eGovernment | Mobilní aplikace | Jižní Korea

Jihokorejci už nemusejí nosit v kapse řidičák. Mají ho přímo v mobilu

Jihokorejci už nemusejí nosit v kapse řidičák. Mají ho přímo v mobilu

Korejci mohou už nějaký čas používat mobilní aplikaci Pass, která slouží k identifikaci, digitálnímu podpisu, potvrzování plateb a přihlášení do klíčových služeb. V Česku podobnou alternativu zatím nemáme, avšak mohli bychom ji přirovnat k editentia.cz – aneb úředním newspeakem k Portálu národního bodu pro identifikaci a autentizaci.

Podstatné je to, že Jihokorejci nyní mohou do mobilní aplikace nahrát i digitální řidičský průkaz. Když pak budou vyzváni k jeho kontrole, stačí vytáhnout mobil, spustit aplikaci a zobrazí se fotografie a QR/čárový kód pro strojové ověření čtečkou.

Pass má přitom hromadu ochranných prvků. Podobně jako mnohé bankovní aplikace neumožňuje během spuštění vytvořit snímek obrazovky, QR/čárové kódy se neustále mění, takže jejich hodnota je pro případné záškodníky k ničemu, no a v neposlední řadě to jsou ještě všemožné poletující animované prvky znesnadňující záznam i reprodukci displeje mobilu.

Klepněte pro větší obrázek
Řidičák v mobilu (Foto: SK Telecom)

V nitru pak celý systém chrání blockchainová technologie, která má databázi identit ochránit před neautorizovaným zápisem. V takovém případě by totiž přestala platit matematická návaznost databázových hodnot (block chainu) a bylo by zřejmé, že do systému vnikli hackeři a pozměnili byť jen jeden jediný bit informace.

Diskuze (7) Další článek: Podívejte se na Thinkbook Plus s e-ink displejem na víku

Témata článku: eGovernment, Doprava, Mobilní aplikace, Jižní Korea, Mobilní telefon, eIdentita, Kapsa, Identifikace, Jihokorejec, Čárový kód, Mobil, Passo, Telecom, Řidičák, Česká republika, Aplikace40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Kalifornie je přísnější než EU. Zakazuje benzínové sekačky a zahradní techniku se spalovacím motorem

Kalifornie je přísnější než EU. Zakazuje benzínové sekačky a zahradní techniku se spalovacím motorem

** EU chce od roku 2035 zakázat auta se spalovacími motory ** Kalifornie jde dál - od roku 2024 zakáže benzínové sekačky ** Prý v některých směrech znečišťují ovzduší více než auta

Karel Kilián
ZnečištěníZahradyUSA