Právo | Evropská unie | E-shopy

Jednotný digitální trh v EU by měl startovat dneska. Zcela jednotný ale stále nebude

Jednotný digitální trh v EU by měl startovat dneska. Zcela jednotný ale stále nebude

Dnes vstupuje v platnost nové nařízení Evropské komise z roku 2016, které mělo za úkol zamávat s blokováním zákazníků e-shopů v Evropské unii na základě jejich umístění. Provozovatelé těchto obchodů již nebudou smět automaticky přesměrovávat na lokální verze stránek a nesmí zamítnout kartu z toho důvodu, že je registrovaná v jiné zemi. Jak to ale bývá, i toto nařízení má různé výjimky.

Hlavním cílem tohoto nařízení je zamezit obchodníkům diskriminovat zákazníky v rámci Evropské unie na základě toho, v jaké zemi se nacházejí. Opírá se o zjištění z roku 2015, kdy pouze 37 % e-shopů umožňovalo bezproblémový přeshraniční nákup a platbu.

Když do EU, tak automaticky i do Česka? Ne.

Důležitou změnou je zákaz omezení plateb pouze na karty vydané v konkrétní zemi. Nově musí obchodník akceptovat všechny platební karty, které odpovídají značce a kategorii, kterou dle svých stránek přijímá. To, co musí naopak dodržet zákazník je měna, která musí být ta, ve které je zboží prodáváno, což u plateb kartou je převáděno zcela automaticky podle aktuálního kurzu dané banky.

Obchodníci mají nařízeno uplatňovat stejné obchodní podmínky pro všechny zákazníky napříč zeměmi, do kterých podle svých obchodních podmínek dodávají. Mylná je ale představa, že obchodníci budou automaticky muset nabízet dodávky do všech členských zemí EU. Výběr zemí je nadále na nich, ale v každé pak musí platit stejné obchodní podmínky. Nařízení nicméně umožňuje udržet rozdílné ceny pro jednotlivé státy.

Zákazník se v případě diskriminace může obrátit na státem určený orgán, který bude vymáhat dodržování tohoto nařízení. U nás lze očekávat, že se bude jednat o Českou obchodní inspekci.

A co online hudba, filmy a software?

Nové nařízení se prozatím týká klasických e-shopů a neřeší tak audiovizuální služby, na které se vztahuje autorské právo. Toto rozšíření je teprve plánováno do budoucna a předcházet mu budou roky jednání – první přezkum je plánován na březen roku 2020. Na dobu, kdy budeme mít neomezený trh i co se týče digitálních služeb, si tak ještě počkáme.

Diskuze (21) Další článek: Japonské NHK spustilo stabilní televizní vysílání v rozlišení 8K Ultra HD a ve 120 Hz

Témata článku: Právo, Evropská unie, E-shopy, Peníze, Autorské právo, Banka, Rozdílná cena, Online hudba, Digitální trh, Česká republika, Lokální verze, Digitální služba, E-shop, Obchodník, Karta, Digit, Mel, Klasický e-shop, Měna, Evropská komise, Platba, Obchodní podmínky, Platební karta, Nařízení, Nové nařízení


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu