Jsou lidé ochotní za hudbu staženou z Internetu platit?

Jak se bude vyvíjet obchod z hudbou na Internetu a jaká je současná situace?
Další náhled do této problematiky umožnila svým průzkumem výzkumná agentura Gartner2, když se 4000 respondentů zeptala na to, zda jsou ochotni platit za stažené soubory z Internetu.

Pouze jedna čtvrtina dotázaných odpověděla, že hudbu, kterou poslouchá na svém počítači, si stáhla z Internetu, jedna polovina dotázaných vůbec neposlouchá hudbu ze svého počítače (v MP3 či v digitálním formátu) a 6 % z dotazovaných čtyř tisíc za digitální muziku staženou během posledních tří měsíců platilo.

Internet není zatím kdovíjakým „médiem“ pro distribuci a prodej digitální hudby a výsledný šestiprocentní podíl respondentů by o tom mohl mluvit, ale je důležité se na věc podívat i z druhé strany. Je pravdou, že polovina dotázaných prostě používá počítač jako přehrávač hudby a jedna čtvrtina si stahuje soubory z Internetu. Z těchto 25 lidí ze sta jich však bylo 6 ochotno za stažené soubory zaplatit, což je 24 % lidí, kteří používají Internet ke získávaní dat (jak vyplývá s tohoto výzkumu). To, že v konečném výsledku celkového prodeje toto procento nemá žádný význam, je jedna věc.

Druhá pak to, že existují tací, kteří si titul koupí na Internetu už nyní (mluvíme o lidech, kteří uskutečnili transakci, ne o potenciálních zákaznících) se všemi nevýhodami (současným systémem ochrany autorských práv), které pro ně z koupě plynou.

Což by mohlo být alespoň trošičku pozitivní pro momentální situaci nahrávacích společností.

Že celkový odbyt v hudebním průmyslu už nějakou dobu klesá a že za příčinu se považuje pirátství, je jasné. Nejlevnější a nejjednodušší forma toho, jak si pořídit vlastní cédečko, je půjčit si ho a přepálit. To, že máme možnost si zajít do obchodu s hudebními tituly a koupit si CD fyzicky, nebo navštívit určitou internetovou stránku a objednat si buď klasické CD, nebo hudbu v jiném formátu a zaplatit podobnou sumu, je sice pěkné, ale kolik lidí dává přednost podstatně levnějšímu vypálení?

Tudíž pro nahrávací společnosti je prioritou to, jak provést, aby se jejich cédéčka nedala zneužít tak levným způsobem, jako si je koupit, nahrát do počítače a udělat sto kopií.

Analytici Gartneru poukazují na to, že je nutné aby velké nahrávací společnosti (tj. Sony, Universal, Warner Bros., BMG a EMI) daly hlavy dohromady a společně vytvořily nový systém služeb, který bude zákazníkovi bližší a který by mohl nějak řešit problémy týkající se metod ochrany autorských práv a zabránil by klientovi v nelegálním šíření kopií daného produktu. Což se však stejně nejméně do příštího roku neočekává.

Jak bude schopen konkurovat vypalovačce, se uvidí.

Těžko říct, jestli se dá očekávat připravovaný rozmach hudebního průmyslu na Internetu, nebo jestli vše vyšumí, ale i tak se v současné době na Internetu sem tam něco prodá.

Témata článku: Internet, Nejjednodušší forma, Bros, Nelegální soubor, Druhá polovina

2 komentáře

Nejnovější komentáře

  • aaa 21. 9. 2001 0:28:15

    pripojuji se k nazoru vyse uvedenemu, proste oni musi zmenit svoji...

  • michal 4. 9. 2001 11:03:10
    myslim, ze velke nahravaci spolecnosti...
Určitě si přečtěte

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

Včera | Stanislav Mihulka | 9

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky