Jolicloud 2 chce být agregátorem všeho

Během posledních let jsme si zvykli, že agregátor RSS nabídne v prohlížeči přehled zpravodajských webů a blogy. Jolicloud 2 je webtop, který chce agregovat celý osobní web od FB po Dropbox.

Když internet před několika málo lety zažil krátkou éru webtopů, mnozí se logicky ptali, k čemu to proboha je. Webtop je zpravidla klasický desktop přenesený na web – do internetového prohlížeče. Po přihlášení tedy můžete uvnitř prohlížeče otevírat okénka s všemožnými webovými aplikacemi, číst poštu a koukat na videa z YouTube. Tím výčet jejich schopností zpravidla končil a webtopy tak byly zajímavé hlavně proto, že je dokázal vůbec někdo naprogramovat ať už v HTML a Javascriptu, nebo velmi často také ve Flashi.

Klepněte pro větší obrázek
Jedním z nejpokročilejších webtopů roku 2009 byl iCloud. Jeho vize byla jasná: budete mít celý desktop na jakémkoliv počítači s webovým prohlížečem.

Může webtopy reinkarnovat chromebook?

Dnes už drtivá většina z nich nefunguje, nebo jejich autoři pochopili, jakým směrem vane vítr, a své služby zcela přepracovali do všemožných webových úložišť. Stejně pochybovačně se ale tehdy mnozí dívali i na Chrome OS od Googlu. Kdo by používal laptop, který má vlastně jen webový prohlížeč a bez internetu je naprosto k ničemu? Když na pulty amerických obchodů dorazily první chromebooky, skutečně to vypadalo tak, že celý experiment skončí ohromným fiaskem, poněvadž zájem byl poměrně dlouhou dobu opravdu velmi nízký, jenže chromebooky brzy začaly bodovat svou nízkou cenou a hlad zákazníků se začal zvyšovat. Dnes se jedná o jeden z mála rostoucích segmentů na poli klasických počítačů.

Klepněte pro větší obrázek
Popularita chromebooků by mohla přeskočit i na některé webtopy

V této souvislosti se nabízí otázka, jestli to nejsou právě chromebooky, kdo by mohl nastartovat renesanci webtopů. Pokud se celé grafické prostředí desktopu skládá vlastně jen z jednoduché lišty a okýnek prohlížeče Chrome, nezatoužili by uživatelé po nějakém webovém rozcestníku, který by integroval všechny jejich populární služby do jednoho portálu?

Jolicloud 2 chce být agregátor na všechno

Této vizi věří také autoři aktivně vyvíjeného webtopu Jolicloud, který ke všemu jako bonus nabízí i vlastní operační systém Joli OS. Podobně jako Chrome OS obaluje základní linuxovou distribuci webovým prohlížečem s prostředím webtopu Jolicloud. Joli OS si můžete stáhnout jako klasický instalační ISO obraz, přičemž nechybí ani režim live distribuce bez instalace. K dispozici je ale i instalátor pro Windows, který nainstaluje Joli OS přímo na oddíl Windows a zapojí do dualbootu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jolicloud jako samostatný linuxový operační systém Joli OS, který je tvořen pouze prohlížečem Chromium a webtopem Jolicloud

Autoři v těchto dnech vydali Jolicloud 2 a prohlašují, že je optimalizovaný právě pro chromebooky. Co vlastně získáte? Webtop Jolicloud (a operační systém Joli OS) vlastně fungují jako agregátor několika populárních webových služeb, které odebíráte skrze jednotné prostředí. Můžete odtud tedy v netradičním (ale jednotném) rozhraní číst Facebook, koukat na videa z YouTube, hodnotit fotky přátel na Instagramu, pročítat blogy na Tumblru a konečně i odebírat RSS, poněvadž Jolicloud lze nově propojit i s RSS agregátorem Feedly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Procházení, vyhledávání a sledování YouTube
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
RSS agregátor Feedly uvnitř Jolicloudu – na rychločtení a přehlednou katalogizaci to zatím moc není
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hudební rádio Ex.fm, Slideshare a další služby k dispozici. Všimněte si, že hudební přehrávač hraje na pozadí a je dostupný z postranního panelu.

Všechny tyto připojené služby najdete v levém postranním panelu, přičemž v nové verzi přibyly také dvě složky What’s New a Library. V tom prvním šuplíku najdete nejnovější obsah ze všech napojených služeb na jednom místě a Library slouží jako celkový pohled s filtry na obrázky, video, dokumenty a články/odkazy. Pokud tedy budete odebírat videa z YouTube a Vimea, zde najdete všechny na jednom místě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehled What's New, tedy výběr nejnovějšího odběru na propojených službách

Jolicloud jako webdisk pro Dropbox a další

Jolicloud ale nechce být jen klasických agregátorem, je to opravdu webtop, takže musí mít po ruce i nějakého toho správce souborů. Služba samotná nemá vlastní rozměrné úložiště, můžete do ní ale napojit Dropbox, SkyDrive, Google Drive, Box a další webdisky, přičemž je opět budete spravovat přes jednotné rozhraní, které umožňuje všechny běžné úkony se soubory a složkami. Můžete je vytvářet, mazat, přesouvat a samozřejmě i nahrávat přetažením do okna prohlížeče. Správce webdisků na Jolicloudu tedy může být nakonec paradoxně i chytřejší a použitelnější než některá z původních služeb.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možnost napojení několika webdisků a správce souborů včetně možnosti nahrávání přímo na některou z propojených služeb
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Procházení propojeného webdisku, prohlížení jeho souborů a rychlé sdílení
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokud do Jolicloudu napojíte Google Drive, můžete dokonce přímo odtud vytvářet i všechny typy jeho dokumentů

Jolicloud samozřejmě nebude pro každého, ale jako agregátor všemožných webů by fungovat mohl. Ostatně před deseti lety jsme také RSS nečetli ve webových čtečkách, zatímco dnes je to už samozřejmost. Jolicloud jde jen o stupínek dál a neagreguje pouze zpravodajství a klasické blogy, ale i celé sociální sítě, úložiště, webová rádia a tak dále.

Buď to bude za pár let běžná praxe, nebo Jolicloud i nadále zůstane spíše na okraji zájmu jako další z mnoha služeb, u které je sice velmi zajímavé, jak to všechno funguje, ale nikdo ji vlastně nechce a nepotřebuje.

Diskuze (6) Další článek: Legendární systém Amiga OS můžete spustit přímo v prohlížeči

Témata článku: Web, Operační systémy, Google Drive, Hudební rádio, Icloud Drive, Chromebook, Běžná praxe, Webové úložiště, Netradiční pár, Osu, Americký obchod, Instalační ISO, Jednotné prostředí, OSA, Experiment, OS X, Rozměrné okno, Rostoucí segment, Webová služba, Textový procesor, Tumblru, Agregátor, Vimeo, Celý desktop


Určitě si přečtěte

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 9

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 42

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize