Jedno hlášení s mnoha významy

Jaroslav Plachý

Obracím se na vás s problémem, který mě trápí již delší dobu. Pracuji na firemním...

Jaroslav Plachý

Obracím se na vás s problémem, který mě trápí již delší dobu. Pracuji na firemním počítači v konfiguraci IBM PC340, Pentium 133, 32 MB RAM, grafická karta Cirrus Logic GD5436 1 MB, monitor IBM G50, nastavené rozlišení 800 x 600 bodů a 256 barev, operační systém Windows 3.11. Při otevření asi tří souborů (větších tabulek) a více souborů v Excelu dochází k hlášení Nedostatek paměti pro zobrazení. Toto hlášení se nezobrazuje pravidelně. Také se zobrazuje v jiných aplikacích a hodně záleží na tom, co jsem předtím měl spuštěného. Téměř pravidelně se mi toto hlášení objevuje při spuštěném MS Exchange 5.0. Dá se tento můj problém nějak jednoduše vyřešit, velice nerad bych instaloval znova Windows.

Odpověď: Opět se vracíme k problémům s operačním systémem Windows 3.11. Nedostatek paměti bylo jedno z oblíbených hlášení, které operační systém Windows 3.11 generoval. Největším problémem ovšem je, že toto hlášení není zcela konkrétní. Proto je nejdříve nutné objasnit, kdy se toto hlášení objevuje. Prvním z možných důvodů je nedostatek operační paměti, přestože to zrovna hlavní příčinou nebývá; Windows 3.11 totiž využívají odkládací soubor a tak tento nedostatek docela dobře suplují. Další možnou příčinou je nedostatek volného místa na disku, což bývá nejčastější okolností tohoto hlášení. A konečně poslední příčinou může být nedostatek systémových prostředků, kdy Windows 3.11 chybně identifikují problém.

Vzhledem k tomu, že se hlášení vyskytuje jen po spuštění některých aplikací, tak bych se nejvíce přikláněl k poslední variantě, i když nedostatek místa na disku je také možný. Popravdě řečeno pro zpracování tabulek v Excelu je opravdu potřeba dost paměti a MS Exchange je na systémové prostředky a paměť doslova žrout. Reinstalace Windows není žádným řešením. Pokud chcete zůstat u Windows 3.11, pak je vhodným řešením použít speciální program na správu systémových prostředků. Jedním z nejlepších je QEMM, který ve své části MagnaRAM umožní efektivnější využití systémových prostředků u Windows 3.11, než nabízí samotné operační systém. Ovšem nejlepším řešením by asi bylo změnit operační systém na Windows 95, což by při vaší stávající konfiguraci neměl být žádný problém. Kompletní vybavení počítače přímo vybízí k nainstalování Windows 95 a správa systémových prostředků je nesrovnatelně lepší než u Windows 3.11; samozřejmě asi jediným problémem jsou některé aplikace, které nejsou zcela kompatibilní s Windows 95. Ale většina softwaru již má k dispozici nové verze, takže k přechodu na Windows 95 by nemělo nic bránit.

Váš názor Další článek: Softwarový gigant zakládá nové výzkumné centrum

Témata článku: Windows, Jed, Hlášení, Microsoft Excel, Nedostatek, Systémový prostředek, Význam, Operační paměť, Možný problém, Nastavené rozlišení, Cirrus, Možné řešení, Nejlepší místo


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X