Apple | Design

Jony Ive odchází z Applu. Věhlasný designér si po 27 letech u Applu založí vlastní firmu

Hlavní designér Applu Jonathan (Jony) Ive je jedním z nejdéle působících a nejvlivnějších manažerů společnosti. V noci na dnešek Apple oznámil, že koncem roku odejde ze své funkce, neboť hodlá založit svou vlastní firmu zabývající se designem.

Ive má za sebou úspěšnou kariéru – do Applu nastoupil v roce 1992 a podílel se na návrzích nejznámějších produktů od průkopnického iMacu, až po iPhone a iPod. Spolupracoval také na projektu nového sídla Apple Park v Cupertinu. Některá média ho označují jako tvůrce téměř veškerého ikonického hardwaru společnosti Apple v její novodobé éře.

Na pozici hlavního designéra se Jonathan dostal po více než 20 letech u firmy – v roce 2015. Již předtím však získal silné renomé – zakladatel Steve Jobs ho dokonce svého času s respektem označoval jako svého „duchovního partnera“.

Jony Ive nekončí úplně

Odchod se však nenese v duchu zavírání dveří a pálení mostů. Ive bude nadále s Applem spolupracovat prostřednictvím své nové firmy. V tuto chvíli však ještě není známo, na jakých projektech se bude podílet. „Apple bude i nadále profitovat z Jonyho talentu, neboť s ním hodlá pracovat na exkluzivních projektech,“ uvedl generální ředitel Tim Cook s tím, že Jonathana považuje za jedinečnou postavu ve světě designu.

Klepněte pro větší obrázek 
Hlavní designér Applu Jony Ive odchází

Zatím není rozhodnuto o tom, kdo Ivea na pozici hlavního designéra nahradí. Jako nejpravděpodobnější se jeví dvě jména: viceprezident pro průmyslový design Evans Hankey a viceprezident pro návrh uživatelského rozhraní Alan Dye.

„Po téměř třiceti letech a nespočtu projektů jsem nejvíc pyšný na dlouhodobou práci, kterou jsme odvedli, abychom vytvořili designový tým, proces a kulturu v Applu... Dnes je silnější, živější a talentovanější než kdykoli v historii společnosti.“ uvedl Ive v oficiálním prohlášení.

Konec znamená nový začátek

Jony Ive tedy sice nebude zaměstnancem Applu, avšak bývalý zaměstnavatel bude jeho prvním klientem – velmi pravděpodobně tím nejvíce klíčovým. Nová firma se má jmenovat LoveFrom, bude založena v Kalifornii a po přechodném období zahájí svou činnost počátkem roku 2020.

Odchod klíčové postavy, která ovlivňovala estetickou stránku produktů od hardwaru, přes software až po fyzickou architekturu, je pro investory a zákazníky šokem. Trh již reagoval poklesem ceny akcií o jeden procentní bod, což sice vypadá jako nepatrný propad, nicméně v absolutních číslech se jedná o 9 miliard dolarů.

Jony Ive je veřejně známý nejen díky produktovému designu, ale i díky svému typickému přednesu v marketingových videích, kde své designérské záměry vysvětluje: 

Diskuze (10) Další článek: Letadla Boeing 737 MAX se na obloze jen tak neobjeví. Testy odhalily další vážný problém

Témata článku: Apple, iPhone, Steve Jobs, Apple Watch, Tim Cook, Design, iMac, AirPods, iPod, Jonathan, Apple Jonathan, Kalifornie, Designer, Apple Jon Ivo, Alan Dye, Nová firma, Apple Park, Hlavní designer, Cupertino


Určitě si přečtěte

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 33

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF