Jen krok k implantovaným identifikačním čipům

Jen za pár měsíců si bude možné implantovat identifikační čip podobně, jako se to již dnes občas používá u domácích zvířat. Kupodivu jsou i lidé, kteří se na to těší.
Jen krok k implantovaným identifikačním čipům

Americký úřad pro schvalování léků rozhodl, že implantovaný identifikační čip nespadá do kategorie léků a tak nemusí projít velkým testovacím kolečkem. Firma Applied Digital Solutions tak má otevřené dveře k uvedení svého Verichipu do praxe. Firma uvádí, že jej dá k dispozici během pár měsíců.

Verichip je tělísko délky 12 mm o průměru 2,1 mm. Samotné zařízení při vnějším radiovém impulsu ze čtečky vyšle zpět unikátní identifikační kód. Neobsahuje žádné osobní informace, je ale možné pomocí tohoto ID čísla se napojit do databáze a vyhledat další příslušné informace. Verichip je propagován především pro medicínské nasazení, kdy mohou lékaři například při implantaci peacemakeru současně implantovat i Verichip a tak získat později přesnou informaci například o datu operace a vlastnostech daného pacienta. Verichip může pomoci u pacientů, kteří jsou například po převozu do nemocnice v bezvědomí a nemohou poskytnout informace o svém zdravotním stavu a možných komplikacích.

Firma ADS plánuje nejen implantace základních identifikačních čipů, ale i implantaci zařízení s GPS navigací pro potencionální oběti únosů. Pokud někdo unese takto vybavenou osobu, její vyhledání bude záležitostí několika chvil. Na druhou stranu můžeme předpokládat, že se únosci vybaví čtečkou ID čipů a nevybíravě zařízení odoperují.

Samotný čip bude zatím stát 200 dolarů a 40 dolarů se bude platit ročně za udržování databáze s osobními údaji. Nejedná se tedy o něco vyloženě bezplatného a zatím se opravdu počítá pouze s nasazením pouze u dobrovolníků a jen pro identifikaci v lékařství.

Implantované identifikační čipy jsou oblíbeným scifi tématem, Demolition Man snad viděl každý a osobně jsem nečekal, že to přijde až tak brzy. Pochopitelně je největší hrozbou nedobrovolná implantace čipů u vybraných jedinců, případně povinná registrace všech občanů. Obavy z ochrany soukromí jsou v tomto případě plně na místě, nikdy totiž nemůžete vědět, kde jsou čtečky ID čipů umístěny a třeba u vchodu do supermarketu tak možná bude jednou víc než jen fotobuňka.

Bojíte se možné nucené identifikace pomocí implantovaných čipů nebo jste naopak takový technofil, že uvítáte spojení s počítačovým světem?

Foto: <a href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Feline_identifying_microchip.JPG" target="_blank">Joelmills</a>, <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0//deed.cs" target="_blank">CC-BY-SA-3.0</a>

Diskuze (52) Další článek: Pentium 4 s FSB na frekvenci 533 MHz

Témata článku: Čipy, Foto impuls, SCIF, Krok, Tělísko, Implantace, Identifikační kód, Povinná registrace, Čip


Určitě si přečtěte

Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní