K čemu jsou v zimě dobré chytré hodinky? Z lyžování vám udělají datové orgie

  • Chytré hodinky našly uplatnění především ve sportu
  • Běhání či jízdu na kole zvládnou všechny, ale co třeba lyžování?
  • Podívejte se, jak jsou na zimní sporty připraveny hodinky Garmin Fenix 3

Vyrazil jsem lyžovat. A protože jsem si již před půl druhým rokem koupil hodinky Garmin Fenix 3, samozřejmě jsem je nenechal zahálet. Teď se můžete podívat, k čemu mohou být takové hodinky při lyžování dobré.

Proč až teď? Protože v recenzích, včetně té mé, je tato funkce zpravidla jen letmo zmíněna. A protože je zrovna zima, tak se to dá napravit.

S hodinkami na horách

Tak předně. Chytré hodinky se na lyžích hodí k tomu, že při každém zavibrování telefonu nemusíte stahovat rukavice a vytahovat telefon z kapsy. Na hodinkách hned vidíte, kdo volá, či co se jiného děje.

Stejně tak můžete průběžně sledovat průběh vaší sportovní aktivity. Zrovna hodinky od Garminu mají prapůvod ve sporttesterech, takže jsou k tomuto účelu dobře vybaveny. Model Fénix 3 má GPS, barometrický výškoměr, akcelerometr a speciální mód pro sledování sjezdového lyžování či snowboardingu.

Hodinky při nástupu na svah zapnete, pak už se o nic nestaráte a na konci lyžovačky je zase vypnete. Budou vás přitom průběžně informovat o každé jízdě z kopce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Cestou lanovkou nahoru se kouknu, jak jsem zajel poslední jízdu, nebo kolik mám celkově najeto. Kontrolovat můžu i rychlost lanovky. Ty modernější jezdí až 17 km/h.

Jakmile se vydáte z kopce dolů, hodinky automaticky začnou zaznamenávat aktivitu. Když si dáte pauzu na vydýchání, dají si pauzu i hodinky. Záznam ukončí až když zjistí, že se pohybujete zase nahoru, tzn. že jedete na lanovce. V tu chvíli dojde k inteligentnímu přepočtu závěru záznamu (ukousne se posun k lanovce atp.) a uzavření sjezdu.

Cestou lanovkou nahoru se tak můžete podívat, jak dlouhý byl váš poslední sjezd, jak rychle jste jeli v průměru, jak maximálně, kolik jste sjeli výškových metrů a kolik ujeli kilometrů... Samozřejmě nechybí ani celkové počítadlo sjezdů a všech sledovaných veličin.

Hodinky jsou opravdu chytré a pokud třeba přejíždíte tranzitní kousek od lanovky k lanovce, tak ho sice začnou počítat, ale při následném pohybu vzhůru zjistí, že se nejednalo o plnohodnotný sjezd a nezapočítá se.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Co se má na displeji zobrazovat si můžete libovolně nastavit. Hodí se také možnost uzamčení tlačítek, což eliminuje náhodný stisk. Zima hodinkám nevadí, u ruky se stejně docela zahřejí. Lyžovat s vámi mohou až tři dny na jedno nabití.

Co je ale obzvlášť šikovné, že jsou i při neustálém zaznamenávání polohy energeticky úsporné a i když chytnete ranní otevření lanovky a skončíte až s večerním lyžováním, energie budou mít pořád dost. Já při záznamu klasicky od devíti do půl páté s pauzou na oběd zpravidla přišel o 30 % energie.

Víte, kolik času prosedíte na lanovkách?

K čemu je to dobré? Pro zdolávání rekordů, pro zábavu... Jak chcete. Na prvním místě je pořád radost ze samotného sportu, ale s těmi čísly je občas zábavy přece jen více. Já si například oblíbil hledání co nejdelšího sjezdu po sjezdovce napříč celým lyžařským areálem. V Rakouském Schladmingu jsem najel 5,9 km z nejvyššího bodu střediska po dojezd nejníže položené lanovky. Dáte někdo víc?

Klepněte pro větší obrázek
Původně to bylo dokonce 6 km, ale po eliminaci dojezdu k lanovce to skočilo na 5,9 km

Samozřejmostí je i průběžné ukazování veličin, na což zpravidla v rychlosti není čas, ale můžete si třeba porovnávat, jak rychlá je která lanovka. A na lanovce můžete i počítat. Zjistíte například, že i když lyžujete od otevření po zavíračku a lyžováním tak strávíte celý den, samotným aktivním pohybem jsou to jen dvě hodiny!

Klepněte pro větší obrázek
Na webu si pak můžete prostudovat mapy, grafy a statistiky svého lyžařského výkonu

Statistika je neúprosná. Nezdá se to, ale i při velmi aktivním lyžování najedete denně cca 60 km při průměru cca 30 km/h. Dvě třetiny času prosedíte na lanovkách či pročekáte v pauzách. Můžete počítat i dál, že vás při celodenním lístku za 55 eur vyjde hodina čistého sjezdu na lyžích na 750 Kč a rázem se možná trochu vyděsíte, cože to provozujete za snobskou zábavu. Někdy raději nepočítat...

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Data jsou k dispozici samozřejmě i v mobilní aplikaci. Uvidíte souhrnná čísla, ale i podrobný rozpis jednotlivých jízd a grafy

Pokud vás funkce zaujaly, nemusíte hned objednávat nové hodinky. Je to s nimi pohodlnější, ale velmi pravděpodobně nabídnou podobné funkce i různé mobilní aplikace. V takovém případě však bude trackovat samotný telefon a při celodenním lyžování by se to mohlo dost projevit na jeho výdrži. Nevím, nemám vyzkoušeno.

Podělte se o své zkušenosti se záznamem lyžařských aktivit, ať už telefonem či jinými hodinkami, v diskuzi pod článkem!

Diskuze (13) Další článek: Donáškové drony Amazonu budou dopravovat zásilky na zem pomocí padáků, prozrazuje patent

Témata článku: GPS, Nositelnosti, Statistiky, Mobility, Hodinky, Navigace, Garmin, Turistika, Nejvyšší bod, Recenze na mobilní telefony, Chytré hodinky, Android Wear, Zdolávání, Hodinky chytré, Lano, Uzamčení, Orgie, Org, Počítadlo, Fén, Sjezdové lyžování, Chytré hodinky s GPS, Druhý dech, Barometr, Oběd


Určitě si přečtěte

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní