Testy | Hardware | Základní desky

Jiná liga: Test základní desky Gigabyte B550 Aorus Master

Desky s čipovou sadou B550 by měly být především základem pro levnější PC. Gigabyte B550 Aorus Master ale dokládá, že mohou konkurovat i prémiovým deskám s čipsetem X570. 

Špičkový čipset AMD X570 nabízí pro většinu lidí až zbytečně bohatou výbavu, za niž musíte zaplatit vyšší spotřebou. Téměř všechny desky s X570 kvůli tomu dostaly na čipset chladič s ventilátorem. Ještě nepříjemnější je, že X570 nehřeje jen v zátěži, ale zvedá i spotřebu u nezatíženého počítače.

U sestavy s výkonným procesorem a grafickou kartou se příkon sestavy bez zátěže pohybuje v závislosti na výbavě desky s X570 běžně kolem 50–70 W, což jsou hodnoty, na které jsme už nebyli zvyklí. S deskou B550 Aorus Master, Ryzenem 9 3900X, pamětmi na 4 GHz a s úspornou GeForce GT 1030 se příkon počítače pohyboval jen kolem 38 W, s RTX 2080 Ti to bylo kolem 44 W. Nějakých 20–25 W navíc vás sice nezruinuje, ale proč elektřinu pálit zbytečně.

Pokud nechcete do počítače dávat dvě grafické karty do SLI nebo CrossFire, nebo nepotřebujete hromadu linek PCIe pro rychlé karty a SSD, bude pro vás právě kvůli lepším provozním vlastnostem nejspíš lepší volbou některá z desek s čipsetem B550. A jeden takový zajímavý kus jsme otestovali.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Windows, Testy, Hardware, Internet, Intel, AMD, Články z Computeru, Ryzen, Wi-Fi, SSD, USB, Asus, Gigabyte, Thunderbolt, HDMI, Základní desky, Konektor, LED, Radeon, KA-SAT, Raid, GeForce, ATX, Aorus Master, ČipsetBezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost