Jobs představil nový trhlý iMac

Dle očekávání byl představen nový iMac s LCD obrazovkou. Budou ale osobní počítače následovat nový ztřeštěný design stejně, jako tomu bylo u předchozí generace iMacu?
Jobs představil nový trhlý iMac
Klepněte pro větší obrázekNový iMac je stručně řečeno podivný. Půlmíč s obrazovkou na tyčce zcela jistě jako počítač nevypadá, spíše připomíná stolní lampu. Zatímco normální iMac vypadá jako přenosný televizor a také je dobře přenosný, nový iMac působí na pohled křehce.

Uvnitř polokoule pod obrazovkou se také inovovalo. iMac obsahuje procesor G4 až na 800MHz, doposud vyhrazený pro nejvýkonnější stroje Apple, a v nejnadupanější variantě bude obsahovat i DVD vypalovačku. V základu pak bude normální CD-RW mechanika. Grafiku zajišťuje GeForce 2 MX a LCD displej má standardních 15 palců s rozlišením 1024×768. Pro periferie jsou připraveny tři USB i dva FireWire porty. iMac se dá rozšířit z 128 (či 256 MB dle konfigurace) až na 1 GB paměti a o bezdrátovou síť Airport. Přístup k rozšiřujícím pozicím je zespodu počítače. Samotné konektory jsou na zadní straně polokoule o průměru 27 centimetrů. Váha celého počítače je necelých 10 kg a pro přenášení lze použít tyčku propojující monitor a počítač.

Do značné míry tak iMac nahradí opuštěný Cube, vybavením je na tom velmi dobře a cena je jistě zajímavější.

Ceny iMaců s LCD budou od 1299 do 1800 dolarů. Není to tedy nejméně, ale současně je to zhruba na úrovni, kde začínaly první iMacy při svém uvedení. V tomto případě se ale jedná pochopitelně o vybavenější počítače, které budou směřovány jako centrum domácí zábavy schopné připojit k sobě řadu digitálních zařízení.

Klepněte pro větší obrázek

Apple je firmou, která tradičně propaguje především svou odlišnost a současně snadnost používání. Opakovaně přišla s designem, který změnil vnímání počítačů a vybudil řadu následovníků a plagiátorů. Žádný integrovaný osobní počítač však nedosáhl takového rozšíření jako klasický iMac. Na trhu je již celá řada Windows počítačů integrujícími LCD displej a tradiční komponenty. Pravdou ale je, že nic tak trhlého jako nový iMac tady opravdu nebylo. Uvidíme, nakolik bude nový iMac inspirovat a zejména jak pomůže Apple zlepšit situaci.

Kromě nových iMaců byly představeny i inovované iBooky. Nejlepší model za 1799 dolarů dostal 14 placový displej, 600MHz procesor G3, 256 MB RAM a 20GB disk. Snížila se cena základního iBooku z 1300 na 1200 dolarů.

Na softwarové frontě se objevil především nový balík pro zpracování fotografií iPhoto. Ten slouží ke kompletnímu zpracování snímků z digitálních fotoparátů od natažení do počítače až po objednání fotek na fotografickém papíru po Internetu. Podobné vybavení má v sobě i Windows XP, iPhoto bude dostupný všem uživatelům zdarma. iPhoto doplňuje stávající iMovie, iDVD a iTunes, čímž je portfolio aplikací v tomto segmentu pro Apple konečné. Připravují se ale nové verze těchto programů.

Diskuze (113) Další článek: GeForce 4 - 5. února

Témata článku: Apple, iMac, Nové televizory 2016, Nový trh, Airport, Nový, Nejvýkonnější varianta, Podivný program, Osobní váhy digitální, Osobní váha, Cube, Kompletní zpracování, Rozšiřující konektorVyzkoušeli jsme CBL-Mariner 1.0. První linuxový operační systém od Microsoftu

Vyzkoušeli jsme CBL-Mariner 1.0. První linuxový operační systém od Microsoftu

** Microsoft zveřejnil svůj první linuxový OS ** Hned jsme ho stáhli z GitHubu a nainstalovali ** Možná ho budete používat, aniž byste to vůbec tušili

Jakub Čížek
MicrosoftLinux
Tři tipy, jak proklepnout signál Wi-Fi v domácnosti i kanceláři

Tři tipy, jak proklepnout signál Wi-Fi v domácnosti i kanceláři

** Poradíme, jak řešit problémy s rychlostí bezdrátového připojení ** Ukážeme, jak najít nejvhodnější Wi-Fi kanál ** Prozradíme, jak prověřit pokrytí prostoru signálem

Karel Kilián
RouterWi-FiTipy