Hodinky | GPS | Garmin | Nositelnosti

K čemu jsou v zimě dobré chytré hodinky? Z lyžování vám udělají datové orgie

  • Chytré hodinky našly uplatnění především ve sportu
  • Běhání či jízdu na kole zvládnou všechny, ale co třeba lyžování?
  • Podívejte se, jak jsou na zimní sporty připraveny hodinky Garmin Fenix 3

Vyrazil jsem lyžovat. A protože jsem si již před půl druhým rokem koupil hodinky Garmin Fenix 3, samozřejmě jsem je nenechal zahálet. Teď se můžete podívat, k čemu mohou být takové hodinky při lyžování dobré.

Proč až teď? Protože v recenzích, včetně té mé, je tato funkce zpravidla jen letmo zmíněna. A protože je zrovna zima, tak se to dá napravit.

S hodinkami na horách

Tak předně. Chytré hodinky se na lyžích hodí k tomu, že při každém zavibrování telefonu nemusíte stahovat rukavice a vytahovat telefon z kapsy. Na hodinkách hned vidíte, kdo volá, či co se jiného děje.

Stejně tak můžete průběžně sledovat průběh vaší sportovní aktivity. Zrovna hodinky od Garminu mají prapůvod ve sporttesterech, takže jsou k tomuto účelu dobře vybaveny. Model Fénix 3 má GPS, barometrický výškoměr, akcelerometr a speciální mód pro sledování sjezdového lyžování či snowboardingu.

Hodinky při nástupu na svah zapnete, pak už se o nic nestaráte a na konci lyžovačky je zase vypnete. Budou vás přitom průběžně informovat o každé jízdě z kopce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Cestou lanovkou nahoru se kouknu, jak jsem zajel poslední jízdu, nebo kolik mám celkově najeto. Kontrolovat můžu i rychlost lanovky. Ty modernější jezdí až 17 km/h.

Jakmile se vydáte z kopce dolů, hodinky automaticky začnou zaznamenávat aktivitu. Když si dáte pauzu na vydýchání, dají si pauzu i hodinky. Záznam ukončí až když zjistí, že se pohybujete zase nahoru, tzn. že jedete na lanovce. V tu chvíli dojde k inteligentnímu přepočtu závěru záznamu (ukousne se posun k lanovce atp.) a uzavření sjezdu.

Cestou lanovkou nahoru se tak můžete podívat, jak dlouhý byl váš poslední sjezd, jak rychle jste jeli v průměru, jak maximálně, kolik jste sjeli výškových metrů a kolik ujeli kilometrů... Samozřejmě nechybí ani celkové počítadlo sjezdů a všech sledovaných veličin.

Hodinky jsou opravdu chytré a pokud třeba přejíždíte tranzitní kousek od lanovky k lanovce, tak ho sice začnou počítat, ale při následném pohybu vzhůru zjistí, že se nejednalo o plnohodnotný sjezd a nezapočítá se.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Co se má na displeji zobrazovat si můžete libovolně nastavit. Hodí se také možnost uzamčení tlačítek, což eliminuje náhodný stisk. Zima hodinkám nevadí, u ruky se stejně docela zahřejí. Lyžovat s vámi mohou až tři dny na jedno nabití.

Co je ale obzvlášť šikovné, že jsou i při neustálém zaznamenávání polohy energeticky úsporné a i když chytnete ranní otevření lanovky a skončíte až s večerním lyžováním, energie budou mít pořád dost. Já při záznamu klasicky od devíti do půl páté s pauzou na oběd zpravidla přišel o 30 % energie.

Víte, kolik času prosedíte na lanovkách?

K čemu je to dobré? Pro zdolávání rekordů, pro zábavu... Jak chcete. Na prvním místě je pořád radost ze samotného sportu, ale s těmi čísly je občas zábavy přece jen více. Já si například oblíbil hledání co nejdelšího sjezdu po sjezdovce napříč celým lyžařským areálem. V Rakouském Schladmingu jsem najel 5,9 km z nejvyššího bodu střediska po dojezd nejníže položené lanovky. Dáte někdo víc?

Klepněte pro větší obrázek
Původně to bylo dokonce 6 km, ale po eliminaci dojezdu k lanovce to skočilo na 5,9 km

Samozřejmostí je i průběžné ukazování veličin, na což zpravidla v rychlosti není čas, ale můžete si třeba porovnávat, jak rychlá je která lanovka. A na lanovce můžete i počítat. Zjistíte například, že i když lyžujete od otevření po zavíračku a lyžováním tak strávíte celý den, samotným aktivním pohybem jsou to jen dvě hodiny!

Klepněte pro větší obrázek
Na webu si pak můžete prostudovat mapy, grafy a statistiky svého lyžařského výkonu

Statistika je neúprosná. Nezdá se to, ale i při velmi aktivním lyžování najedete denně cca 60 km při průměru cca 30 km/h. Dvě třetiny času prosedíte na lanovkách či pročekáte v pauzách. Můžete počítat i dál, že vás při celodenním lístku za 55 eur vyjde hodina čistého sjezdu na lyžích na 750 Kč a rázem se možná trochu vyděsíte, cože to provozujete za snobskou zábavu. Někdy raději nepočítat...

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Data jsou k dispozici samozřejmě i v mobilní aplikaci. Uvidíte souhrnná čísla, ale i podrobný rozpis jednotlivých jízd a grafy

Pokud vás funkce zaujaly, nemusíte hned objednávat nové hodinky. Je to s nimi pohodlnější, ale velmi pravděpodobně nabídnou podobné funkce i různé mobilní aplikace. V takovém případě však bude trackovat samotný telefon a při celodenním lyžování by se to mohlo dost projevit na jeho výdrži. Nevím, nemám vyzkoušeno.

Podělte se o své zkušenosti se záznamem lyžařských aktivit, ať už telefonem či jinými hodinkami, v diskuzi pod článkem!

Diskuze (13) Další článek: Donáškové drony Amazonu budou dopravovat zásilky na zem pomocí padáků, prozrazuje patent

Témata článku: Mobility, Statistiky, Turistika, Hodinky, Navigace, GPS, Garmin, Nositelnosti, Org, Hodina, Speciální mód, Hodinky chytré, Chytré hodinky s GPS, GPS Garmin, Druhý rok, Druhý dech, Aplikace pro chytré hodinky, Hodinky s GPS, Tranzit, Půl páté, Rukavice, Snowboarding, Hod, Počítadlo, Nejvyšší bod


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor