Jsme opravdu tak dobří, že k nám jde Compaq?

Přesunutí výroby osobních počítačů firmy Compaq pro desítky zemí do České republiky je největší událostí tohoto typu v historii naší země, významný signál pro ostatní investory. Čím jsme si to zasloužili?
Přesunutí výroby osobních počítačů firmy Compaq pro desítky zemí do České republiky je největší událostí tohoto typu v historii naší země, významný signál pro ostatní investory. Čím jsme si to zasloužili?

Čeští počítačoví novináři to dobře znají: dostávají ročně několik pozvánek k návštěvě výrobních linek a assemblačních továren firem z oblasti počítačů a komunikací, a vždy to znamená vycestování – do Irska, Skotska, Španělska, Finska nebo dalších států. Ne že by bylo poznávání cizích států nepříjemné (v případě Irska a Skotska se navíc obvykle navštěvují palírny místní whisky), ale člověk se musí cítit trošku jako otloukánek: proč se návštěvníci zrovna z ČR, v jednadvacátém století jedné z mála evropských zemí, která „manufacturing“ zvládla už před šedesáti lety podstatně lépe než výše zmíněné státy, musí na high-tech výrobu jezdit dívat jinam?

Příchod Compaqu do ČR, který zde bude prostřednictvím dvou tchajwanských assemblérů vyrábět počítače pro několik desítek států (!), tj. pro celou oblast středovýchodní Evropy, Blízký východ a Afriku, spolu s několika dalšími oznámenými investicemi tuto situaci podstatně mění. ČR se začíná podobat, řekněme, méně vyspělým zemím EU, typicky právě Španělsku – začíná být spíše běžné než výjimečné, aby zde světové high-tech giganty měly také svá montážní, výrobní nebo i vývojová střediska vedle obligátních obchodních zastoupení. O Philipsu v Hranicích, Matsushitě v Plzni, Flextronicu, Lexmarku a IBM v Brně (jen abych jmenoval ty nejvýznamnější) se dobře ví; čím jsme si zasloužili příchod Compaqu? Že by měl Čech a Moravan skutečně tak zlaté ručičky?

Nejdříve je dobré zmínit, že Compaq nepřichází jako např. Philips na zelenou louku – tchajwanská společnost FIC (First International Computing) má už několik let výrobní kapacity v Rudné u Prahy, zatím zřejmě nepříliš využívané. FIC je coby jedna z největších asijských technologických firem letitým celosvětovým výrobním a technologickým partnerem Compaqu, dobře vyzkoušeným; v tomto případě je možná spíš ku podivu, že začíná vyrábět pro Compaq u nás až nyní.

Druhým důvodem, který především stojí za řadou zahraničních investic v poslední době, je pobídková politika české vlády. Týmu Miloše Zemana je nutné přičíst k dobru, že skutečně vyvíjí úsilí k podpoře investic u nás, a to jak podporou domácího investování (plány ministra Grégra jsou sice poněkud přehnané a zavánějí socialistickým plánováním, původní myšlenka je ale rozumná), tak podporou investic ze zahraničí – zde je ale dobré poukázat na to, že o nastavení průhledné pobídkové politiky se hodně zasloužila ještě předchozí krátká Tošovského vláda a ze současného týmu především vicepremiér Mertlík. Jasně se ukazuje, jak moc pomáhá, když zahraniční investor zcela jasně dopředu ví, jaké úlevy dostane, a nemusí kvůli tomu pracně vyjednávat s různými neprůhlednými skupinkami na českých ministerstvech. V druhém případě je samozřejmě úplatkům brána otevřená a je nutné ještě jednou poděkovat za prosazení tohoto kroku, protože si dovedeme představit, jak silný odpor v různých zákoutích všemožných ministerstev proti tomu musel být: průhlednými a veřejnými pravidly je nyní úplatkům prakticky odzvoněno.

Proč si investoři v posledních měsících tak intenzivně vybírají právě ČR oproti Maďarsku a Polsku? Po několika hubených letech dnes velikost zahraniční investice na hlavu u nás výrazně přesahuje naše zhruba stejně vybavené kolegy. Jedním z důvodů, o nichž se příliš neví nebo nehovoří, je právě míra investičních pobídek, která je v některých ohledech až extrémní: zahraniční subjekt dostane tolik výhod, že to musí české společnosti právem iritovat – domácí firmy si mohou jenom nechat zdát o tom, že by jim stát dal třeba desetileté daňové prázdniny (!), příspěvky na zaměstnance dosahující i desítky procent jejich mzdy, pokud půjdou do regionů s vysokou nezaměstnaností, vystavěním infrastruktury na účty státu a tak dál. Konkrétně v případě osobních počítačů nemohu nezmínit ostravského výrobce AT Computers (AutoCont), který si s Compaqem na domácím trhu tvrdě konkuruje – u něhož se ale pozornost českého státu zaměřuje pouze na pravidelné a tvrdé vybírání daní. Přitom ATC má své výrobní kapacity v Ostravě, v typickém problémovém regionu naší republiky; odvrácená strana těchto investorských pobídek skutečně spočívá v tom, že pomáhají likvidovat zbývající hrstičku urputně se držících českých firem, které „nešťastnou náhodou“ zmíněným západním společnostem konkurují. Je také dobré poznamenat, že současné české pobídky jsou vyšší než ty, které povolují pravidla EU, a Evropská unie se na ně nedívá nijak vlídně – v podstatě si můžeme dovolit investory „přeplatit“ více než státy EU. (Regulace těchto pobídek ze strany EU je naprosto logická: pokud by byla pravidla zcela uvolněna, státy by se neustále přeplácely v investorských pobídkách, což by pouze vedlo k bohatnutí korporací a chudnutí států).

Příchod Compaqu do ČR má ještě jeden zajímavý aspekt, a tím je jeho odchod (částečný) ze Skotska. Řadu let jsme všude z médií slýchali, jak strašně dobře to Irsko a Skotsko dělají, jak rychle jim tam roste národní důchod a jak špatně to oproti nim děláme my. Dnes ale nemine den, aby v těchto zemích nebylo propuštěno pár stovek lidí na dlažbu – jen u Compaqu to dělá 700 lidí, celkové počty jdou do mnoha desítek tisíc (což jsou v těchto malých zemích citelné rány). Je vidět, že růst ekonomiky těchto států byl do značné míry „vypůjčený“ – Skotsko nebo Irsko prostě posloužily jako momentálně nejvhodnější základny pro vylodění amerických firem v Evropě, nyní především díky nižším mzdám a lepší geografii (dostupnosti k trhu) plus právě zmíněným pobídkám se nejlepší základny nalézají právě v bývalých sovětských satelitech. Ekonomický úspěch „ostrovních tygrů“ je tedy do velké míry úspěšností cizích, nikoli irských nebo skotských firem – což ale o Česku platí stejně, za růst domácího produktu se podepisují právě zahraniční firmy, nikoli Poldi Kladno nebo Vítkovice. A stejně tak to může znamenat, že za deset nebo dvacet let se tyto firmy posunou z našich zemí o další tisíc kilometrů na východ, do Ukrajiny nebo Ruska – a bude po českém tygrovi.

Diskuze (36) Další článek: Projektové a procesní řízení počátkem května v Brně

Témata článku: Výrobní linka, Různé důvody, Silný odpor, Malý satelit, Whisky, Předchozí návštěvník, Západní společnost, Ostatní investoři, Zajímavý aspekt, Cizí stát, Vítkovice, Skotsko, Compaq, Tchajwanská společnost, Ekonomický úspěch, Odvrácená strana, Malá ručička


Určitě si přečtěte

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 66

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor