Na nově vznikající nekonzistenci grafického rozhraní Windows 11 upozornil Zac Bowden. Již dříve jsme si všimli, že část ikon v oznamovací oblasti zůstává nezměněná z Desítek. Občas na nás zase vyskakují staré typy kontextových nabídek, zatímco ty nejzákladnější převlékly kabát.
Microsoft nekonzistence postupně likviduje, současně mu ale pod rukama vznikají jiné. Novinku představují panelová prostředí. Průzkumník ho nabídl na podzim, teď pomalu prorůstá do Poznámkového bloku. A jeho panely na první pohled vizuálně mne zcela odpovídají těm, které už známe třeba z Průzkumníku, byť podobné pochopitelně jsou.
Pojďme rozvést letmé zjištění Bowdena do hloubky. Srovnejme vizuální podobu panelů ve čtyřech programech ve Windows 11, v nichž na panelové prostředí můžete narazit. Jde o Průzkumník, Edge, Terminál a Poznámkový blok, který je ovšem zatím omezený na testovací okruhy.
Při běžném používání Windows rozdíly patrně zaznamenáte, ale je překvapivé, jak moc se jednotlivé implementace konceptu liší. Následující rozbor významně nabourává Microsoftem budovanou představu, že sjednotil vývojové týmy a ve Windows buduje jednotnou vizuální identitu.
1. Čára pod panelem
Panely většinou plynule přechází v hlavní nástrojovou lištu, pouze v Průzkumníku panel odděluje okem sotva viditelná jednopixelová čára. Je jen trochu tmavší než zbytek okolního prostředí, takže ji bez přiblížení nemusíte vnímat. Abychom byli féroví, Terminál tenhle problém neřeší, protože pod panelem se nachází typicky tmavé prostředí textové konzole.

Dělící čáru pod ouškem panelu uvidíte jen v Průzkumníku
2. Odstíny
Záhlaví Edge a Terminálu zjevně nepoužívají materiál Mica, jejich pozadí je neprůsvitné, šedé a tmavší než u Průzkumníku a Bloku. (Ani v tomto dvojice není konzistentní, každý program totiž sází na jiný odstín.) Jejich panely jsou na pohled světlejší.

Srovnání panelů ve světlém režimu zobrazení
Když použijeme kapátko, zjistíme, že panely ve čtyřech aplikacích Microsoft natřel na tři různé odstíny. Pro tento test jsem místo tapety na ploše nastavil jednobarevnou modrou výplň a okna snímal tak, aby pod nimi nic nebylo a aby byla aktivní. Kapátko ve světlém režimu zjistilo následujíc barvy v hexadecimálním zápisu:
- Edge: F7F7F7
- Terminál: F9F9F9
- Průzkumník a Poznámkový blok: EFF5F9
Pikantní je, že až na barvu se panely v Poznámkovém bloku viditelně liší od těch v Průzkumníku, ačkoli se nabízí, že právě tyhle programy se budou shodovat – jsou na míru ušité Jedenáctkám. Ohledání tmavého režimu přineslo typově stejné výsledky:
- Edge: 3B3B3B
- Terminál: 282828
- Průzkumník a Poznámkový blok: 1A2127

Srovnání panelů ve tmavém režimu zobrazení
Liší se i zaoblení oken a křížky pro zavírání, čtěte dále…
3. Zaoblení
Svou cestou jde Edge. To, že se bavíme o multiplatformním programu, není omluva, Microsoft by měl dodržovat konzistenci na každé platformě. Panely prohlížeče jsou viditelně méně zaoblené než u zbytky testovaných programů.

V Edgi jsou panely viditelně méně zaoblené
4. Křížky pro zavírání panelů
S panely jsou spojené křížky pro zavírá panelů, přičemž Microsoft jede freestyle i v této oblasti. Nejpodobnější by si mohly být Průzkumník a Blok, jenže Blok má viditelně mnohem větší křížek. Bez exaktního zkoumání to může působit, že vývojové týmy pracují se dvěma velikostmi.
Jenže to tak není. Jsem nucený uvést konkrétní rozměry každého křížku ve světlém režimu. Jakkoli to může působit humorně, faktem je, že Microsoft u čtyř různých programů nedokáže vizuálně sjednotit ani takové banální tlačítko:
- Edge: 11×11 px
- Terminál: 12×12 px
- Průzkumník: 11×12 px
- Poznámkový blok: 15×15 px

Zleva a horním řádku vidíte tlačítka pro zavírání panelů v Edgi, Terminále,
Průzkumníku a Poznámkovém bloku
V detailu vidíme, že nejpodobnější jsou si křížky Průzkumníku a Terminálu, první jmenovaný ale vypadá mírně useknutý na levé straně. Ani tak nejsou zcela shodné. Platí, že každý křížek je unikát.
Ikonky programů a tlačítka plus jsou také mimo, přejděte na další list…
5. Tlačítka pro otevírání panelů
Vedle panelu nutně najdeme tlačítko pro otevření nového panelu. Víme, známe, hlavně od roku 2004, kdy vyšel Firefox 1.0. Na první pohled je vidět, že existují přinejmenším dva rozměry, přičemž Microsoft je opět zajímavě kombinuje. Blok a Edge používají mnohem větší tlačítka oproti dvěma zbývajícím programům.
V detailu vidíme, že by mohly být stejné, ale nejsou, protože každý je stínovaný na jiné straně. Aspoň jedna drobná pochvala za to, že tlačítka se symbolem plus jsou stejná u Terminálu a Průzkumníka. Tentokrát sedí i rozměry na pixel přesně!
- Edge: 19×18 px
- Terminál: 13×13 px
- Průzkumník: 13×13 px
- Poznámkový blok: 17×17 px
Zato nesedí tlačítek odsazení od panelů. Plus je v Terminálu místěné o pár pixelů blíže k samotnému panelu ve srovnání s Průzkumníkem. Kvůli rozdílnému stínování je přesný odstup těžké měřit, ale každý program tlačítko pro otevření nového panelu odsazuje jinak. V Microsoftu zjevně pracují od oka, jinak si to nedovedu vysvětlit.

Pořadí je stejné. Zleva a horním řádku vidíte tlačítka pro otevírání nových
panelů v Edgi, Terminále, Průzkumníku a Poznámkovém bloku
Zde je odsazení měřené vždy od hranice prvků bez ohledu na stínování:
- Edge: 12 px
- Terminál: 18 px
- Průzkumník: 24 px
- Poznámkový blok: 22 px
6. Ikony programů
Když už řešíme konzistenci, Microsoft jednotně neumisťuje ani ikony programů v záhlaví. Průzkumník a Terminál mají svou ikonu přímo v oušku panelu, zatímco Poznámkový blok ji vyčlenil na začátek záhlaví před panely. Edge má na tomto místě místo ikony tlačítko pro ovládání panelů (karet, chcete-li), takže jeho ikonu na liště nenajdeme vůbec.
Na dalším listu ukážeme, že se lisí i písma nebo hraniční linky.
7. Řezy písma
Opět na prvních pohled vidíme, že ačkoli Redmondští v oušku panelu používají stejnou rodinu písma, volí rozdílné řezy. Nejtenčí řez vidíme v Edgi, zatímco Poznámkový blok je nejvýraznější. Po krátkém experimentování v grafickém editoru jsem přesvědčený, že Blok oproti Průzkumníku sází na polotučný řez – Jedenáctky používají Segoe UI Variable.

Takhle by v Průzkumníku vypadal tučnější řez písma, který používá Blok
8. Hraniční linka
Je to úplný detail, ale opět nepochopitelný nedodělek. Průzkumník jako moderní aplikace, která zdánlivě definuje nový designový styl, zavedl decentní jednopixelovou hraniční linku kolem panelu. Následně pokračuje dál a jemně odděluje prostor s panely od hlavní nástrojové lišty. V případě Poznámkového bloku ale čára končí kousek za panelem.

Hraniční linka u Poznámkového bloku končí kousek za panelem
Podívejte se, panely nemají ani jednotnou délku…
9. Délka panelů
Napadlo mě měřit všechno možné, až na konci testování jsem si ale uvědomil, že panely zjevně nejsou ani stejně dlouhé. Bavíme se o jejich maximální délce v dodatečně velkém okně. Tentokrát jsem měřil vnitřní část panelu hned za hraniční linkou. I zde platí, že hranice se dá vytyčit různě, takže první tři výsledky bych bral jako plichtu.
Microsoft se v podstatě drží 300 pixelů, vyčnívá jen Poznámkový blok, který je nejnovějším přírůstkem do rodiny. Mohl by se tedy řídit nastavenými pravidly, ale radši rebeluje:
- Edge: 300 px
- Terminál: 301px
- Průzkumník: 299 px
- Poznámkový blok: 242 px
Jediná stejná věc
Co je stejné? Výška. Panely po přepnutí tmavého nebo světlého režimu nevykazují zásadní rozdíly, takže alespoň v rámci jednoho programu mluvíme o dobré konzistenci. Jinak se různé prvky přibližují docela nahodile. Někdy je Průzkumník blíže Terminálu, jindy Poznámkovému bloku.

Microsoft je konzistentní aspoň v rámci aplikace a panely vykazují stejné
vlastnosti jak ve světlém, tak ve tmavém režimu. Ani to nebyl vždycky standard
Poznámkový blok pak zatím můžeme omluvit s tím, že jde o betaverzi. Jenže ani dávno stabilní programy v operačním systému konzistentní stejně nejsou. A Microsoft má ve zvyku software dlouze testovat, sbírat vazbu a po mnoha měsících veřejnosti stejně předloží nehotový kus, který významnými změnami neprošel.
Třeba se Blok zlepší, ale velkou víru nemám. Pokud naše dnešní detektivní hrátky něco ukázaly, pak že Microsoft nedokáže nastavíte a vynutit jednotná pravidla pro design grafických prvků.
Zdroje: Zac Bowden / Twitter
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium