Jsme opravdu tak dobří, že k nám jde Compaq?

Přesunutí výroby osobních počítačů firmy Compaq pro desítky zemí do České republiky je největší událostí tohoto typu v historii naší země, významný signál pro ostatní investory. Čím jsme si to zasloužili?
Přesunutí výroby osobních počítačů firmy Compaq pro desítky zemí do České republiky je největší událostí tohoto typu v historii naší země, významný signál pro ostatní investory. Čím jsme si to zasloužili?

Čeští počítačoví novináři to dobře znají: dostávají ročně několik pozvánek k návštěvě výrobních linek a assemblačních továren firem z oblasti počítačů a komunikací, a vždy to znamená vycestování – do Irska, Skotska, Španělska, Finska nebo dalších států. Ne že by bylo poznávání cizích států nepříjemné (v případě Irska a Skotska se navíc obvykle navštěvují palírny místní whisky), ale člověk se musí cítit trošku jako otloukánek: proč se návštěvníci zrovna z ČR, v jednadvacátém století jedné z mála evropských zemí, která „manufacturing“ zvládla už před šedesáti lety podstatně lépe než výše zmíněné státy, musí na high-tech výrobu jezdit dívat jinam?

Příchod Compaqu do ČR, který zde bude prostřednictvím dvou tchajwanských assemblérů vyrábět počítače pro několik desítek států (!), tj. pro celou oblast středovýchodní Evropy, Blízký východ a Afriku, spolu s několika dalšími oznámenými investicemi tuto situaci podstatně mění. ČR se začíná podobat, řekněme, méně vyspělým zemím EU, typicky právě Španělsku – začíná být spíše běžné než výjimečné, aby zde světové high-tech giganty měly také svá montážní, výrobní nebo i vývojová střediska vedle obligátních obchodních zastoupení. O Philipsu v Hranicích, Matsushitě v Plzni, Flextronicu, Lexmarku a IBM v Brně (jen abych jmenoval ty nejvýznamnější) se dobře ví; čím jsme si zasloužili příchod Compaqu? Že by měl Čech a Moravan skutečně tak zlaté ručičky?

Nejdříve je dobré zmínit, že Compaq nepřichází jako např. Philips na zelenou louku – tchajwanská společnost FIC (First International Computing) má už několik let výrobní kapacity v Rudné u Prahy, zatím zřejmě nepříliš využívané. FIC je coby jedna z největších asijských technologických firem letitým celosvětovým výrobním a technologickým partnerem Compaqu, dobře vyzkoušeným; v tomto případě je možná spíš ku podivu, že začíná vyrábět pro Compaq u nás až nyní.

Druhým důvodem, který především stojí za řadou zahraničních investic v poslední době, je pobídková politika české vlády. Týmu Miloše Zemana je nutné přičíst k dobru, že skutečně vyvíjí úsilí k podpoře investic u nás, a to jak podporou domácího investování (plány ministra Grégra jsou sice poněkud přehnané a zavánějí socialistickým plánováním, původní myšlenka je ale rozumná), tak podporou investic ze zahraničí – zde je ale dobré poukázat na to, že o nastavení průhledné pobídkové politiky se hodně zasloužila ještě předchozí krátká Tošovského vláda a ze současného týmu především vicepremiér Mertlík. Jasně se ukazuje, jak moc pomáhá, když zahraniční investor zcela jasně dopředu ví, jaké úlevy dostane, a nemusí kvůli tomu pracně vyjednávat s různými neprůhlednými skupinkami na českých ministerstvech. V druhém případě je samozřejmě úplatkům brána otevřená a je nutné ještě jednou poděkovat za prosazení tohoto kroku, protože si dovedeme představit, jak silný odpor v různých zákoutích všemožných ministerstev proti tomu musel být: průhlednými a veřejnými pravidly je nyní úplatkům prakticky odzvoněno.

Proč si investoři v posledních měsících tak intenzivně vybírají právě ČR oproti Maďarsku a Polsku? Po několika hubených letech dnes velikost zahraniční investice na hlavu u nás výrazně přesahuje naše zhruba stejně vybavené kolegy. Jedním z důvodů, o nichž se příliš neví nebo nehovoří, je právě míra investičních pobídek, která je v některých ohledech až extrémní: zahraniční subjekt dostane tolik výhod, že to musí české společnosti právem iritovat – domácí firmy si mohou jenom nechat zdát o tom, že by jim stát dal třeba desetileté daňové prázdniny (!), příspěvky na zaměstnance dosahující i desítky procent jejich mzdy, pokud půjdou do regionů s vysokou nezaměstnaností, vystavěním infrastruktury na účty státu a tak dál. Konkrétně v případě osobních počítačů nemohu nezmínit ostravského výrobce AT Computers (AutoCont), který si s Compaqem na domácím trhu tvrdě konkuruje – u něhož se ale pozornost českého státu zaměřuje pouze na pravidelné a tvrdé vybírání daní. Přitom ATC má své výrobní kapacity v Ostravě, v typickém problémovém regionu naší republiky; odvrácená strana těchto investorských pobídek skutečně spočívá v tom, že pomáhají likvidovat zbývající hrstičku urputně se držících českých firem, které „nešťastnou náhodou“ zmíněným západním společnostem konkurují. Je také dobré poznamenat, že současné české pobídky jsou vyšší než ty, které povolují pravidla EU, a Evropská unie se na ně nedívá nijak vlídně – v podstatě si můžeme dovolit investory „přeplatit“ více než státy EU. (Regulace těchto pobídek ze strany EU je naprosto logická: pokud by byla pravidla zcela uvolněna, státy by se neustále přeplácely v investorských pobídkách, což by pouze vedlo k bohatnutí korporací a chudnutí států).

Příchod Compaqu do ČR má ještě jeden zajímavý aspekt, a tím je jeho odchod (částečný) ze Skotska. Řadu let jsme všude z médií slýchali, jak strašně dobře to Irsko a Skotsko dělají, jak rychle jim tam roste národní důchod a jak špatně to oproti nim děláme my. Dnes ale nemine den, aby v těchto zemích nebylo propuštěno pár stovek lidí na dlažbu – jen u Compaqu to dělá 700 lidí, celkové počty jdou do mnoha desítek tisíc (což jsou v těchto malých zemích citelné rány). Je vidět, že růst ekonomiky těchto států byl do značné míry „vypůjčený“ – Skotsko nebo Irsko prostě posloužily jako momentálně nejvhodnější základny pro vylodění amerických firem v Evropě, nyní především díky nižším mzdám a lepší geografii (dostupnosti k trhu) plus právě zmíněným pobídkám se nejlepší základny nalézají právě v bývalých sovětských satelitech. Ekonomický úspěch „ostrovních tygrů“ je tedy do velké míry úspěšností cizích, nikoli irských nebo skotských firem – což ale o Česku platí stejně, za růst domácího produktu se podepisují právě zahraniční firmy, nikoli Poldi Kladno nebo Vítkovice. A stejně tak to může znamenat, že za deset nebo dvacet let se tyto firmy posunou z našich zemí o další tisíc kilometrů na východ, do Ukrajiny nebo Ruska – a bude po českém tygrovi.

Diskuze (36) Další článek: Projektové a procesní řízení počátkem května v Brně

Témata článku: Různé důvody, Malý satelit, Ekonomický úspěch, Compaq, Skotsko, Whisky, Výrobní linka, Zajímavý aspekt, Silný odpor, Předchozí návštěvník, Tchajwanská společnost, Odvrácená strana, Západní společnost, Vítkovice, Cizí stát, Malá ručička, Ostatní investoři


Určitě si přečtěte

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 138

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF