Jednoduché nástroje pro editaci videosouborů

Mezi výhody digitálních fotoaparátů patří schopnost vytvářet krátké videosekvence. Nevýhodou je potom jejich omezená délka. Pro jejich spojení a případnou jednoduchou úpravu můžete použít některé volně dostupné programy, pro jejichž používání nemusíte mít velké znalosti střihu videa.

Související odkazy

Slovník
AVI
DLL
freeware
kodek
komprese
konverze
MP3
MPEG
rozlišení
virtuální

Databáze znalostí
kategorie Video, DivX

Pro rychlé úpravy můžete bez problémů použít program Windows Movie Maker, který je součástí všech moderních verzí Windows. Zvláště jeho nová verze je velmi povedená. Pokud jej však nemáte nebo ho z určitých důvodů nechcete používat, jsou pro vás nachystané alternativy v podobě volně dostupných programů. Pokročilý uživatelé jistě nedají dopustit na VirtualDub, nicméně existují i další nástroje, o kterých byste měli vědět. O třech z nich si můžete přečíst v tomto článku.

AviSplit Classic a AviTricks Classic

Volně šiřitelnou dvojici prográmků můžete najít na adrese www.bobyte.com. V prvním případě se jedná o nástroj určený k rozdělování, ale také spojování krátkých videosekvencí. Program má velmi jednoduché rozhraní. Nejprve si vyberete, kterou ze dvou zmíněných operací chcete provádět a poté načtete soubory, se kterými chcete pracovat. Spojení je jednoduché, stačí nastavit výstupní adresář a stisknout tlačítko Start.

V případě, že chcete rozdělit jeden soubor do více částí, případně potřebujete uložit jen část nahrávky, můžete využít zakomponovaného přehrávače. Nastavení pro oříznutí lze provést jak při přehrávání, tak pomocí zadání času začátku a konce obrazové sekvence. Výstup z programu v případě této operace můžete nastavit do zadaného adresáře a rovněž můžete zvolit základ jména každého ze souborů, které vzniknou rozdělením snímku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

AviSplit *** AviTrick

Druhý z dvojice programů je určený k rychlé a jednoduché úpravě snímků. Ty získáte buď ze souborů nebo digitalizací. Pro úpravy máte k dispozici několik filtrů umožňujících rychle změnit jas, osvětlení či ostrost obrazu na nahrávce. Pomocí přidávání objektů můžete video opatřit například stmíváním obrazu, textovým popisem nebo titulky. Kromě videa můžete do projektu přidat také zvuk nebo sekvenci vytvořenou z obrázků.

Osu průběhu nahrávky můžete zobrazit jednak v podobě délky trvání, jednak v podobě počtu jednotlivých snímků. Z výsledného projektu můžete vytvořit soubor ve formátu AVI případně Windows Media. K oběma formátům se vztahuje odpovídající nastavení v podobě výběru kodeku, zvukové komprese, rozlišení či počtu snímků za vteřinu.

Jak je patrné z názvu obou programů, jsou vhodné především pro práci s AVI soubory, AviTricks zvládne i formát Windows Media.

NanDub

Tento program můžete nalézt na adrese ndub.sourceforge.net. Jedná se o malý a propracovaný nástroj určený k rychlé konverzi a stříhání videosouborů, využívající technologii Smart Bitrate Control. Program také dovede převádět video obousměrně mezi formáty AVI a MPEG.

Pokud vám bude prostředí připomínat notoricky známý VirtualDub, tak vás oči neklamou. Tento nástroj byl vytvořen na základě skoro legendární pomůcky všech videonadšenců. Podporuje tedy práci jak s AVI, tak s MPEG soubory. Samozřejmě za přítomnosti patřičných kodeků ve vašem počítači. Video lze získat také pomocí digitalizace z některého z připojených zařízení.

Klepněte pro větší obrázek

Program NanDub se prakticky vůbec neliší od známějšího VirtualDubu

K souboru v projektu můžete připojovat další části. Program má velmi dobrou navigaci mezi jednotlivými částmi videa. NanDub obsahuje sedmadvacet interních filtrů pro úpravu videa, další můžete přidávat ve formě DLL knihoven. Samozřejmě můžete importovat i filtry z VirtualDubu. Program dále obsahuje mnoho možností pro nastavení rychlosti snímků, barevného zobrazení, či komprese videa. V případě, že budete chtít pracovat se zvukovou stopou, můžete využít podpory WAV, AVI, MP3, AC3 či OggVorbis formátu. Součástí je také Hexa Editor.

Zwei-Stein Video Editor 3.01

Z trochu jiného soudku je program, který můžete nalézt zde. Jak jej popisují sami autoři, jedná se o nelineární a nedestruktivní kompozitní a editační systém, který nabízí mnoho nevídaných možností. V tomto freewarovém programu můžete najednou upravovat až 256 videosouborů, zvukových souborů či klipů vytvořených sekvencemi obrázků. Vše je možné opatřit až čtyřiašedesáti efekty.

Klepněte pro větší obrázek

Program vypadá archaicky, ale svou funkci plní dobře

Ovládání programu je poněkud zvláštní, nikoli však složité. Ostatně v práci vám pomáhá jakýsi virtuální poradce. Kromě importu videa ze souboru můžete do projektu přidat také nahrávky přímo zdigitalizováním z vstupního zařízení připojeného k počítači. Pro výstup můžete použít třináct různých rozlišení, snímky lze nastavit v rozmezí od jednoho do třiceti snímky za vteřinu.

Hotový projekt můžete vyexportovat do formátu RealMedia, AVI, WAV nebo Windows Media. Vzhledem k možnostem programu i ke způsobu ovládání se zřejmě nehodí pro rychlou úpravu nahrávek ani pro začátečníky, pokročilý uživatelé v něm však mohou po jisté době najít zalíbení.

Diskuze (34) Další článek: Slovenské dráhy budou tisknout jízdenky mobilně

Témata článku: Video, Windows, Editační možnosti, Windows Media Center, Windows Movie Maker, Video Editor, Pokročilý nástroj, Vhodný klip, Pokročilá práce, Jed, Určitý důvod, Vid, Interní editor, Stmívání, Movie Maker, Pokročilý filtr, Pokročilý editor, Classic, Jednoduchý nástroj


Určitě si přečtěte

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 57

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 114Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky