Již nikdy neztratím přehled: Windows Desktop Search

Nikdo z nás není tak pořádný, aby měl o svých datech dokonalý přehled. Desítky složek pojmenovaných „AAA“ či „ASDF“ se bez ladu a skladu povalují v různých úrovních diskové struktury, mnohé soubory mají nicneříkající název a Outlook přetéká tisícovkami e-mailů, v nichž se již nikdo neorientuje. Nikdo kromě Windows Desktop Search.
Již nikdy neztratím přehled: Windows Desktop Search

Vydání Windows Vista se blíží pomalu, ale jistě. Součástí nové generace Windows bude i řada programů, které půjde stáhnout a doinstalovat do Windows XP. Jak finišují práce na Windows Vista, finišují i práce na takovýchto programech a tak se v říjnu a listopadu můžeme těšit ze záplavy finálních verzí užitečných aplikací z dílny Microsoftu.

Již minulý týden jsme si představili konečnou verzi Internet Exploreru 7. Včera přišlo oznámení hned dvou produktů: Windows Defenderu, nástroje pro ochranu počítače před badwarem, a rovněž Windows Desktop Search 3.0 (WDS), tedy univerzálního desktopového vyhledávacího nástroje. V očekávání tak stále zůstáváme pro Windows Media Player 11.

Co je Windows Desktop Search

Pokud vám název připadá povědomý, můžete jej znát v zásadě ze dvou zdrojů: Buď z předchozích verzí přímo tohoto nástroje, či od konkurenčního Google Desktop, který obsahuje i součást Google Desktop Search. Výhodou Microsoftu je lepší integrace do systému díky tomu, že WDS je ušit Windows přímo na míru. Jednoznačnou dominanci na trhu tímto typem softwaru potom v Redmondu oslaví s vydáním Windows Vista, kde je WDS přímo integrován a – a to si nezastírejme – i mnohem lépe optimalizován.

Windows Desktop Search je systémová služba určená k indexování uživatelských dat a jejich následnému inteligentnímu a bleskovému prohledávání. Pracuje s dokumenty, e-maily, hudebními soubory, fotografiemi a několika dalšími typy digitálního obsahu. Službu Windows Desktop Search zároveň využívají i programy sady 2007 Office System. Vyhledávání v Outlooku 2007 či OneNote 2007 získá s WDS zcela nový rozměr.

Kde stahovat

Verzi určenou ke zveřejnění na webu (RTW) vystavil Microsoft včera. Stahovat lze v několika jazykových verzích včetně češtiny. Instalační balíček má zhruba 4,47 MB a přístup k němu vyžaduje ověření pravosti systému Windows. Podporovány jsou operační systémy Windows XP SP2, Windows XP x64, Windows Server 2003 SP1 i Windows Server 2003 x64/IA64. Podporována logicky nejsou Windows Vista.

Program je dodáván jako aktualizace systému, instalace tomu tudíž odpovídá. Již nevyžaduje další ověřování pravosti.

Co získáme

Hned po instalaci se v pravé části Hlavního panelu mezi Panelem jazyků a Oznamovací oblastí objeví malý formulář s tlačítkem. Ten je vstupem pro jakýkoli vyhledávací dotaz. Okénko je do Hlavního panelu plně integrováno. Dokonce i při kliknutí na něj pravým tlačítkem se zobrazuje standardní menu jako nad Hlavním panelem.

Klepněte pro větší obrázek

I s malým kašpárkem...

Panel Windows Desktop Search je standardním Panelem nástrojů, je jej tudíž možno i standardním způsobem vypnout, pokud si například nepřejeme, aby zabíral cenné místo na Hlavním panelu.
Interakce se samotnou indexovaní službou se však vzdát nemusíme. Vedle samotného formulářového okénka se projevuje ještě ikonou lupy v Oznamovací oblasti vedle hodin. Dvojklikem otevřeme hlavní menu programu, kliknutím pravým tlačítkem získáme přístup především k volbám umožňujícím ruční aktivaci a deaktivaci indexování. To je užitečné zejména v případech, kdy se služba rozhodne indexovat právě v okamžiku, v němž potřebujeme systémové prostředky počítače plně využívat pro jiný úkol.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní okno Windows Desktop Search

Pokud se pokusíte hned po instalaci něco vyhledat, pravděpodobně se nesetkáte s úspěchem. Programu je totiž potřeba dát k prvotnímu indexování pokyn. To se provede kliknutím pravým tlačítkem na ikonku lupy v Oznamovací oblasti a výběrem Indexovat. Jestli vás překvapí rychlost, jíž se indexování provedlo, netěšte se, zázrak se nekoná. Standardně se totiž indexují pouze složky vnořené v Documents and Settings vyjma Dat aplikací a složek patřících do výchozího profilu Default User. Další umístění je možno přidat po volbě Možnosti programu Windows Desktop Search. Program nabízí pouze místní diskové jednotky. Ani pomocí připojení vzdálených síťových složek coby diskových jednotek jej nepřesvědčí, aby prohledal i síť LAN.

Klepněte pro větší obrázek

Indexování lze spustit, vypnout či spustit s odkladem

Samotné hledání je po naindexování bleskové. Při zadávání dotazu do formulářového okénka se hledání provádí v reálném čase. Nad formulářem se zjeví okno, v němž se postupně podle upřesňovaného dotazu zobrazují aktuální výsledky vyhledávání. Dá se ovšem předpokládat, že s rostoucí velikostí indexu prohledávaných dat poroste i doba potřebná k jeho prohledání.

Klepněte pro větší obrázek

Výsledky v takovémto okně dostaneme, pokud klikneme do formuláře v hlavním panelu a vyplňujeme dotaz

Při hledání z hlavního okna programu, byť takový název není zcela na místě, jelikož jde o okno vytvořené procesem Explorer.exe, tedy Průzkumníkem Windows, je potřeba zadaný dotaz nejdříve odeslat buď volbou pro prohledání místního počítače nebo webu. Výsledky se pak zobrazují v podobě seznamu souborů.

Velmi podrobně lze zvolit, jaký typ obsahu se má prohledávat. Bez zajímavosti není, že kromě „obyčejných“ souborů, můžeme prohledávat například i různé položky jinak přístupné pouze v Outlooku. Jde o e-maily, kontakty, události a úkoly. Windows Desktop Search 3.0 si dobře poradí i s historií komunikace Windows Live Messengeru. Žádný problém není se čtením ID3 tagů z MP3 souborů, nic tedy nebrání ve využití WDS pro rychlé prohledávání mnohagigabajtových sbírek hudby. Historie vyhledávání se pro každý uživatelský účet ukládá, není tudíž problém již provedené hledání kdykoli zopakovat.

Klepněte pro větší obrázek

Možnosti určení cíle prohledávání jsou široké

Co za to?

Závěrem se zastavme ještě u ceny takto pohodlného způsobu vyhledávání v datech. Sám program je samozřejmě bezplatný, ale při svém běhu zatěžuje systém. Po provedení indexování, které je náročné na diskový a procesorový výkon, již je CPU zatěžován pouze minimálně. Mnohem větším problémem by pro leckoho mohla být značná náročnost na operační paměť. Všechny procesy, které Windows Desktop Search vytváří, si dohromady řeknou o zhruba 40 MB.

Pokud se však poohlížíte po nástroji, jenž dokáže při dobrém nastavení výrazně zjednodušit orientaci na disku a jste ochotni překousnout paměťové nároky Windows Desktop Search, pak zastavte a stahujte.

Diskuze (123) Další článek: ATI Radeon X1950Pro: výkonná grafická karta i do AGP

Témata článku: Google, Windows, Standardní panel, Defender, Standardní verze, Místní disk, Search, Rostoucí velikost, Výchozí profil, Dobré nastavení, Windows Defender, Window, Systémová služba, Windows Live Mail, Hlavní panel, Pravé tlačítko, Pravé okno, Desktop


Určitě si přečtěte

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 55

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 26

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF