JVC a Motorola vyvíjejí domácí bezdrátovou síť pro video

Firmy Motorola a japonská JVC vyvíjejí bezdrátovou síť pro domácí audio-video systém.
Firmy Motorola a japonská JVC vyvíjejí bezdrátovou síť pro domácí audio-video systém. V současné době nemáme mnoho informací o této technologii. Jisté však je, že to není Bluetooth či kompatibilní technologie, která je naprosto nevhodná pro přenos videosignálu nebo pro vysokorychlostní přenos dat. Zatím tento nový systém vypadá jako jakýsi druh bezdrátové IEEE1394 (FireWire) sítě. Jisté experimenty prováděly i firmy Canon a NEC. Klasické FireWire se začíná používat jako domácí AV standard (HAVi) pro digitální přenos obrazu i zvuku.Kromě toho firma JVC nabízí bezdrátové LAN produkty, založené na 10 Mb/s Ethernet standardu, používající infračervený přenos dat. Cílovým použitím jsou profesionální přenosy dat.

Živě komentuje: Na poli bezdrátového přenosu dat se mnoho řeklo a poměrně mnoho udělalo. Vzpomeňme infračervený přenos dat, který rychle pokročil od 115 Kb/s SIR k 4 Mb/s FIR (Fast InfraRed), firma Hewlett-Packard přede dvěma roky předvedla na konferenci Infrared Data Association (IrDA) v japonské Ósace přenos rychlostí 16 Mb/s s názvem VFIR (Very Fast IR). Na masový rozvoj se však stále čeká. Snad největší rozmach dosáhl infračervený přenos dat na poli mobilní výpočetní techniky jako notebooky, PDA, handheldy atd. Nejmenoval jsem zde různé firemní standardy (od IBM a dalších).

Bezdrátový přenos dat s využitím rádiových vln již není nejnovější. Nejčastěji se uplatňuje v bezdrátové LAN síti Ethernet. Zde se již dosáhlo rychlosti 11 Mb/s pro lokální přenosy bez přídavné antény.

Toto všechno zatím nestačí na skutečný přenos obrazu a zároveň je (až na infra přenos) příliš drahé na vestavění do domácí audio-video aparatury. Toto použití má svá specifika. Na jedné straně stačí krátký dosah, na druhé straně však musí být přenosový výkon tak vysoký, aby bez problémů zvládl video signál v reálném čase.

Diskuze (1) Další článek: Týden: rychlé procesory, nové servery

Témata článku: Video, Notebooky, Motorola, Domácí použití, Krátký dosah, Přenos, Fast, Profesionální notebook, Vestavěná anténa, Vysoký dosah, Profesionální použití, Firewire, Domácí síť, Reálné použití, Reálná rychlost, Vera

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů