Jsme nedůvěryhodní, tak s tím něco dělejme!

V otevřeném dopise ministru Grégrovi si zástupci společnosti SkyNet stěžují na nezařazení České republiky do seznamu důvěryhodných zemí pro šifrovací technologie.
Mnoho šifrovacích technologií vzniká v USA za podpory státních prostředků. Vláda si tak činí nárok na regulaci vývozu těchto technologií. Záměrem patrně je, aby se nedostali do rukou nepřátelských či teroristických zemí. A to i nepřímo přes nějakou „přátelskou“ zemi. Proto americké vláda povoluje volný vývoz jen do plně důvěryhodných zemí a ostatní potřebují explicitní povolení. České Republika povolení nedostala, šifrovače se k nám mohou dovážet jen na konkrétní povolení. Kdo je ale důvěryhodnější: Maďarsko, Polsko a třeba Chorvatsko.

Navíc toto omezení se týká „jen“ nových (bezpečnějších) šifer a šifrovacích algoritmů, na ty starší se nevztahuje. Naopak starší šifry je možné dnes rozlomit (dekódovat) i když je k tomu někdy potřeba velká výpočetní síla.

Šifrování má bohaté uplatnění v bankovnictví a finančnictví, elektronickém obchodu a mnohdy i osobní komunikaci.

Zástupci společnosti SkyNet, která se mimo jiné zabývá distribucí šifrovacího softwaru (například PGP), zaslali ministru průmyslu a obchodu Grégrovi otevřený dopis zachycující tuto problematiku. Vyzývají jej, aby zahájil s americkou stranou jednání, která by vedla k napravení situace a uvedení České Republiky do seznamu „hodných“ partnerů.

Nevšiml jsem si, že by naše vláda měla nějaký enormní zájem o informační technologie. Toto se potvrdilo už o případě telefonních poplatků. Budeme potřebovat další bojkot, tentokrát ve věci šifrování? Pevně doufám, že ne. Uvidíme, jak na dopis ministr Grégr zareaguje. Jediná přijatelná reakce je uvedení konkrétních kroků a termínů které povedou k nápravě situace. Spojené Státy našly důvody, pro které nám exportní povolení neudělili. Je jen na nás, kdy tyto nedostatky odstraníme.

Váš názor Další článek: Dokonáno jest – America Online koupila Netscape

Témata článku: Výpočetní síla, Ministry

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů