Ještě k Bojkotu: kopat do mrtvoly dovoleno

Je Bojkot mrtev a hoden odsouzení, nebo se naopak můžeme dočkat dalších tlaků na domácí monopol?
Po návrhu SPT Telecomu nazvaném „Internet 99“ a jeho odmítnutím skupinou Bojkotu se zdá, že svého času mohutná akce prakticky odumřela. Internetovým tiskem pak proběhla obrovská kritika celého Bojkotu, která, bohužel, internetové komunitě daleko více uškodila než prospěla. Bývalí propagátoři Bojkotu v těchto článcích spíše popírali svá dřívější tvrzení a opět potvrdili pověst Internetu jako média neseriózního a nezodpovědného, potažmo bulvárního. Vrcholem se stal Zajíčkův News on ´Net, paličský článek ovšem na jeho novinách už nenajdete, asi se při stěhování ztratil. Zajíček je vůbec kuriózní úkaz a je dobře, že český Internet má svého druhého Maniše vynikajícího obdivuhodným talentem nesmyslně urazit každého v okruhu několika světelných let, protože ti ostatní vedle něj vypadají nesmírně slušně; nechápu však, proč významný internetový provider Pvt.net učinil z jeho zpráv málem své oficiální zpravodajství. Marka Antoše Lupa se snaží dokázat, že naopak, internetoví uživatelé vůbec nevolají dlouho, jejich nejčastější spojení jsou ty nejkratší, přihlásit, přijmout/odeslat póčtu a rychle pryč – pravý opak toho, co tvrdili zastánci protestu při jeho spuštění, tedy že Internet znamená spojení dlouhá desítky minut a proto potřebuje množstevní slevu. Překvapivě razantně zkritizoval výsledky Bojkotu i Dan Dočekal v tomto článku; on sice také nechodí pro ostrá slova daleko, ale ostrá slova ještě nemusí znamenat nekorektní, či dokonce chybný názor. Podobně, až nesmyslně kriticky se vyjadřovali účastníci diskusní skupiny Bojkotu a některé méně významné zpravodajské weby; jediný, kdo se snaží situaci co nejpřesněji, možná až příliš puntičkářsky pitvat, je Jiří Peterka na Novinkách.

Zkrátka, jakmile se Bojkot zdál být mrtvý, rozhodli se skoro všichni si do něj kopnout. Bohužel bylo kopnutí o to trapnější, že z něj ční uražená ješitnost – ona ta „velká trojka“ nás nepozvala k jednání s Telecomem, takže jsme nebyli ani v TV, ani v novinách, a proto se jim teď pomstíme, když je budeme obviňovat z neschopnosti, egoismu a dokonce zrady: samozřejmě, SPT Telecom si u nich objednal reklamu a oni ustoupili.

Čemu by pomohlo, kdyby proti zástupcům SPT Telecomu neseděli tři lidé, ale deset? Akorát by se stali coby nepřehledný dav méně zajímavými pro televizi či další média, akorát by se hůře dohadovali na všem včetně operativních termínů schůzek; a pokud by přišli s radikálnějšími návrhy, nemělo by to ani o procento větší naději, že u Telecomu „projdou“.

Není pravdou, že Bojkot selhal a není pravdou, že tlak na SPT Telecom skončil. Již jsem psal, že dojednaný tarif je podstatným vylepšením proti tomu, co SPT Telecom vyhlásil jako normální tarif pro rok 1999, zejména pro „surfaře“, kteří si zvolí mimošpičková období pro práci s Internetem. Ti, kteří jen přijmou a odešlou poštu během jednoho impulsu (Antoš tvrdí, že je jich velice moc a dokládá to průzkumy, na tom budou zhruba stejně, protože tarif nevyužijí – na druhé straně, tyto uživatele ovšem Internet bude stát 2.60 Kč místo 2.40 denně, takže o čem je vůbec řeč?

Dále: to, co se odehrálo, byla první „srážka“ protestující veřejnosti s SPT Telecomem, která skončila ústupkem Telecomu a je podstatné, že zkoumání činnosti firmy i akce dohlížející na její činnost pokračují dále. V současné době se například u Úřadu pro hospodářskou soutěž zkoumá, zda je oprávněný argument SPT Telecomu, že firma musela zavést onen dost hanebný připojovací poplatek, protože by ji jinak úřad napadl ze zvýhodňování jedné skupiny zákazníků – ukazuje se, že to s největší pravděpodobností není pravda. Občanská skupina nyní diskutuje s SPT Telecomem na daleko profesionálnější bázi, která je nyní také jediná možná: veřejný protest a sto tisíc podpisů ukázaly sílu komunity, která se dnes podstatně zvětšuje podpisy písemnými, ale další jednání už musí být v duchu zdánlivě neefektním (právnické tahanice, parlamentní a úřednický lobbing, uzavřená jednání), ale potenciálně efektivnějším.

Váš názor Další článek: FCC - Logica: Akvizice desetiletí

Témata článku: Internet, Uražená ješitnost, Oficiální médium, Bojkot


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

** Každý současný vybavený mobil má akcelerometr a gyroskop ** Jenže co každé z těchto čidel vlastně dělá a jak vypadá? ** Dnes si to vysvětlíme a do hry zapojíme i Airbus A380 a Arduino

Jakub Čížek | 11

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku