Jistě ne pro lásku k Unixu

Microsoft získává licenční práva na patenty a zdrojový kód SCO Unixu.

Vlastní sdělení této zprávy měsíce je prosté, důsledky však mohou být skoro nepředvídatelné. Microsoft oznámil, že získá (koupí) licenční práva společnosti SCO, které tato firma drží k operačnímu systému Unix, a zalicencuje rovněž zdrojový kód systému. Hlavní právní poradce Microsoftu Brad Smith to pak komentuje následujícím vyhlášením: „(tento krok) představuje setrvalou snahu Microsoftu respektovat duševní vlastnictví a jeho zdravou výměnu v komunitě prostřednictvím licencování. Tento krok pomůže zajistit soulad duševního vlastnictví v celé šíři produktů Microsoftu a podpoří naše úsilí u existujících produktů, jako jsou služby pro Unix pro další interoperabilitu s Unixem“. (Neboť text je psaný korporátním newspeakem, nestojím si za smyslem překladu do posledního slova a uvádím i originální znění: „(acquiring the license from SCO) is representative of Microsoft`s ongoing commitment to respecting intellectual property and the IT community`s healthy exchange of IP through licensing. This helps to ensure IP compliance across Microsoft solutions and supports our efforts around existing products like services for Unix that further Unix interoperability.“

Na tomto pozoruhodném kroku je důležitá a zásadní jen jediná věc: proč to Microsoft dělá a jaké budou další kroky jeho i firmy SCO. Něco lze odvodit celkem zřetelně, ale spousta možností je úplně otevřených. Jádrem celé této hry jsou skutečně patentová a licenční práva na Unix, která měla v posledních letech velmi divokou historii. Původní Unix byl vyvinut firmou AT&T před asi třiceti lety. Ta je prodala firmě Novell, která je zase prodala společnosti Santa Cruz Operation (zde se nám rodí ono SCO), a ta je zase prodala spolu s některými dalšími produkty firmě Caldera. Firma Caldera byla původně producent jedné z linuxových distribucí, avšak patřila k vůbec nejméně úspěšným, a nakonec zjistila, že bude nejlepší, když své síly soustředí právě na získané produkty od Santa Cruz Operation; proto se rozhodla přejmenovat na SCO, neboť toto jméno má v branži nepochybný zvuk a tradici.

Osudy Unixu střídajícího majitele jako ponožky dosvědčují, že šlo o nemilované dítě – nikdo pořádně nevěděl, k čemu nějaké vlastnictví licence je dobré. Další společnosti, které komerční Unix prodávají a rozvíjejí (např. IBM, HP nebo Sun) totiž drží licenci na tento systém také, takže své nevýlučné držení patentů nemohla Caldera-SCO nikdy slušně komerčně využít.

Zvláštní naděje firmě svitla až letos. Sluší se dodat, že Caldera-SCO podniká v posledních letech v setrvalé ztrátě a často se hovoří o tom, že má velmi vážné problémy s přežitím. SCO se tedy odhodlala ke kroku, který jí sice nepřinese žádnou slávu, ale může vynést peníze: zažalovala společnost IBM o miliardu dolarů (!) za zneužití patentů, ovšem nikoli pro Unix od IBM, který je drží legálně, ale pro Linux. (Podrobně jsme tento spor již na Živě probírali).

A zde bychom mohli spatřovat motivy Microsoftu. Rozhodně to není láska firmy k Unixu, a to ani nikdo nepředstírá, a zřejmě nejde o snahu Microsoftu postavit svůj vlastní Unix (byť, a na to už dneska skoro každý zapomněl, Microsoft kdysi měl Unix, který mu v éře DOSu vyrobila právě firma Santa Cruz Operation pro počítače s ranými procesory od Intelu, a který měl název Xenix. Microsoft postupně tento produkt zcela opustil). Microsoft i v jediném prohlášení, které k věci poskytl zmiňuje, že mu jde především, nebo možná pouze o problematiku duševního vlastnictví.

Krok Microsoftu může pomoci firmě SCO ve sporu s IBM, neboť dodá argumentaci firmy na váze – Microsoft tím, že patenty SCO regulérně licencuje, je vlastně plně uznal. Díky klikatému mnohonásobnému přechodu patentů a zdrojových kódů od původního vlastníka k nynějšímu totiž dnes není příliš jasné, jak to s jejich držení je a zřejmě i na to spoléhala firma IBM, když žalobu od SCO téměř opovržlivě odmítla. (Ostatně i komentátoři se vesměs shodují na tom, že žaloba byla v podstatě jedním z posledních „argumentů“ firmy SCO, aby ji právě firma IBM koupila). Firma SCO naopak svůj nátlak vystupňovala a před několika dny vydala prohlášení, že Linux je nepovolený derivát Unixu a rozeslala dopis představitelům několika tisíc největších amerických a světových firem s tím, že používáním Linuxu porušují duševní práva firmy SCO a že jim hrozí podobné postihy jako IBM. (Nepřejte si slyšet, jakými výrazy je SCO, tedy bývalá Caldera a sám producent linuxové distribuce je v open source komunitě častována).

Microsoftu samozřejmě tyto spory pomáhají více než cokoli jiného a jsou publikovány názory, že za žalobou SCO proti IBM stojí právě Microsoft. Ten navíc už několikrát v minulosti varoval, že okolo duševního vlastnictví kódu Linuxu (a vůbec open source software obecně) není či nemusí být vše v pořádku a může v tom mít skutečně pravdu: stačí, kdyby jeden z desítek tisíc programátorů přispívajících do OSS produktů svůj příspěvek nenapsal sám, ale ukradl jej z jiného, proprietárního díla, a celý open source produkt se náhle dostane do problematické pozice. Microsoft tím, že licencoval duševní vlastnictví od SCO, vlastně sdělil všem ostatním: vidíte, my sami neděláme příliš mnoho unixových produktů, ale něco málo ano, a rozhodli jsme se všechno uvést do pořádku a nakoupit všechny potřebné licence od zákonného vlastníka, firmy SCO, abychom se nevystavili postihu. Ale vy ostatní, zejména producenti linuxových distribucí, žádnou licenci nemáte a postih vám tudíž hrozí. Ostatní producenti Linuxu samozřejmě nemají dostatek financí na zakoupení licence od SCO, aby se kryli i před tímto zatím jen potenciálním útokem, a obejít nároky SCO (např. přepracováním částí kódu) v krátké době zřejmě není možné. Osud žaloby či žalob od SCO je samozřejmě stále nejasný, ale pokud by měly být úspěšné, tak k dovršení díla zkázy pro Linux stačí už jen malý krok: aby Microsoft celou firmu SCO koupil (např. místo IBM) a mohl tak své konkurenty žalovat o miliardy sám za porušení práv k systému, který sám nepoužívá a který je ve vztahu k němu konkurenční, avšak jehož patenty vlastní.

IBM možná dnes lituje, že spor s SCO dříve nevyřešila rychle a mimosoudně; na Internetu pak prosakují zprávy, že jí jako advokát na straně Linuxu ve sporu pomůže Eric S. Raymond aka ESR, prezident Open Source Initiative (atd. atd.) a dnes možná nejpovolanější osoba na světě, která se může vyjadřovat k tomu, kdo by měl v oblasti Unixu vlastnit patenty k čemu. Raymond, který je kromě jiného ještě význačným historikem Unixu okamžitě po zveřejnění skutečnosti, že SCO žaluje IBM, vytvořil analýzu, ve které dokazuje, proč SCO nemá pravdu s dodatkem „Jsem historik a sám nejlépe vím, kde jsou všechny hrobečky v historii Unixu“. Při sledování situace se tedy zcela jistě nudit nebudeme.

Diskuze (192) Další článek: Sony uvádí další verzi své populární „obojetné“ vypalovačky DVD

Témata článku: Microsoft, Linux, Potenciální útok, Compliance, Krok, Originální znění, Malý krok, Poslední krok, Producent, Celá éra, Celá historie, Spore, Unix, Santa Cruz, Spousta možností


Určitě si přečtěte

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 19

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku