Apple | Design

Jony Ive odchází z Applu. Věhlasný designér si po 27 letech u Applu založí vlastní firmu

Hlavní designér Applu Jonathan (Jony) Ive je jedním z nejdéle působících a nejvlivnějších manažerů společnosti. V noci na dnešek Apple oznámil, že koncem roku odejde ze své funkce, neboť hodlá založit svou vlastní firmu zabývající se designem.

Ive má za sebou úspěšnou kariéru – do Applu nastoupil v roce 1992 a podílel se na návrzích nejznámějších produktů od průkopnického iMacu, až po iPhone a iPod. Spolupracoval také na projektu nového sídla Apple Park v Cupertinu. Některá média ho označují jako tvůrce téměř veškerého ikonického hardwaru společnosti Apple v její novodobé éře.

Na pozici hlavního designéra se Jonathan dostal po více než 20 letech u firmy – v roce 2015. Již předtím však získal silné renomé – zakladatel Steve Jobs ho dokonce svého času s respektem označoval jako svého „duchovního partnera“.

Jony Ive nekončí úplně

Odchod se však nenese v duchu zavírání dveří a pálení mostů. Ive bude nadále s Applem spolupracovat prostřednictvím své nové firmy. V tuto chvíli však ještě není známo, na jakých projektech se bude podílet. „Apple bude i nadále profitovat z Jonyho talentu, neboť s ním hodlá pracovat na exkluzivních projektech,“ uvedl generální ředitel Tim Cook s tím, že Jonathana považuje za jedinečnou postavu ve světě designu.

Klepněte pro větší obrázek 
Hlavní designér Applu Jony Ive odchází

Zatím není rozhodnuto o tom, kdo Ivea na pozici hlavního designéra nahradí. Jako nejpravděpodobnější se jeví dvě jména: viceprezident pro průmyslový design Evans Hankey a viceprezident pro návrh uživatelského rozhraní Alan Dye.

„Po téměř třiceti letech a nespočtu projektů jsem nejvíc pyšný na dlouhodobou práci, kterou jsme odvedli, abychom vytvořili designový tým, proces a kulturu v Applu... Dnes je silnější, živější a talentovanější než kdykoli v historii společnosti.“ uvedl Ive v oficiálním prohlášení.

Konec znamená nový začátek

Jony Ive tedy sice nebude zaměstnancem Applu, avšak bývalý zaměstnavatel bude jeho prvním klientem – velmi pravděpodobně tím nejvíce klíčovým. Nová firma se má jmenovat LoveFrom, bude založena v Kalifornii a po přechodném období zahájí svou činnost počátkem roku 2020.

Odchod klíčové postavy, která ovlivňovala estetickou stránku produktů od hardwaru, přes software až po fyzickou architekturu, je pro investory a zákazníky šokem. Trh již reagoval poklesem ceny akcií o jeden procentní bod, což sice vypadá jako nepatrný propad, nicméně v absolutních číslech se jedná o 9 miliard dolarů.

Jony Ive je veřejně známý nejen díky produktovému designu, ale i díky svému typickému přednesu v marketingových videích, kde své designérské záměry vysvětluje: 

Diskuze (10) Další článek: Letadla Boeing 737 MAX se na obloze jen tak neobjeví. Testy odhalily další vážný problém

Témata článku: Apple, iPhone, Tim Cook, Design, Steve Jobs, Apple Watch, iMac, AirPods, iPod, Jon, Apple Jon Ivo, Designer, Hlavní designer, Kalifornie, MBP, Apple Jonathan, Nová firma, Cupertino, Alan Dye, Apple Park, Průmyslový design, Jonathan


Určitě si přečtěte

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 10

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Výsledky této studie vás zřejmě vůbec nepřekvapí. Aspoň tak ale můžeme obecně známý názor podložit čísly.

Daniel Fuglevič | 28

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize