Právo | Evropská unie | E-shopy

Jednotný digitální trh v EU by měl startovat dneska. Zcela jednotný ale stále nebude

Jednotný digitální trh v EU by měl startovat dneska. Zcela jednotný ale stále nebude

Dnes vstupuje v platnost nové nařízení Evropské komise z roku 2016, které mělo za úkol zamávat s blokováním zákazníků e-shopů v Evropské unii na základě jejich umístění. Provozovatelé těchto obchodů již nebudou smět automaticky přesměrovávat na lokální verze stránek a nesmí zamítnout kartu z toho důvodu, že je registrovaná v jiné zemi. Jak to ale bývá, i toto nařízení má různé výjimky.

Hlavním cílem tohoto nařízení je zamezit obchodníkům diskriminovat zákazníky v rámci Evropské unie na základě toho, v jaké zemi se nacházejí. Opírá se o zjištění z roku 2015, kdy pouze 37 % e-shopů umožňovalo bezproblémový přeshraniční nákup a platbu.

Když do EU, tak automaticky i do Česka? Ne.

Důležitou změnou je zákaz omezení plateb pouze na karty vydané v konkrétní zemi. Nově musí obchodník akceptovat všechny platební karty, které odpovídají značce a kategorii, kterou dle svých stránek přijímá. To, co musí naopak dodržet zákazník je měna, která musí být ta, ve které je zboží prodáváno, což u plateb kartou je převáděno zcela automaticky podle aktuálního kurzu dané banky.

Obchodníci mají nařízeno uplatňovat stejné obchodní podmínky pro všechny zákazníky napříč zeměmi, do kterých podle svých obchodních podmínek dodávají. Mylná je ale představa, že obchodníci budou automaticky muset nabízet dodávky do všech členských zemí EU. Výběr zemí je nadále na nich, ale v každé pak musí platit stejné obchodní podmínky. Nařízení nicméně umožňuje udržet rozdílné ceny pro jednotlivé státy.

Zákazník se v případě diskriminace může obrátit na státem určený orgán, který bude vymáhat dodržování tohoto nařízení. U nás lze očekávat, že se bude jednat o Českou obchodní inspekci.

A co online hudba, filmy a software?

Nové nařízení se prozatím týká klasických e-shopů a neřeší tak audiovizuální služby, na které se vztahuje autorské právo. Toto rozšíření je teprve plánováno do budoucna a předcházet mu budou roky jednání – první přezkum je plánován na březen roku 2020. Na dobu, kdy budeme mít neomezený trh i co se týče digitálních služeb, si tak ještě počkáme.

Diskuze (21) Další článek: Japonské NHK spustilo stabilní televizní vysílání v rozlišení 8K Ultra HD a ve 120 Hz

Témata článku: Právo, Evropská unie, Peníze, Banka, E-shopy, Autorské právo, Nařízení, Digitální trh, Členská země, Digit, Digita, Obchodní podmínky, URI, Česká republika, Nové nařízení, Lokální verze, Rozdílná cena, Karta, Klasický e-shop, Platební karta, Měna, E-shop, Digitální služba, Hlavní cíl, DigitálVývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Vy a počítač: Jak používáte plochu na počítači?
Vladislav Kluska
Vy a počítačAnketyWindows
Ministerstvo vnutí datovou schránku každému, kdo použije eIdentitu

Ministerstvo vnutí datovou schránku každému, kdo použije eIdentitu

** Datové schránky jsou pro fyzické osoby pouze dobrovolné ** Stát je chce ale vnutit všem, kteří využijí eIdentitu ** Novela už je v Senátu, platit by měla od roku 2022

Lukáš Václavík
eIdentitaDatová schránkaeGovernment