Mobilní aplikace | Jižní Korea | eGovernment

Jihokorejci už nemusejí nosit v kapse řidičák. Mají ho přímo v mobilu

Jihokorejci už nemusejí nosit v kapse řidičák. Mají ho přímo v mobilu

Korejci mohou už nějaký čas používat mobilní aplikaci Pass, která slouží k identifikaci, digitálnímu podpisu, potvrzování plateb a přihlášení do klíčových služeb. V Česku podobnou alternativu zatím nemáme, avšak mohli bychom ji přirovnat k editentia.cz – aneb úředním newspeakem k Portálu národního bodu pro identifikaci a autentizaci.

Podstatné je to, že Jihokorejci nyní mohou do mobilní aplikace nahrát i digitální řidičský průkaz. Když pak budou vyzváni k jeho kontrole, stačí vytáhnout mobil, spustit aplikaci a zobrazí se fotografie a QR/čárový kód pro strojové ověření čtečkou.

Pass má přitom hromadu ochranných prvků. Podobně jako mnohé bankovní aplikace neumožňuje během spuštění vytvořit snímek obrazovky, QR/čárové kódy se neustále mění, takže jejich hodnota je pro případné záškodníky k ničemu, no a v neposlední řadě to jsou ještě všemožné poletující animované prvky znesnadňující záznam i reprodukci displeje mobilu.

Klepněte pro větší obrázek
Řidičák v mobilu (Foto: SK Telecom)

V nitru pak celý systém chrání blockchainová technologie, která má databázi identit ochránit před neautorizovaným zápisem. V takovém případě by totiž přestala platit matematická návaznost databázových hodnot (block chainu) a bylo by zřejmé, že do systému vnikli hackeři a pozměnili byť jen jeden jediný bit informace.

Diskuze (7) Další článek: Podívejte se na Thinkbook Plus s e-ink displejem na víku

Témata článku: Doprava, Mobilní aplikace, Mobilní telefon, Jižní Korea, eGovernment, Passo, Aplikace, Řidičák, Telecom, Jihokorejec, Mobil, Identifikace, Čárový kód, Česká republika, Kapsa

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11