Josef Průša: Moje 3D tiskárna je nejrozšířenější

Josef Průša: Moje 3D tiskárna je nejrozšířenější

Josef Průša je jedním z klíčových vývojářů 3D tiskáren RepRap, které dnes patří k těm nejrozšířenějším na světě. Josef cestuje po světě, přednáší a tiskne. TAG rozhovor.

Technologie 3D tisku mění svět: chvíli poté, co se objevila, se mluví třeba o možnosti tisknout lidské orgány nebo „teleportaci“ – předmět naskenujete, nasdílíte na webu a na druhém konci světa můžou okamžitě vytisknout jeho kopii. Jedním z největších talentů 3D tisku je Čech Josef Průša.

Josef PRůša.pngJosef Průša (@josefprusa) je dvaadvacetiletý evangelista open hardware a vývojář projektu RepRap, kde navrhuje open-source 3D tiskárny. Vystudoval VŠE, aktuálně učí na UK a VŠUP v Praze. Pro amerického vydavatele O’Reilly Media přispěl do knihy iPhone Hacks, teď pro něj píše vlastní Getting Started with RepRap

<RepRap Project>

Projekt, který mě dostal. Zkratka „RepRap“ znamená Replicating Rapid Prototyper. Česky zjednodušeně „Replikující se 3D tiskárna“. Celý projekt je do posledního šroubku a bitu firmwaru open source. Aktuálně jde o nejčastější typ 3D tiskárny na světě.

<Prusa Mendel>

Před pár lety jsem na webu narazil na RepRap. Chytlo mě to a udělal jsem vlastní verzi, která byla o hodně jednodušší. Docela se uchytila a dnes představuje cca 80 % všech RepRapů. Takže je dost dobře možné, že moje tiskárna je nejrozšířenější na světě, ale to je čirá spekulace. Jen já sám jsem vytiskl dalších 220 tiskáren. Nejvíc v Čechách jich po mně mají na ČVUT. Loni jsem klukům na FITu věnoval součástky a díky tomu si mohli vytvořit vlastní laboratoř 3D tisku. Další fakulty se účastnily mých workshopů a taky vesele tisknou.

Průša Mendel.png
RepRap tiskárna vzor Prusa Mendel Foto (c) 3D Print Lab FIT ČVUT, pod licencí CC BY-NC-SA

<3D bioprinting>

Koncepty a vize 3D bioprintingu můžete vidět na každém rohu. Některé projekty už mají i výsledky: když jsem před pár týdny přednášel na Open Hardware Summitu v New Yorku o RepRapu, můj kamarád Jordan Miller z US Penn mluvil o tom, jak modifikovali RepRap pro tisk z cukru. Cukr použili k vytištění matrice cévní soustavy pro orgány pěstované v laboratoři. S Jordanem jsem natočil i interview.

<MakerBot>

MakerBot je fork RepRapu, v Americe hodně známý. Postupně se z něj ale vyklubalo takové evil twin – staví na RepRapu, jeden z co-founderů byl dokonce RepRap core developer, ale po investici ho z firmy vyštípali. Během posledních pár týdnů navíc přišli o značnou část své komunity a fanoušků kvůli tomu, že přešli na closed source model. Zakončil bych to asi takhle: dávejte si pozor na marketing.

<open source hardware × byznys>

Většinou převládá názor, že se tyhle dvě věci vylučují. Troufnu si tvrdit opak. Otevření zdrojů podporuje inovaci. Je to téma na delší psaní, těšte se v některém dalším čísle.

Moje firma pracuje jen a pouze s open hardware a nejenom, že se uživí, ale financuje mi i další vývoj. Ale asi to není pro všechny: v oblasti open hardware se třeba snadno pozná, když šidíte zákazníka. Musíte být prostě nejlepší!

Josefova přednáška o open source hardwaru

<Přemek Podlaha>

WTF?

<Lego × Arduino>

Jabka a hrušky.

Při návštěvě New Yorku jsem byl na burgeru s Massimo Banzim (zakladatel Arduina), plánujeme společně dělat jeden Arduino projekt týkající se RepRapu. Nechte se překvapit. 3D tisk je takové Lego 2.0, nejenže můžete postavit, co chcete, ale můžete si vytvářet i svoje stavební bloky.

<Getting Started with RepRap>

Už přes rok píšu pro vydavatelství O’Reilly knihu o RepRapu. Jsem jejich nejmladší autor, a pokud se nemýlím, tak snad i jediný Čech s celou knihou. Pokud by se někdo chtěl pustit do RepRapu a nevadí mu angličtina, rád mu poskytnu preview knihy!

Getting Started with RepRap.png
Getting Started...

<Thingiverse>

Thingiverse je největší skladiště tisknutelných modelů na internetu. Pokud hledáte nějaký obecný model, třeba věšáček pro svůj byt, začněte na Thingiverse. Bohužel se z tohoto původně nezávislého webu stává web víc a víc zaměřený na MakerBot (vlastní ho MakerBot Industries), kde je cenzura běžná věc. Naštěstí teď vzniká hodně alternativních nezávislých webů pro sdílení modelů. Osobně už svoje součástky sdílím pouze na GitHubu.

Prusa Mendel.png Prusa Mendel.png Prusa Mendel.png Prusa Mendel.png Prusa Mendel.pngPrusa Mendel.png Prusa Mendel.png ABS.png
Open source tiskárna Prusa Mendel, tisková hlava s tavičkou plastu, mozek tiskárny s čipsetem Arduino, zaschlé natavené vlákno z trysky a kotouč termoplastického polymeru ABS. Všechny žluté součástky vytiskla jiná tiskárna právě z ABS.

<internet věcí>

Žijeme v době, kdy svému kamarádovi můžete poslat věc mailem a pokud má tiskárnu, může si jí vytisknout dřív, než byste mu ji třeba stihli donést. Je to úžasná věc, rád to ukazuji na příkladu píšťalky, co jsem vytiskl. Navrhl ji Němec, který si říká Zaggo, nasdílel ji tady: www.thingiverse.com/thing:1046. Během hodiny si ji vytiskli v New Yorku. Neexistuje žádný jiný způsob, jak něco vyrobit v Německu a do hodiny to dostat do New Yorku. V tom je síla sdílení reálných věcí.

Další TAG rozhovory

Všechny rozhovory najdete zde na jedné hromadě.

Určitě si přečtěte

Články odjinud