Procesory | Huawei | RISC-V

K Armu se nesmí přiblížit, Huawei proto experimentuje s RISC-V. Už má první čip

Kvůli embargu má Huawei zapovězen přístup k technologiím vyvinutým v USA. Arm zatím výjimku nezískal, a tak čínské společnosti nemůže licencovat nové instrukční sady ani hotové mikroarchitektury (jádra Cortex a Mali). Možnou alternativou by mohly být čipy postavené na otevřené architektuře RISC-V, za níž by Huawei nemuseli nikomu platit.

První takový již Huawei má. Jeho dceřinka HiSilicon vyrobila vývojářskou sadu s čipem Hi3861. Pouzdro má jen 5 × 5 mm, uvnitř se nachází 32bitový procesor s taktem 160 MHz, 352 kB SRAM, 288 kB ROM a 2 MB flash paměti, k tomu několik externích rozhraní, Wi-Fi modul s podporou standardu 802.11b/g/n a další obvody.

Hi3861 je určen do drobných IoT zařízení postavených okolo ekosystému Harmony OS, proto tak nízký výkon a jednoduchá výbava. Na RISC-V ale mohou vznikat i komplexnější čipy. Čínská Alibaba už na tomto základě v minulosti navrhla 16jádrový (ko)procesor pro výpočty AI. Micro Společnost Magic zase vytvořila 64bitové jádro s taktem 5 GHz. V této oblasti experimentují i Nvidia, WD a další, z velké části jde ale o specializované čipy, nikoliv obecné procesory, které by skutečně mohly nahradit Arm nebo x86.

hisilicon-hi3861.jpg
Vývojářská sada s čipem Hi3861 (zdroj: Huawei)

via Tom's Hardware

Diskuze (20) Další článek: V původním Xboxu se 20 let po vydání podařilo objevit nový easter egg. Odkazuje na South Park

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,