu do budoucna? Je zajímavé, že se na tom analytici tentokrát neumějí shodnout. Jedni tvrdí, že celková stagnace na trhu osobních počítačů (daná zejména nasyceností trhu, spokojeností s výkonností současných počítačů, zpomalením nahrazováním starších počítačů atd.) Microsoft silně postihne. S osobními počítači nyní "není problém", na stole řešení Windows 95+Office 97+Internet Explorer bohatě stačí a bude určitě stačit ještě dva roky, navíc nevyžaduje rychlejší počítače a lepší čipy. Současně platí, že nejbližší nové verze "velkých" produktů jsou na dohled, a to je ta nejhorší doba pro prodej - týká se to Windows NT 5.0 (za půl roku), Office 2000 (snad za rok), SQL Server 7.0 (za pár měsíců). Druhý pohled je ten, že tomu bude naopak - že se Windows 98 budou upgradovat rychleji, než se čekalo (zatím se to potvrzuje), že se ještě zrychlí již teď slušně šlapající prodej produktů jako Windows CE či WebTV a že začnou vydělávat i další internetové aktivity Microsoftu. Každopádně je vidět, že se firma opírá ve svém hospodaření a profitabilitě už o tak širokou škálu produktů, že se "zastavitelnost" Microsoftu zdá jevit jako stále hůře možná.

Váš názor Další článek: Ohrozí AGP Pro grafiku unixových stanic?

Témata článku: Microsoft, Windows, ASI, Svět


Určitě si přečtěte

Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5