Jiří Devát, Microsoft: Vedeme soutěž tvrdě, ale férově

Zeptali jsme se Jiřího Deváta, ředitele českého Microsoftu, ohledně ukončeného animonopolního soudu i procesu v Evropě či největších hrozeb pro Microsoft.
Jiří Devát, Microsoft: Vedeme soutěž tvrdě, ale férově
Jiří Hlavenka: Vnímáte rozhodnutí jako vítězství Microsoftu nebo jeho prohru; případně, dá se vůbec v těchto termínech uvažovat? Je Microsoft s rozhodnutím spokojen, zcela spokojen, má výhrady?

Jiří Devát: Vítězi tohoto sporu jsou dva: zákazníci a IT průmysl jako celek. Zákazník s ohledem na fakt, že se dále usnadňuje vývoj i nabídka špičkových softwarových produktů na platformě Microsoft. To umožní ještě širší nabídku a pokrokovější produkty. Na druhou stranu IT průmysl si oddychl, když ze stolu zmizela jakákoli opatření, která by znevýhodňovala investice do inovací. Inovace jsou tahounem softwarového průmysl a podněcují hospodářskou soutěž, vedou k nesmírně konkurenčnímu prostředí. To je i šance pro české a slovenské softwarové firmy!

Rozhodnutí samo o sobě je v Microsoftu přijímáno kladně, je milníkem v celém čtyři a půl roku trvajícím sporu. Neznamená však změnu kvality, říká pouze, že dohoda, kterou Microsoft, federální ministerstvo spravedlnosti a polovina ze žalujících států učinili před rokem je správná a dostatečná. Je to jakási soudní „pochvala“ za dobrou práci.

Jiří Hlavenka: Co se nyní (když budeme předpokládat, že tím kauza DOJ vs Microsoft definitivně končí) pro Microsoft změní, bezprostředně, střednědobě a dlouhodobě?

Jiří Devát: V zásadě už nic omezujícího. Pochopitelně jsme nečekali na konečné rozhodnutí soudu a začali uvádět mimosoudní dohodu do praxe, a to i lokálně v Česku a na Slovensku.

Změnilo se však to, že během bezmála pětiletého soudního projednávání jsme si s dosud nezažitou intenzitou uvědomili naši zodpovědnost vůči softwarovému a IT průmyslu jako celku, částečně i vůči ekonomickému prostředí. Přijali jsme fakt, že jako jednoznačný vůdce našeho odvětví a jedna z klíčových firem v globální ekonomice jsme propříště vázáni jakousi „etikou“ vůdce. Už nejsme firma desíti vlasatých vývojářů a naše chování na trhu je bráno jako model pro zbytek ekonomiky.

Jiří Hlavenka: Neukončený zůstává proces v Evropě, kde hrozí potenciálně velmi vysoké finanční sankce. Jaký zde očekáváte výsledek a proč?

Jiří Devát: Spor s Evropskou komisí není svou podstatou totožný se sporem o Internet Explorer ve Spojených státech amerických. Přesto jsem přesvědčen, že evropští komisaři spor v USA bedlivě sledovali a učiní si z něj pro sebe určité obecné závěry. Microsoft je připraven spolupracovat při objasnění dosud neprojednaných sporných bodů a věřím, že se nám podaří Montiho komisi přesvědčit o našich čistých úmyslech, o tom, že vedeme soutěž tvrdě, ale férově.

Jiří Hlavenka: Existují nějaké spory či hrozba sporů či alespoň screeningu i v České republice, např. ze strany Úřadu pro hospodářskou soutěž?

Jiří Devát: Čas od času i český Úřad pro hospodářskou soutěž prověřuje podněty, ve kterých figuruje jméno Microsoft. Dosud nikdy však neshledal z naší strany jakékoli pochybení.

Jiří Hlavenka: Řada analytiků považuje výsledek příliš dlouhého soudního sporu za irelevantní: stanovuje jakási pravidla hry v oblastech, kde je Microsoft už natolik dominantní, že mu stejně nehrozí žádná konkurence, i kdyby byl přinucen zveřejnit všechny zdrojové kódy svých OS a aplikací. A naopak v oblastech, kde Microsoft o silnou či dominantní pozici teprve bojuje, nebyl nijak omezen - přitom právě zde může používat svého efektu páky, tj. využití (zneužití) monopolu v oblasti PC. Jde například o: internetové služby a ISP, instant messaging, videohry a ERP software. Existuje tedy obava, že zde Microsoft může "monopolizingem", tj. využíváním existujícího, byť férově získaného monopolu v jiných oblastech získat takovou konkurenční výhodu v jiných oblastech, že i zde se stane monopolem (a bude následovat opět čtyřletý soud, který jeho pozici de facto potvrdí). Můžete tyto názory či postoje komentovat?

Jiří Devát: Pokud Microsoft získá v budoucnu dominantní postavení v jiné oblasti, tak jedině díky úspěšnému podnikatelskému záměru, nikoliv s pomocí zmiňované mimosoudní dohody. Ta naopak zajišťuje, aby všechny firmy měli stejný přístup k základní technologii, tedy stejné výchozí podmínky od počátku vývoje produktu. Existenci technologické výhody bylo zamezeno.

Jiří Hlavenka: Koho či co považujete obecně za největší konkurenční hrozbu pro Microsoft, v oblasti desktopu (OS, základní stolní aplikace a hry, Internet)? Jsou to konkurenční výrobci software a provozovatelé služeb na vaší platformě nebo je to zcela jiná a na Microsoftu nezávislá platforma, např. Linux?

Jiří Devát: Je to jednoznačně Linux. Cítím dostatečnou sílu Microsoftu zvítězit nad Linuxem v oblasti komfortu, inovace, komplexnosti. V otázce ceny však veřejnost vnímá Linux – zcela pochopitelně - mnohem lépe než Microsoft. Pokud diskuse dospěje k termínům „poměr výkon/cena“ nebo „celkové náklady provozování“, dostáváme se opět do vedení; to je případ organizací. Obtížně se nám však soutěží před domácími uživateli, alespoň těmi, kteří ztratili motivaci k inovacím.

Zásadní změnou bitevního pole může dle mého soudu být masový nástup poskytování software formou instantní služby. V ten okamžik bude opět inovace významnou konkurenční výhodou, navíc cena služby bude tvořena na odlišných principech. Pozorně sledujeme linuxovou platformu, studujeme potřeby zákazníků a na další vývojovou etapu se intenzivně připravujeme, to je dobrá zpráva. Microsoft je dnes vůdcem softwarového průmyslu a má šanci jím zůstat i v budoucnu. O výsledku rozhodnou uživatelé.

Diskuze (176) Další článek: Jak se bude dále vyvíjet Živě.cz II.

Témata článku: Microsoft, Linux, Soutěž, Dominantní služba, Screening, Ekonomické prostředí, Pochvala, Dominantní pozice, Žalující strana, Konkurenční výhoda, Spore, Masový nástup, Monopoly, Finanční sankce, Průmysl, Dobrá pozice, DEVA, Odlišný princip, Konkurenční platforma, Bitevní pole, Konkurenční spor, Federální ministerstvo, Základní efekt, Sporný bod, Určitý milník


Určitě si přečtěte

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5