Roky trvající debatu o tom, co nahradí stařičký formát JPEG, který již náročným uživatelům nedostačuje, přiživil Google nečekaným příspěvkem. Hledání nástupce se může ještě na chvíli odložit, protože jeho nový kodek Jpegli slibuje o 35 % efektivnější kompresi a kvalitnější obraz při zachování zpětné kompatibility se stávajícími prohlížeči.
Knihovnu uvolnil jako open source projekt na GitHubu a doufá, že se prosadí v nových verzích softwaru a že ji adaptují weboví správci místo dosavadních MojJPEG nebo libjpeg-turbo. Jeho rozhraní je totiž plně kompatibilní, takže se knihovna dá za ty stávající jednoduše vyměnit.
Google slibuje pokročilejší psychovizuální model, který zachová stejnou kvalitu při menší velikosti souborů, nebo naopak při stejné velikosti nabídne lepší obraz. A co je hlavní, jeho hardwarové nároky jsou srovnatelné s již zmiňovanými knihovnami, tudíž kvalita není vykoupená tím, že by se obrázky musely déle zpracovávat.
Jpegli prý nabídne méně viditelných kompresních artefaktů nebo map žretelných na jemných barevných přechodech, Nejzajímavější pak je, že Jpegli umí obrázky kódovat i s širšími barevnými kanály (10 bitů a víc), přičemž ale nese informace uložené v 8bitovém prostoru, aby zachoval kompatibilitu se starším softwarem. Až ten nový, který využije Jpegli i pro dekódování, by pak mohl zobrazit obrázek ve vyšší kvalitě.
Pikantní je, že Google v Jpegli využil některé techniky, které dříve navrhl pro experimentální formát PIK, z něhož se nakonec vyklubal JPEG XL. Tento nejnadějnější nástupce JPEG, který v sobě rovněž nesl kus zpětné kompatibility, měl už už nakročeno stát se novým průmyslovým standardem, avšak Google jej před rokem a půl vyřadil z prohlížeče Chrome, a tím v podstatě zahubil.