K Internetu přes satelit

8. října 2000
Kam drát nemůže SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Vysokorychlostní připojení k Internetu je bezesporu sen každého jen trochu aktivnějšího surfaře, který používá Internet doma. V ČR je to ale zároveň téměř nerealizovatelný sen (za slušné peníze, samozřejmě). Tedy téměř.
Tento článek vyšel v časopise Computer 18/00 dne 21. září 2000

Petr Sršeň: Vysokorychlostní připojení k Internetu je bezesporu sen každého jen trochu aktivnějšího surfaře, který používá Internet doma. V ČR je to ale zároveň téměř nerealizovatelný sen (za slušné peníze, samozřejmě). Tedy téměř.

V některých oblastech republiky (např. v Praze a dalších městech) existuje možnost připojení přes kabelovou televizi (jedná se o pevnou linku o rychlosti 64 kb/s za cca 500 Kč měsíčně). Tento způsob připojení se bohužel naskýtá jen malému procentu surfařů (i když podle tvrzení příslušných firem se bude počet míst, kde bude nabízen kabelový Internet, výrazně zvyšovat).

Jistě, jsou zde různé bezdráty s omezením datových přenosů za několik tisíc měsíčně, ale to je pro běžného českého surfaře stále španělská vesnice … (pro mne určitě).

Lucy in the sky …

Přesto lze využít alternativu, která nabízí alespoň částečně vysokorychlostní Internet. Jde o jednosměrné satelitní připojení nabízené lucemburskou společností Europe Online Networks S. A. Tento způsob připojení je za určitých podmínek zajímavý i cenově. Předesílám, že jsem měl možnost satelit testovat měsíc, takže lze brát výsledky mého elaborování za objektivní …

Jak to funguje

Jednosměrným připojením směrem k uživateli se rozumí to, že je satelit používán pouze pro příjem dat. Z toho vyplývá, že je nezbytné mít další připojení k Internetu. Postačí běžné komutované připojení (dial-up), ISDN; ideální je nějaký, byť pomalý, bezdrát nebo pevná linka. V praxi to funguje tak, že třeba v internetovém prohlížeči zadáte adresu (např. www.cpress.cz). Tento požadavek se pošle přes ono běžné připojení (dial-up, ISDN) na proxy server Europe Online (EON), ten požadavek zpracuje (tzn. stáhne data) a pošle vám je přes satelit. Data se vysílají digitálně pomocí technologie DVB-IP (Digital Video Broadcast). K distribuci Internetu slouží několik transpoderů na satelitech Astra na pozicích 19,2 °E a 28,2 °E.

Co je k tomu potřeba

Samozřejmostí je počítač, i když se uvažuje o různých set-top boxech na způsob Tesla Internet Box. Příjem dat zajišťuje běžná satelitní anténa (například v Česku rozšířený ofsetový typ) o minimálním průměru 60 cm (běžně se doporučuje 70 cm pro příjem digitálního satelitního signálu), ovšem ideální je 80cm anténa. Dalšími nezbytnými součástmi jsou digitální LNB konvertor (zařízení zpracovávající signál odražený od antény) a PCI DVB karta, která se instaluje do počítače. Prodávané DVB karty obsahují obvykle i mpeg2 dekodér, který umí dekódovat digitální satelitní programy.

A nesmím opomenout koaxiální kabel, jenž spojuje DVB kartu s anténou. Lze použít klasický koax používaný na televizní rozvody, ale doporučuje se speciální kabel, sice o něco málo dražší, ale pro provoz digitálu vhodnější.

Instalace

Pokud si někdo zakoupí komplet pro příjem Internetu přes satelit, má dvě možnosti pro uvedení systému do chodu. První je tradičně svépomocí, druhý spočívá v provedení firmou, která službu nabízí. Tato instalace však stojí kolem 2 800 Kč. Já jsem se rozhodl, že to zkusím rozchodit sám.

Nejprve bylo třeba nastavit satelitní anténu na Astru, 19,2 °E. Pokud již vlastníte analogový satelitní přijímač se správně nastavenou anténou, máte vyhráno. Jestliže ne, musíte nastavovat. Obecně lze nastavit anténu podle analogového přijímače, podle obrazu. Je to sice „fušerský“ způsob, ale jde to. Další možnost spočívá ve využití speciálního měřáku signálu. Pomocí něj jsem to dělal já. Měřák koupíte asi za 750 Kč. Instalující firma za onen poplatek používá speciální spektrální analyzer (stojí řádově několik desítek tisíc korun). Pokud si někdo myslí, že by mohl anténu nastavit od oka, tak se plete. Celkově je nastavení antény hračka, ovšem když se ví, jak na to. Já jsem měl nastavení za 10 minut, a to jsem ještě rozbil měřák.

Dalším krokem je instalace DVB PCI karty do počítače. Pro toho, kdo už nějakou kartu instaloval, je to legrace. Po instalaci karty se zapojí koaxiální kabel k samotné DVB kartě a anténě. Doporučuji tak činit vždy při vypnutém počítači!

Nejobtížnějším krokem je asi softwarová instalace. Hned na začátku podotýkám, že to rozhodně není nic jednoduchého. Musí se nastavit mnoho parametrů, které lidem bez hlubšího zájmu o satelitní techniku nic neříkají! Já jsem to konfiguroval celý den, navíc za pomoci zákaznických podpor firem UBCOM a Europe Online Networks. Poslední krokem instalace je nastavení proxy serveru v prohlížeči a eventuálně v FTP klientovi.

Co to umí?

Europe Online nabízí svým uživatelům standardně dva protokoly – HTTP a FTP. Čili můžete přes satelit prohlížet webové stránky (a samozřejmě z nich stahovat soubory) a FTP servery. S nimi je ale potíž. Přistupovat můžete jen na ty FTP servery, které podporují HTTP proxy a passive mode. V reálu je podporuje většina serverů, ale některé nikoli (údajně asi 20 procent). A to bývají především servery na kolejích a podobně, které mají uživatelé nejraději, protože se na nich vyskytují mp3 soubory, filmy, nelegální software, hry atd. Nabízí se otázka, zda nejsou FTP servery bez podpory HTTP proxy nepřístupné přes EON (Europe Online) úmyslně, aby se zbytečně nepřetěžovala síť nadměrným stahováním dat. Pravděpodobnější ale je, že to technicky není možné. Tím podporované služby končí. Ještě funguje přijímaní pošty, ale jen na polovic. Pravděpodobně chodí pouze upozornění na novou poštu (bohužel jsem neměl možnost vyzkoušet). Ale o stahování velkých balíků dat skrze e-mail, používání ICQ, IRC a dalších podobných aplikací si můžete nechat jen zdát, přes proxy EON to zkrátka neprojde. Podporovány jsou jen porty pro HTTP a FTP.

Možná bych měl zmínit i možnost přijmu digitálních satelitních TV a rádií. Volných (tedy nešifrovaných) je jich k dispozici několik desítek jen na Astře, na satelitní družici HotBird vysílá volně i česká TV3. Pokud byste chtěli sledovat i české programy v perfektní kvalitě (u satelitu nezáleží na tom, kde jste, perfektní příjem je možné docílit po celé Evropě), budete si muset koupit tzv. common interface (4 500 Kč) a dekodér CzechLink (tak se jmenuje paket s českými programy) za 10 370 Kč. Nemusím snad připomínat, že díky digitálnímu vysílání můžete jakoukoli TV stanici ukládat ve velmi dobré kvalitě (hodina staženého pořadu zabere asi 1,8 GB). Špatná nejsou ani rádia. Nabízí se jich několik desítek nekódovaných, z nichž některá jsou zaměřena jen na jeden hudební žánr. Patrně uvítáte, že na některých je nepoměrně méně reklam než v českých komerčních rádiích. DVB karta má velmi kvalitní kompozitní (cinch) výstup na televizi. Teprve na televizi s velkou úhlopříčkou si vychutnáte kvalitní obraz.

Mé dojmy

Čtenáře bude asi nejvíce zajímat rychlost připojení. Ta během dne velmi kolísá; někdy jsem byl na úrovni rychlosti ISDN, jindy jsem stahoval rychlostí až 300 kb/s. Občas byl výpadek a spojení nefungovalo vůbec. Nyní mluvím o rychlosti v reálném čase. Existuje ještě jedna možnost sloužící především ke stahování velkých souborů (max. 700 MB najednou). Jedná se o tzv. off-line download a spočívá v tom, že se přihlásíte do portálu EON.net. Tam se přesunete do tzv. file fetch sekce, zadáte adresu (cestu k) souboru, ten se následně začne stahovat na server EON a až tam bude, pošle vám ho systém plnou rychlostí (2 Mb/s!). Skutečně to funguje včetně té rychlosti. Samozřejmě, že se můžete po zadání požadavku odpojit a mít zapnutý jen počítač s klientským programem Fazzt klient (slouží pro zachytávání a dekódování dat). Výborné je i to, že si můžete objednat soubory z jakéhokoli počítače, například ve škole nebo v práci (musíte ale znát přístupové parametry k účtu).

Ještě bych se však vrátil k surfování. Podle mne je satelitní připojení určeno především pro toho, kdo chce stahovat velké množství dat, tedy soubory. Na surfování není satelit vhodný, rychlost načítání stránek není obvykle rychlejší než ISDN (záleží na množství grafiky na stránce; pokud je jí hodně, může to být rychlejší). A to ani nemluvím o českých stránkách. EON totiž není přímo připojena do peeringového centra NIX, takže rychlost načítání českých stránek není zrovna vysoká. Dalším negativem je časová prodleva, která vzniká zasíláním požadavku po modemu (ne jinak) a příjmem po satelitu. To vylučuje hraní her po Internetu!

Ceny

Nejdražší věc je DVB PCI karta za asi 10 700 Kč. Satelitní anténa společně s LNB vyjde na 1 500 Kč a ještě je nutné počítat s částkou na koaxiál – kvalitní stojí 15 Kč/metr.

Druhou položkou jsou služby. Připojení na měsíc stojí od EuropeOnline 555 Kč. Na rok je zvýhodněné předplatné za rovných 5 550 Kč bez DPH 5 %. Zdůrazňuji, že v ceně je obsaženo neomezené připojení i neomezený přenos dat!

Závěr

Připojení přes satelit je velmi dobrý nápad a zároveň je to možnost, jak masám okamžitě zpřístupnit relativně rychlý Internet za přijatelnou cenu (i když stále jednosměrný). Na druhou stranu není všechno zlato, co se třpytí. EON totiž podporuje pouze HTTP a FTP protokoly, což je v dnešní době málo. Služba navíc někdy nefunguje. A ještě hrozí riziko, že bude i o ní platit pravidlo, že čím více uživatelů síť obsluhuje, tím méně se stává použitelnou.

Pokud máte rádi hry a prahnete po každém nově vypuštěném demu, nebo jste softwarefilové a chcete každou záplatu, aktualizaci nebo nové linuxové jádro, či jste-li filmový milovníci a třesete se na každý nový trailer, anebo vlastníte pevnou linku s omezeným datovým tokem, potom si satelit kupte, určitě se vám vyplatí. Pokud občas surfujete, stahujete poštu, hledáte na Internetu informace a váš měsíční účet za Internet nepřekročí 500 Kč, nemá pro vás satelit pravděpodobně cenu.

Za zapůjčení HW pro připojení přes satelit děkuji firmě CLNet a za technické konzultace firmě UBCOM.

Oficiální dealer
UBCOM CZ
Telefon: (02) 61 31 74 00
E-mail: info@ubcom.cz
Web: www.ubcom.cz

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Diskuze (13) Další článek: Kam drát nemůže

Témata článku: Internet, Satelit, UBC, Běžný den, Lucy, Proxy, Česká televize, Astra, Satelitní antény, Speciální anténa, Europe, Možnost sloužící, Pomalý bezdrát, Satelitní internet, Satelitní přijímače, TV Box, Online televize, Satelitní televize, Zvýhodněné předplatné, Astro, Satelitní přijímač, Satelitní signál, Nastavení satelitní antény, Televize online, Španělská vesnice


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky