Jsme nedůvěryhodní, tak s tím něco dělejme!

V otevřeném dopise ministru Grégrovi si zástupci společnosti SkyNet stěžují na nezařazení České republiky do seznamu důvěryhodných zemí pro šifrovací technologie.
Mnoho šifrovacích technologií vzniká v USA za podpory státních prostředků. Vláda si tak činí nárok na regulaci vývozu těchto technologií. Záměrem patrně je, aby se nedostali do rukou nepřátelských či teroristických zemí. A to i nepřímo přes nějakou „přátelskou“ zemi. Proto americké vláda povoluje volný vývoz jen do plně důvěryhodných zemí a ostatní potřebují explicitní povolení. České Republika povolení nedostala, šifrovače se k nám mohou dovážet jen na konkrétní povolení. Kdo je ale důvěryhodnější: Maďarsko, Polsko a třeba Chorvatsko.

Navíc toto omezení se týká „jen“ nových (bezpečnějších) šifer a šifrovacích algoritmů, na ty starší se nevztahuje. Naopak starší šifry je možné dnes rozlomit (dekódovat) i když je k tomu někdy potřeba velká výpočetní síla.

Šifrování má bohaté uplatnění v bankovnictví a finančnictví, elektronickém obchodu a mnohdy i osobní komunikaci.

Zástupci společnosti SkyNet, která se mimo jiné zabývá distribucí šifrovacího softwaru (například PGP), zaslali ministru průmyslu a obchodu Grégrovi otevřený dopis zachycující tuto problematiku. Vyzývají jej, aby zahájil s americkou stranou jednání, která by vedla k napravení situace a uvedení České Republiky do seznamu „hodných“ partnerů.

Nevšiml jsem si, že by naše vláda měla nějaký enormní zájem o informační technologie. Toto se potvrdilo už o případě telefonních poplatků. Budeme potřebovat další bojkot, tentokrát ve věci šifrování? Pevně doufám, že ne. Uvidíme, jak na dopis ministr Grégr zareaguje. Jediná přijatelná reakce je uvedení konkrétních kroků a termínů které povedou k nápravě situace. Spojené Státy našly důvody, pro které nám exportní povolení neudělili. Je jen na nás, kdy tyto nedostatky odstraníme.

Váš názor Další článek: Dokonáno jest – America Online koupila Netscape

Témata článku: Výpočetní síla, Ministry, Explicitní povolení


Určitě si přečtěte

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

** Obézním lidem selhávají mechanismy, jež je mají chránit před nadměrným příjmem potravy ** Mozek tlouštíků ignoruje hormon leptin varující před hromaděním tukové tkáně v těle ** Vědci nyní odhalili, jak to udělat, aby mozek otupený obezitou leptin opět vnímal

Jaroslav Petr | 46

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 68

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 34

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání