Právo | E-shopy | Evropská unie

Jednotný digitální trh v EU by měl startovat dneska. Zcela jednotný ale stále nebude

Jednotný digitální trh v EU by měl startovat dneska. Zcela jednotný ale stále nebude

Dnes vstupuje v platnost nové nařízení Evropské komise z roku 2016, které mělo za úkol zamávat s blokováním zákazníků e-shopů v Evropské unii na základě jejich umístění. Provozovatelé těchto obchodů již nebudou smět automaticky přesměrovávat na lokální verze stránek a nesmí zamítnout kartu z toho důvodu, že je registrovaná v jiné zemi. Jak to ale bývá, i toto nařízení má různé výjimky.

Hlavním cílem tohoto nařízení je zamezit obchodníkům diskriminovat zákazníky v rámci Evropské unie na základě toho, v jaké zemi se nacházejí. Opírá se o zjištění z roku 2015, kdy pouze 37 % e-shopů umožňovalo bezproblémový přeshraniční nákup a platbu.

Když do EU, tak automaticky i do Česka? Ne.

Důležitou změnou je zákaz omezení plateb pouze na karty vydané v konkrétní zemi. Nově musí obchodník akceptovat všechny platební karty, které odpovídají značce a kategorii, kterou dle svých stránek přijímá. To, co musí naopak dodržet zákazník je měna, která musí být ta, ve které je zboží prodáváno, což u plateb kartou je převáděno zcela automaticky podle aktuálního kurzu dané banky.

Obchodníci mají nařízeno uplatňovat stejné obchodní podmínky pro všechny zákazníky napříč zeměmi, do kterých podle svých obchodních podmínek dodávají. Mylná je ale představa, že obchodníci budou automaticky muset nabízet dodávky do všech členských zemí EU. Výběr zemí je nadále na nich, ale v každé pak musí platit stejné obchodní podmínky. Nařízení nicméně umožňuje udržet rozdílné ceny pro jednotlivé státy.

Zákazník se v případě diskriminace může obrátit na státem určený orgán, který bude vymáhat dodržování tohoto nařízení. U nás lze očekávat, že se bude jednat o Českou obchodní inspekci.

A co online hudba, filmy a software?

Nové nařízení se prozatím týká klasických e-shopů a neřeší tak audiovizuální služby, na které se vztahuje autorské právo. Toto rozšíření je teprve plánováno do budoucna a předcházet mu budou roky jednání – první přezkum je plánován na březen roku 2020. Na dobu, kdy budeme mít neomezený trh i co se týče digitálních služeb, si tak ještě počkáme.

Diskuze (21) Další článek: Japonské NHK spustilo stabilní televizní vysílání v rozlišení 8K Ultra HD a ve 120 Hz

Témata článku: Právo, E-shopy, Evropská unie, Banka, Peníze, Autorské právo, Evropská komise, Nařízení, Karta, Digitální služba, Členská země, Lokální verze, Klasický e-shop, Zákazníci, Rozdílná cena, Obchodní podmínky, Měna, Obchodník, Platba, E-shop, Česká republika, Hlavní cíl, Česká obchodní inspekce, Důležitá změna, Digitální trh


Určitě si přečtěte

Tucet nejrychlejší vlaků světa aneb o čem se Českým drahám může jen zdát

Tucet nejrychlejší vlaků světa aneb o čem se Českým drahám může jen zdát

** Na českých kolejích se smí jezdit maximálně 160 km/h ** Jinde ve světě se jezdí dvojnásobnou rychlostí ** Podívejte se, jaké vlaky v běžném provozu jsou nejrychlejší na světě

Karel Kilián | 36

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

E-mail zdarma - není čas změnit vaši starou adresu?

E-mail zdarma - není čas změnit vaši starou adresu?

** E-mail většina z nás za svůj život příliš nemění. ** Služby se ale vyvíjí a některé mají zajímavé funkce. ** Velkým lákadlem může být integrace do ekosystému dalších služeb.

Vladislav Kluska | 64

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů