Jednou v roce na výstavišti: Invex a Digitex 2007

Opět po roce se i na stránky Živě.cz vrací česká ICT událost roku. Již za dva týdny hostí Brno Invex a Digitex 2007.

Již za dva týdny se brány brněnského výstaviště opět otevřou příznivcům veškeré výpočetní a digitální techniky. 23. října 2007 začne letošní ročník sesterských veletrhů Invex a Digitex. Úterý 23. října a středa 24. října budou dny určenými pro odborníky a novináře. Oba tyto dny spolu se čtvrtkem 25. října budou rovněž dny Business2Experts. Čtvrtek 25. října až sobota 27. října pak budou dny určenými pro veřejnost. Termíny jsou dány, nyní nezbývá, než přát si hezké počasí. A co že vlastně letos na Invexu a Digitexu všechno uvidíme?

Od úterka do soboty

Největší novinkou, která se objevuje přes lamentování škarohlídů nad úpadkem Invexu, je prodloužení obou veletrhů na pět dní. Novináři, IT odborníci a byznysmeni tak získali (po pravdě poměrně užitečný) klidný den navíc. Provozovatel veletrhů si navíc od prodloužení akce slibuje lepší možnost oslovit zejména veletrhem Digitex celé rodiny, domácnosti.

Podobně jako v minulých letech budou všechny veletržní dny tematicky orientovány. To znamená, že do jednotlivých dnů bude soustředěn program zajímavý vždy pro konkrétní (po hříchu obvykle malou) skupinu návštěvníků.

Úterý 23. října bude dnem státní správy a samosprávy a rovněž slovenským národním dnem. 24. října přijdou ke slovu podniková ICT řešení. Tento den bude navíc polským národním dnem. Ve středu následuje Den prodejního řetězce IT a CE, v pátek den veřejného sektoru a sobota 27. října program završí dnem zábavy a prodeje. O osud na rodinu a koncového spotřebitele orientované soboty mám osobně poněkud obavy, vzpomenu-li si, jak se tento den postupně jednotlivé haly a stánky vyprazdňují.

Konference a tematická setkání

Kdo by čekal obsáhlý seznam konferencí a dalších odborných setkání podobně, jako jsme jej znali v minulém roce, bude zklamán. V tuto chvíli jsou známy informace o jediné akci. O to však (alespoň dle očekávání organizátorů) akci důležitější. Invex Inside ICT Summit se uskuteční hned v prvním dnu veletrhů. Je určen manažerům firem z oblasti informatiky, telekomunikací a všem jejich zákazníkům. Zahájí ji tři stručné přednášky, úvodní je vyhrazena pro ministra vnitra Ivana Langera. Následuje panelová diskuse, v panelu kromě přednášejících zasednou zástupci partnerských firem.

Hlavní témata konference ICT Summit lze shrnout do několika bodů:

  • Je informatika v ČR tak důležitá, jak si lidé uvnitř oboru myslí?
  • Budeme prosperující zemí i bez podpory domácího ICT průmyslu?
  • Co čeká české ICT v budoucnosti? Kdo má, může a chce jeho vývoj ovlivňovat?
  • Jak bude vypadat veletrh Invex – výkladní skříň oboru – za deset let, kdo na něm bude vystavovat a co?

Invex Inside ICT Summit se koná v rotundě brněnského výstaviště v úterý 23. října od 14 do 15.30 hodin. Registrace je bezplatná, počet míst je omezen.

A teď i něco „lidového“

Běžnému návštěvníkovi jistě budou mnohem bližší akce, které najde spíše na výstavních plochách, než v jednacích sálech. Veletrh Digitex si i pro letošní rok připravil pěknou řádku hi-tech hraček, na něž si jen tak někdo z nás nesáhne, natož aby je kdy v životě vlastnil.

I letos najdeme na výstavišti výstavu Technologie & Design, která je reprezentována především několika desítkami zařízených obývacích pokojů, kde výrobci prezentují nejen špičkovou audio- a videotechniku, ale i moderní trendy v nábytku apod.

Stejně jako vloni budeme mít jedinečnou možnost prohlédnout si a poslechnout špičkové reprosoustavy. Letos půjde o B&W Signature: „Ty jsou naprostý sběratelský unikát, vyvinutý na oslavu 40. výročí firmy B&W. Počet vyráběných párů je striktně limitován a už nyní, těsně po zahájení výroby, je téměř rozebrán. V jejich řešení se odráží odkazy historie i vize budoucnosti reproduktorových technologií,“ říká Michal Jakubec ze Studia Jasyko, které je hlavním technologickým partnerem projektu. Design soustav navrhl návrhář Kenneth Grange, který dříve spolupracoval mj. s firmami Kodak, Parker Pens, navrhl podobu vozidel londýnské taxislužby apod. Jeho zadáním bylo navrhnout reproduktory pro sebe. Signature tak v ozvučnici z italského mramoru obsahuje diamantovou membránu. O přísun signálu se na Digitexu budou starat komponenty Classe.

Studio Jasyko přiveze na ukázku i LCD televizory Sharp. Lákadlem jistě bude LC-65GD1Es s úhlopříčkou 65" (166 cm). Řadu Aquos dále zastoupí 46" a 52" modely poskytující plné HD rozlišení 1080p, čtveřici tunerů (DVB-T, DVB-S, DVB-C a analog), 160GB pevný disk a rozhraní HDMI či USB. Perličkou expozice by pak mělo být české představení televizoru o úhlopříčce 108" (1,73) metru, který Sharp celosvětově prezenotval již na jaře na německém CeBITu.

Velkým lákadlem jistě budou špičkové gramofony firmy Clearaudio, které přiveze firma High-End Audio Studio. Chybět nebude nejdražší gramofon světa Clearaudio Statement, skoro čtyřmetrákový bumbrlíček s cenovkou za dvěma a půl miliony korun.

Pořadatel veletrhů se na akci Technologie & Design snaží nalákat rodinné návštěvníky: „Ke každé rodinné vstupence získá návštěvník zajímavý dárek, nosič s filmem ve vysokém rozlišení, v duchu jednoho z nejsledovanějších témat letošního ročníku,“ osvětluje Petr Ondrášek, ředitel veletržních projektů INVEX - DIGITEX.

HD Live!

Ve slovech Petra Ondráška v předchozím odstavci najdeme zmínku o HD rozlišení coby největším taháku tohoto ročníku. To bude na Digitexu reprezentováno projektem HD Live! Ten se uskuteční ve všech veletržních dnech v pavilonu F, kde návštěvníci najdou improvizovaný HD kinosál pro cca pět desítek diváků, kteří budou moci zhlédnout ukázky filmů, televizního vysílání a také přímý přenos ve vysokém rozlišení a každou hodnu vzdělávací přednášky na témata: Jaké vybavení pro HDTV? Jaké jsou zdroje HD signálu? V čem je HD jiné? a HDTV a Digitalizace.

Také něco pro hráče

Game hall bývá tím tradičně nejnabitějším prostorem celého Invexu. Letos najdeme herní program zejména v pavilonech D, F a X. V posledním jmenovaném se uskuteční akce GAME LIFE powered by HP Pavillion, kde se můžeme těšit na vývojářská studia, nejnovější hry, nejvýkonnější herní hardware i interaktivní setkání herní komunity.

Svou účast již přislíbili tvůrci postapokalyptického RPG Bezzemí One eyed child, tým Cybersphere či Sgames - tvůrci arkádového simulátoru aiR Captains, který zde bude kompletně představen. Své novinky ukáží Nextcorp software, jenž loni zaujal svými Dostihy 3000 Deluxe. Dále se můžme těšit na vývojáře z 7thSquad Team, kteří představí engine Panther3D a herní projekt code-name “Shadows of Death”. Chybět nebude ani Lifesaver idea group či vývojáři mobilních, flashových i počítačových her z Handjoy. Účast formou přednášek přislíbila i Vision sfera. Největším lákadlem pak budou zřejmě prezentace všech tří studií patřících pod IDEA Games, tedy Bohemia Interactive (Armed Assault či Operation Flashpoint), Black Element Software (Alpha Prime) a ALTAR games (UFO: Afterlight). Společnost Hewlett-Packard představí svou řadu přenosných multimediálních počítačů Pavillion. Partnerem GAME LIFE je mimo jiné časopis Doupě.cz.

K dalšímu programu a dalším vystavovatelům se na stránkách Živě.cz do začátku Invexu ještě jednou vrátíme - jakmile budeme znát více podrobností o vystavovatelích a zajímavostech, které se chystají do Brna přivézt. Redakce Živě.cz a Computeru se na Invexu a Digitexu budou samozřejmě pohybovat a připravovat tradiční podrobné zpravodajství přímo z místa.

Provozní doba a vstupné

Brněnské výstaviště bude otevřeno denně od devíti do osmnácti hodin. Výjimkou bude sobota 27. října, kdy se brány uzavřou již v sedmnáct hodin. Celodenní vstupenka na odborné dny (úterý, středa) vyjde na rovných 500 korun. Ve dnech pro veřejnost zaplatíte již méně, kdy celodenní vstupné vyjde na 200 korun, zlevněné potom na polovinu. Zlevněné vstupné je určeno pro mládež do patnácti let, studenty proti dokladu o studiu, starobní a invalidní důchodce, držitele průkazu ZTP a ZTP/P a ve dnech 25. – 27. 10. rovněž vždy po patnácté hodině pro všechny návštěvníky. V pátek a v sobotu je možno využít výhodného rodinného vstupného 380 korun za dva dospělé a dvě děti do patnácti let.

Na viděnou v Brně. Nás, redaktory Živě.cz a Computeru na výstavišti rozhodně nepřehlédnete. Hledejte nás na stánku vydavatelství Computer Press i na venkovních plochách.

Zdroj: BVV

Diskuze (28) Další článek: OLED Optimus Maximus: primární úkol - vývoj software

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,