Hardware | Grafické karty | MSI | CES 2019 | RTX 2080

Ještě vyšší takty a více výkonu: MSI a EVGA ukázaly své vrcholné verze karet GeForce RTX 2080 Ti

Výrobci grafických karet se na letošním CES v Las Vegas předháněli se svými nejlepšími edicemi karet RTX 2080 Ti. Svoji nejlepší edici ukázal například Asus v podobě nové ROG RTX 2080 Ti Matrix a pozadu nezůstalo ani MSI či EVGA.

MSI nachystané na vysoké takty

MSI RTX 2080 Ti Lightning má masivní chladič, který zakrývá tři sloty na desce a je vybaven třemi ventilátory. Design chladiče kombinuje černou a zlatou barvu, zadní backplate nese povrch s imitací karbonu. Další specifický prvek grafické karty je OLED displej, který je plně programovatelný skrze dodávaný program.

Přítomnost hned tří osmipinových konektorů dává vědět, že je grafická karta připravena na přetaktování, protože součet těchto tří konektorů společně s tím, co je schopen dodat grafické kartě samotný slot PCIe, je úctyhodných 515 W. Chladící výkon vzduchového chladiče bude tedy ohromný, protože ostatní výrobci při tak vysoké spotřebě většinou sází na vodní nebo hybridní chlazení.

Redakce TomsHardware následně zjistila bližší parametry a vypadají hodně zajímavě. PCB ponese posílenou 19fázovou napájecí kaskádu schopnou dodat čipu až 60 A, bude tedy velmi vhodná k přetaktování.

Karta bude dále vybavena dvěma BIOSy. Ten základní bude mít základní takty 1 770 MHz se standartním power limitem. Ovšem LN2 BIOS posune tento limit až na hodnotu 350 W. Karta se již dokonce ukázala v pár výsledcích na portálu HWBOT s takty 2 475 MHz na jádře. S největší pravděpodobností se ovšem jednalo o přetaktování pomocí tekutého dusíku s teplotami hluboko pod bodem mrazu. I tento výsledek však naznačuje, že tato karta bude pro fanoušky taktování jako stvořená.

EVGA nabídne hybridní chlazení

Výrobce EVGA se vytasil s modelem EVGA RTX 2080 Ti Kingpin, který využívá systém hybridního chlazení. To znamená, že je zde chladič klasické konstrukce s ventilátorem, ale v něm je zabudován systém vodního chlazení s radiátorem. Tento systém chlazení je schopen odvádět teplo z čipu mnohem rychleji a efektivněji.

Díky tomu může mít grafika mnohem vyšší základní takty a během zátěže nedochází ke snižování taktů vlivem vysoké teploty. Karta má rovněž trojici 8pinových napájecích konektorů, které jsou schopné dodat grafické kartě až 450 W. Také v tomto případě bude karta vyhovovat fandům přetaktování.

Grafická karta je dále vybavena displejem, který zobrazuje aktuální provozní informace, jako jsou teploty, takty nebo spotřeba. Bohužel EVGA prozatím neprozradila uvedení tohoto modelu na trh ani jeho cenu, ovšem dá se očekávat něco kolem 40 000 Kč.

Diskuze (10) Další článek: Hackněte Teslu a můžete získat 5,5 milionu. Hackerská soutěž láká na prolamování auta

Témata článku: Hardware, Grafické karty, Asus, MSI, CES 2019, BIOS, RTX 2080, EVGA, Blízký parametr, Největší pravděpodobnost, Las Vegas, Grafická karta, Displej OLED, Konektor, Vysoký takt, HWBOT, Tekutý dusík, Vodní chlazení, Hybridní chlazení, Osmipinových konektor, Součet, Chladič, Ostatní výrobci, Chlazení, CES, Msi notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 124

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 75

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 88

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 61


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11