JSMeter: Cesta do hlubin webové stránky

Jak vypadá Javascript na těch nejznámějších webových stránkách a proč ho dnes nelze spolehlivě měřit populárními benchmarky SunSpider, V8 nebo Dromaeo.
JSMeter: Cesta do hlubin webové stránky

V posledním měsíci jste se u nás mohli podívat hned na několik javascriptových benchmarků. Nejprve jsem srovnal Operu s Chromem, v dalším článku pak nový Internet Explorer 9 s konkurencí a nakonec i „Devítku“ s testovací verzí Firefox 3.7. Používal jsem populární testy SunSpider od autorů jádra WebKit, V8 testování od Googlu a Dromaeo od tvůrců jádra Gecko, které používá třeba Firefox.

Ve všech z těchto článků jsem zdůrazňoval, že podobná testování lze velmi snadno marketingově zneužít, a pokud je v jednom z dílčích testů Dromaea Opera 10.50 čtyřicetkrát rychlejší než Internet Explorer 8, neznamená to, že se vám snad stránky Živě.cz namísto jedné sekundy vykreslí v Exploreru až za necelou minutu.

V dnešním článku tento výrazný rozdíl mezi teorií javascriptových benchmarků a praxí každodenního surfování vysvětlím a na pomoc si vezmu studii Microsoft Research JSMeter. Možná se teď zaleknete a řeknete si, že to bude beztak nějaká podplacená studie, tak tomu ale není. JSMeter není další z mnoha benchmarků, který má podivným číslem vyjádřit, o kolik je prohlížeč rychlejší než konkurence. Naopak se jedná o studii, která hodnotí kvalitu Javascriptu na konkrétních webových stránkách a jeho analýzou se nás snaží přesvědčit, že je třeba podobné benchmarky jako SunSpider, V8 nebo Dromaeo brát s docela velkou rezervou. Jejich původní účel byl totiž docela jiný.

Měření javascriptového výkonu je důležitou částí vývoje každého prohlížeče. Programátoři musí mít po ruce nástroj, na kterém mohou ladit jeho výkon a měřit rychlost zpracovávání elementárních úloh. V průběhu posledních let se ale z „inženýrského“ měřiče stalo hodnotící kritérium celého prohlížeče. Internet je tedy plný grafů, které vyjadřují, o kolik je Opera nebo Chrome zase rychlejší než v předchozím sestavení. Výsledky samozřejmě mají určitou vypovídací hodnotu a pořadí prohlížečů skutečně koreluje s kvalitou javascriptového motoru v jejich nitru, poměry, absolutní čísla a další hodnoty je ale třeba brát s rezervou – velkou rezervou.

Tuto myšlenku se snaží už nějaký pátek prosadit i autoři studie JSMeter. Ačkoliv název evokuje nějaký skutečný program nebo webový test, který můžeme sami spustit, ve skutečnosti se alespoň v současné době jedná pouze o několik studií v PDF, pár desítek snímků z PowerPointu a tucet grafů. Oč tedy jde?

Oč tedy jde? Co je to JSMeter?

Webové stránky jsou stále složitější a obsahují kvanta javascriptového kódu. Už to skutečně není jen pár řádků textu, který na stránce vykresli aktuální čas nebo jednoduchou animaci, ale velmi komplikovaný kód, který je ve své podstatě stejně složitý jako zcela běžný desktopový „tlustý“ program. A takové složité stránky jednoduše nelze jen tak změřit primitivním javascriptovým benchmarkem.

Javascriptový motor – překladač – v Internet Exploreru se skládá z jediného souboru jscript.dll. Díky tomuto jasnému oddělení od zbytku prohlížeče si pro měření kvality a komplexnosti Javascriptu na webových stránkách autoři studie vybrali právě staré dobré „IEčko“, k němuž ostatně měli i zdrojové kódy – stačilo zavolat kolegům z vývojového týmu. Knihovnu následně upravili a udělali z ní vlastně jakýsi měřící systém. A pak ji zakomponovali zpět do Internet Exploreru a hurá do běžného surfování.

Upravený Internet Explorer – v podstatě tedy onen JSMeter – zpracovává běžné webové stránky, díky upravenému JS motoru ale umí přesně analyzovat, co se děje při zobrazování a zpracovávání stránky a jejího kódu. Díky tomu se autorům aplikace podařilo sesbírat obrovské množství dat.

Nesurfovali přitom jen tak ledabyle na internetu, ale na konkrétních webech z žebříčku nejnavštěvovanějších stránek Alexa.com. Do výběru se dostal jak Google, tak Bing, Facebook, Gmail, Bing Mapy i Google Mapy, elektronické obchody eBay a Amazon a také zpravodajské CNN a Economist.

Na každém z těchto webů testovací prohlížeč s upraveným javascriptovým motorem provedl několik typických operací. Neprovedl tedy jen prosté načtení stránky, ale odeslal e-mail, vyhledal zboží, našel místo na mapě nebo vyhledal nějaký výraz ve vyhledávačích. Díky tomu měli nakonec analytici po ruce několik stovek megabajtů dat. Prakticky vše, co lze jen zjistit o zpracování a zobrazení webové stránky.

Co je to webová stránka

Nadpis kapitoly vám může připadat trochu zavádějící, každý přeci ví, co je to webová stránka a že se skládá z HTML jazyka. Výsledky analýzy JSMeter ale mluví o pravém opaku. Zapomeňte nyní na klasický HTML kód, paragrafy, tabulky, obrázky a kaskádové styly. Toto vše ze stránky smažte, až zůstane samotný javascriptový kód. Věřte, že u zkoumaných stránek zdaleka nezbude několik málo řádků textu – zbudou jich stovky, tisíce a nezřídka i desetitisíce. U těch nejsložitějších aplikací je dnes HTML kód paradoxně chudým příbuzným. Pánem je zde AJAX a Javascript.

Klepněte pro větší obrázek
Velikost javascriptového kódu na oblíbených stránkách dosahuje astronomických rozměrů

Tabulka je plná čísel, všimněte si ale zvláště druhého sloupce, ve kterém najdete velikost Javascriptu na každé z těchto stránek. Pokud na ně koukáte s otevřenou pusou, vůbec se vám nedivím. Zatímco kvanta kódu u Google Map jsou vzhledem ke složitosti aplikace ještě pochopitelná (2 MB JS kódu), při pohledu na ryze zpravodajský web Economist je to už trochu s podivem (900 kB). Jen zopakuji, že se jedná o velikost JS kódu, pokud tedy připojíte ještě HTML, styly a grafiku, velikost stránky se bez problému nafoukne na dva-tři megabajty.

Vývojáře pak jistě zaujme i 1., 5. a 6. sloupec, kde se autorům podařilo z kódu vytáhnout počty pracovních funkcí. Opět ale připomínám, že se nejedná o prosté načtení stránky, ale o součet všech operací, které je třeba provést k nějakému úkonu – třeba k vyhledání zboží na eBay. Na takových Google Mapách se tedy při vyhledávání geografických míst podle JSMeteru do procesu zapojí skoro tři tisíce unikátních funkcí. Od těch elementárních až po ty složité. A pokud spočtete všechny dohromady včetně těch, které se díky AJAXu neustále opakují, číslo vystoupá na závratný milion.

Javascriptové benchmarky nehodnotí realitu

Proč to vše píšu? Protože je důležité srovnání. Tabulka výše popisuje strukturu kódu několika populárních webů, jak ale vypadá nitro benchmarků SunSpider nebo V8? Je velmi jednoduché. SunSpider a V8 (ale ve své podstatě i Dromaeo) měří rychlost zpracovávání Javascriptu nad velmi jednoduchými operacemi, které nemají s reálným surfováním prakticky nic společného. Zatímco při práci s Facebookem se v nitru prohlížeče neustále zpracovávají stovky a tisíce javascriptových funkcí, benchmarky reálně pracují s desítkami až stovkami funkcí. Zatímco při načtení titulní stránky na reálných webech se do práce z 80 % zapojuje okolo stovky funkcí a ty ostatní jen výjimečně u specifických úloh (vkládání obrázků a videa, přidávání přátel aj.), 80 % práce v benchmarcích odpracuje asi desítka funkcí. Jednoduše řečeno, benchmark nám může napovědět, jak rychle bude prohlížeč pracovat s matematickými transformacemi. Kolik webů, které takové operace provádějí, ale během dne navštívíte?

A pak je tu ještě jedna slabina testování a ještě jedna pěkná tabulka plná čísel – události. Takovou událostí může být ve světě Javascriptu třeba stisknutí nějakého tlačítka, klepnutí na odkaz, ale také změna stavu v AJAXu, kdy se na pozadí běhu prohlížeče permanentně stahují data, aniž byste museli na něco klepat. Může se to zdát jako banalita, ale události se obrovskou měrou podepisují na rychlosti zpracování stránky.

Klepněte pro větší obrázek
Javascriptových událostí (třeba klepnutí na odkaz nebo práce AJAXu na pozadí)
najdete na populárních webech neméně obrovské množství

Při surfování na Facebooku JSMeter zaznamenal více než pět tisíc podobných událostí – v drtivé většině případů se jednalo o AJAX, operace na pozadí. Aby to bylo co nejsrozumitelnější, takovou AJAX operací může být třeba připojení nového komentáře. Když na Facebooku napíšete zprávu a klepnete na modré tlačítko, neobnoví se stránka (to by bylo v podstatě jen několik málo událostí), ale na pozadí běhu prohlížeče se spustí složitý mechanizmus, který uloží komentář do databáze na webovém serveru a bude čekat na odpověď, že se to podařilo. Jakmile dostane zprávu o úspěchu, zobrazí komentář na stránce. Za tímto uživatelským luxusem stojí okolo 150 unikátních událostí.

V nitru Javascriptu

Klepněte pro větší obrázek
Google a Bing trochu jinak

Tohoto grafu se vůbec nelekejte, jedná se ve své podstatě o jednoduchou časovou osu, která vyjadřuje, množství paměti, kterou zaberou různé operace v průběhu načítání stránky. Google vlevo pokaždé zabere velký kus paměti, krátce na to ji ale uvolní (ostré zuby). Naopak Bing postupně nabírá více a více paměti. V čem je rozdíl? Při načítání výsledků z Googlu se v nitru dotazuje na různé webové zdroje. Jakmile je zpracuje, uvloní je a nakonec sestaví hotovou stránku s textovými výsledky, miniaturami obrázků, kontextovou reklamou aj.

Bing naopak při načítání pracuje s menším množstvím externích zdrojů, vše si tedy zpracovává sám. V závěru tedy sice spotřebovává více zdrojů, v průběhu ale zase tak divoce nepřeskupuje bajty informací z jednoho místa na druhé – nemá ostré zuby. Oba skripty ve své podstatě dělají to samé, generují výsledky z vyhledávače, každý z nich na to jde ale naprosto odlišně a JS benchmarkem prakticky nelze vyjádřit, který vyhledávač bude ve kterém prohlížeči rychlejší.

Toto je už docela složitý příběh, se kterým si běžný JS benchmark neporadí, prakticky totiž rychlost zpracovávání událostí netestuje. Pokud má Amazon 6 000 událostí a Gmail jich při práci s poštou vytvoří 1 500, pak javascriptové benchmarky podobných událostí podle JSMeteru zpracují okolo jedné desítky.

Dramatická evoluce

Webová stránka už dávno není tím, čím byla na sklonku devadesátých let. Z Javascriptu jako doplňku stránky, ve které se staral o jednoduché úkony a představoval několik stovek, až tisíců řádků kódu, se stal skutečný moloch, který se u těch nejsložitějších „Web 2.0“ aplikací rozrostli do velikosti desítek tisíc řádků.

Jeho zpracovávání je stále složitější a z původně jednoduchého programu – webového prohlížeče – se pomalu stává univerzální program na vše, ve kterém mnoho z nás čte poštu, pracuje s dokumenty, kouká na video a hraje flashové hry. Když si tedy uvědomíte, kolik obecných věcí vlastně musí prohlížeč zvládnout, je vůbec s podivem, že je tak rychlý – vzpomeňte na hromadu problémů u specializovaných aplikací, které mají za úkol jen jednu funkci.

Po tom všem je tedy zřejmé, že Javascriptové benchmarky je skutečně třeba brát s velmi velkou rezervou. Ostatně stejně jako populární Acid3 test. Nedávají nám totiž odpověď na to, který z prohlížečů je skutečně lepší v běžných „nelaboratorních“ podmínkách.

 

Za posledních deset let se zhruba 160× zvýšila rychlost průměrného připojení k internetu.Stejně tak ale ruku v ruce s výkonem počítačů vzrostla i náročnost webového kódu a dat. Svým způsobem tedy nesurfujeme o moc rychleji než kdysi – surfujeme ale jinak.

 

Diskuze (10) Další článek: 10+1 nejdůležitějších doplňků pro Firefox

Témata článku: Technologie, Microsoft, Web, Prohlížeče, Internet Explorer, Měřicí systém, Plný internet, Javascriptový kód, Chudý příbuzný, Podobný výsledek, Dílčí test, Nitro, Webová stránka, Běžná práce, Obrovské množství, Velké množství, Předchozí sestavení, Podobné množství, Skutečná odpověď, Populární test, Původní účel, CES, Modré tlačítko, Benchmark, Motor


Určitě si přečtěte

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

** Prozkoumejte, jaké pásmo je pro vaši síť nejlepší ** Díky heat mapě snadno poznáte, kde to bude se signálem horší ** Vše zvládnete i z mobilního telefonu

Vladislav Kluska | 23

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

** Nápad použít na silnice místo asfaltu solární panely vypadal slibně ** Praktické testy však odhalily celou řadu nevýhod ** Nejhorší je směšná účinnost ve srovnání s fotovoltaickou elektrárnou

Karel Kilián | 62

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku