Apple | Design

Jony Ive odchází z Applu. Věhlasný designér si po 27 letech u Applu založí vlastní firmu

Hlavní designér Applu Jonathan (Jony) Ive je jedním z nejdéle působících a nejvlivnějších manažerů společnosti. V noci na dnešek Apple oznámil, že koncem roku odejde ze své funkce, neboť hodlá založit svou vlastní firmu zabývající se designem.

Ive má za sebou úspěšnou kariéru – do Applu nastoupil v roce 1992 a podílel se na návrzích nejznámějších produktů od průkopnického iMacu, až po iPhone a iPod. Spolupracoval také na projektu nového sídla Apple Park v Cupertinu. Některá média ho označují jako tvůrce téměř veškerého ikonického hardwaru společnosti Apple v její novodobé éře.

Na pozici hlavního designéra se Jonathan dostal po více než 20 letech u firmy – v roce 2015. Již předtím však získal silné renomé – zakladatel Steve Jobs ho dokonce svého času s respektem označoval jako svého „duchovního partnera“.

Jony Ive nekončí úplně

Odchod se však nenese v duchu zavírání dveří a pálení mostů. Ive bude nadále s Applem spolupracovat prostřednictvím své nové firmy. V tuto chvíli však ještě není známo, na jakých projektech se bude podílet. „Apple bude i nadále profitovat z Jonyho talentu, neboť s ním hodlá pracovat na exkluzivních projektech,“ uvedl generální ředitel Tim Cook s tím, že Jonathana považuje za jedinečnou postavu ve světě designu.

Hlavní designér Applu Jony Ive odchází 
Hlavní designér Applu Jony Ive odchází

Zatím není rozhodnuto o tom, kdo Ivea na pozici hlavního designéra nahradí. Jako nejpravděpodobnější se jeví dvě jména: viceprezident pro průmyslový design Evans Hankey a viceprezident pro návrh uživatelského rozhraní Alan Dye.

„Po téměř třiceti letech a nespočtu projektů jsem nejvíc pyšný na dlouhodobou práci, kterou jsme odvedli, abychom vytvořili designový tým, proces a kulturu v Applu... Dnes je silnější, živější a talentovanější než kdykoli v historii společnosti.“ uvedl Ive v oficiálním prohlášení.

Konec znamená nový začátek

Jony Ive tedy sice nebude zaměstnancem Applu, avšak bývalý zaměstnavatel bude jeho prvním klientem – velmi pravděpodobně tím nejvíce klíčovým. Nová firma se má jmenovat LoveFrom, bude založena v Kalifornii a po přechodném období zahájí svou činnost počátkem roku 2020.

Odchod klíčové postavy, která ovlivňovala estetickou stránku produktů od hardwaru, přes software až po fyzickou architekturu, je pro investory a zákazníky šokem. Trh již reagoval poklesem ceny akcií o jeden procentní bod, což sice vypadá jako nepatrný propad, nicméně v absolutních číslech se jedná o 9 miliard dolarů.

Jony Ive je veřejně známý nejen díky produktovému designu, ale i díky svému typickému přednesu v marketingových videích, kde své designérské záměry vysvětluje: 

Diskuze (10) Další článek: Letadla Boeing 737 MAX se na obloze jen tak neobjeví. Testy odhalily další vážný problém

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,