Hardware | CES 2019 | Grafické karty | RTX 2080 | MSI

Ještě vyšší takty a více výkonu: MSI a EVGA ukázaly své vrcholné verze karet GeForce RTX 2080 Ti

Výrobci grafických karet se na letošním CES v Las Vegas předháněli se svými nejlepšími edicemi karet RTX 2080 Ti. Svoji nejlepší edici ukázal například Asus v podobě nové ROG RTX 2080 Ti Matrix a pozadu nezůstalo ani MSI či EVGA.

MSI nachystané na vysoké takty

MSI RTX 2080 Ti Lightning má masivní chladič, který zakrývá tři sloty na desce a je vybaven třemi ventilátory. Design chladiče kombinuje černou a zlatou barvu, zadní backplate nese povrch s imitací karbonu. Další specifický prvek grafické karty je OLED displej, který je plně programovatelný skrze dodávaný program.

Přítomnost hned tří osmipinových konektorů dává vědět, že je grafická karta připravena na přetaktování, protože součet těchto tří konektorů společně s tím, co je schopen dodat grafické kartě samotný slot PCIe, je úctyhodných 515 W. Chladící výkon vzduchového chladiče bude tedy ohromný, protože ostatní výrobci při tak vysoké spotřebě většinou sází na vodní nebo hybridní chlazení.

Redakce TomsHardware následně zjistila bližší parametry a vypadají hodně zajímavě. PCB ponese posílenou 19fázovou napájecí kaskádu schopnou dodat čipu až 60 A, bude tedy velmi vhodná k přetaktování.

Karta bude dále vybavena dvěma BIOSy. Ten základní bude mít základní takty 1 770 MHz se standartním power limitem. Ovšem LN2 BIOS posune tento limit až na hodnotu 350 W. Karta se již dokonce ukázala v pár výsledcích na portálu HWBOT s takty 2 475 MHz na jádře. S největší pravděpodobností se ovšem jednalo o přetaktování pomocí tekutého dusíku s teplotami hluboko pod bodem mrazu. I tento výsledek však naznačuje, že tato karta bude pro fanoušky taktování jako stvořená.

EVGA nabídne hybridní chlazení

Výrobce EVGA se vytasil s modelem EVGA RTX 2080 Ti Kingpin, který využívá systém hybridního chlazení. To znamená, že je zde chladič klasické konstrukce s ventilátorem, ale v něm je zabudován systém vodního chlazení s radiátorem. Tento systém chlazení je schopen odvádět teplo z čipu mnohem rychleji a efektivněji.

Díky tomu může mít grafika mnohem vyšší základní takty a během zátěže nedochází ke snižování taktů vlivem vysoké teploty. Karta má rovněž trojici 8pinových napájecích konektorů, které jsou schopné dodat grafické kartě až 450 W. Také v tomto případě bude karta vyhovovat fandům přetaktování.

Grafická karta je dále vybavena displejem, který zobrazuje aktuální provozní informace, jako jsou teploty, takty nebo spotřeba. Bohužel EVGA prozatím neprozradila uvedení tohoto modelu na trh ani jeho cenu, ovšem dá se očekávat něco kolem 40 000 Kč.

Diskuze (10) Další článek: Hackněte Teslu a můžete získat 5,5 milionu. Hackerská soutěž láká na prolamování auta

Témata článku: Hardware, CES 2019, Grafické karty, Asus, RTX 2080, BIOS, MSI, EVGA, Chladič, Vrcholná verze, Nejlepší edice, Tekutý dusík, Klasická konstrukce, Vzduchový chladič, Takt, Chladící výkon, CES, Konektor, Vodní chlazení, Lightning, Ostatní výrobci, HWBOT, Základní takt, Displej OLED, Grafická karta, Msi notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejděravější firmy a produkty roku 2018: Debian, Google, Android a Ubuntu

Nejděravější firmy a produkty roku 2018: Debian, Google, Android a Ubuntu

** Když expert objeví novou zranitelnost, zaregistruje ji v databázi CVE ** Web CVE Details z ní zpracovává skvělé statistiky ** Nejvíce hlášení se loni dočkal Debian, Google a Microsoft

Jakub Čížek | 89

Avast analyzoval počítače uživatelů. K nabušeným superpočítačům mají daleko

Avast analyzoval počítače uživatelů. K nabušeným superpočítačům mají daleko

** Avast prošel telemetrická data od 163 milionů uživatelů ** Zjistil, jaký mají hardware a software ** Mašina průměrného uživatele má k ideálu daleko

Jakub Čížek | 121

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 71