Jednání v polovině, paušál má stále naději a ADSL nás možná překvapí

Už dnes je téměř jisté, že do konce roku se nepodaří dojít k řešení dial-up internetu, které by bylo přijatelné pro všechny zúčastněné strany. Jednání ale pokračují.
Jednání v polovině, paušál má stále naději a ADSL nás možná překvapí
Blíží se konec roku a nastává čas rekapitulovat situaci v oblasti internetového připojení u nás. Z pohledu uživatele internetu odkázaného na služby Českého Telecomu je tato rekapitulace velice neradostná. Za poslední 2 roky se u služby dial-up téměř nic nezměnilo a co se týká technologie ADSL, nebýt našich slovenských sousedů, byli by jsme snad jediným ostrůvkem v Evropě, kde tato technologie ještě není přístupná široké veřejnosti. Všichni, kterým už došla trpělivost a nehodlají v sobě nadále živit marné naděje, že se postoj Českého Telecomu k svým zákazníkům změní, se vrhli na budování vlastních sítí a hledání jiných způsobů připojení a my, co nemáme z technických nebo geografických důvodů jinou možnost připojení, vkládáme poslední naděje do právě probíhajících jednání Internetového Fóra.

Tento týden se konala první tisková konference platformy ZUI, kterou utvořila čtyři občanská sdružení (BMI, IPV, SOS a OPZT), aby tak nejen sjednotila svoje požadavky, ale rovněž aby nedrobila už tak oslabenou vyjednávací sílu uživatelů. Požadavky ZUI jsou vám již zřejmě známé s předcházejících článků a také z posledně uveřejněného tiskového prohlášení. Z reakcí čtenářů v různých diskusních forech jsem nabyl dojmu, že by bylo vhodné tyto požadavky blíže představit a také vás informovat o tom co se k dnešnímu dni dojednalo a o čem se ještě bude jednat.

Jaké jsou cíle

Jediným cílem zástupců uživatelů, se kterým vstupovali do jednání, bylo dosáhnout pro rok 2003 rychlejší, levnější a všem dostupnější Internet. Hlavní podmínkou k dosažení tohoto cíle je vytvoření několika variant paušálního připojení k Internetu a rovněž co nejrychlejší masivní zavedení technologie ADSL. V materiálu tiskové zprávy jsou požadavky na varianty paušálů již jasně cenově definované i když i tady alespoň podle reakcí uživatelů je třeba připomenout, že k požadované částce intervalového paušálu za 200 Kč, 24 hodinovému paušálu za 600 Kč i k ADSL za 1300 Kč je potřebné připočítat ještě klasický poplatek za telefon, jde totiž o ceny ve smyslu nadstavbových programů, které nezahrnují fixní (měsíční) poplatky za telefonní stanici (např. 299 Kč měsíčně u stávajícího HOME STANDARD). V předchozích verzích požadavků ZUI byly uváděny ceny včetně těchto fixních poplatků.

Klepněte pro větší obrázek

Abych se vyhnul dlouhému vysvětlování a riskoval že dojde k nějakému nepochopení, dovolím si využít část prezentace ZUI a jednotlivé obrázky podrobněji vysvětlit. Kompletní verze prezentací můžete najít také na stránkách Výzvy k rozšíření internetu v ČR v sekci prezentace nebo na stránkách občanského sdružení Březen měsíc Internetu.

Ceny bychom tedy měli zdárně za sebou, pojďme se podívat na další požadavky, bylo by totiž snadné říci, chceme připojení za tolik a za tolik, ale jsou zde i jiné pro někoho možná nepodstatné detaily, které výrazným způsobem zasahují do koncové ceny.

Klepněte pro větší obrázek

Prvním zdánlivým detailem je zpoplatňování neuskutečněných hovorů. Každému z dial-upistů se již jistě mnohokrát stalo, že se hlavně kolem 6 hodiny večer připojoval na několik pokusů a každý takový pokus něco stojí, proto je zcela na místě požadovat zpoplatňování až po první minutě, když už je obvykle jasné, že je spojení úspěšně navázané. Dalším úskalím je prvních 10 minut, které jsou výrazně dražší a znevýhodňují tak krátká připojení. Kdysi jsem někde v diskusi četl krásné přirovnání – asi by se nikomu nelíbilo, kdyby přišel do hospody na pivo s tím, že prvních 10 piv bude stát 100 korun a až to jedenácté by dostal za normální cenu. Další věc, která výrazně ovlivňuje cenu a především chování uživatelů Internetu, je veliký rozdíl mezi cenami ve špičce a mimo špičku, tento poměr dnes dosahuje hodnoty 3:1. Zástupci uživatelů požadují 2:1 s tím, že i zde je potřebné dohlédnout, aby si to ČTc nevysvětlil po svém, jak už několikrát dokázal a obrátil různá opatření ve svůj prospěch.Takže důležité je, aby cena mimo špičku zůstala přibližně na stejné úrovni a snížila se hlavně cena ve špičce.

Trable s paušálem

Pojďme ale znovu k 24hodinovému paušálu, protože ten je ze strany Telecomu nejvíc problematický, možná by bylo vhodné říct do dnešního dne nepřijatelný. Problém je v už vícekrát zmiňovaném zahlcení sítě, jak k tomu může dojít, jsem vysvětloval v předchozím článku.Tento problém se dá vyřešit více způsoby – buď se použije hrubá síla a za cenu nemalých investic se nakoupí zařízení, která umožní výrazně zvýšit internetový provoz nebo je možné podívat se do zahraničí, kde jsou sítě dimenzované v zásadě stejně a přesto tam dokáží paušál poskytovat. Příkladem může být Anglie kde funguje 24 hodinové paušální připojení avšak i zde nenechají nikoho viset na Internetu 24 hodin denně 30 dní v měsíci – poskytovatelé internetu nabízejí různé varianty odpojení po 2 až 4 hodinách s možností následného opětovného připojení. Nabízí se zde i prostor pro vzájemné soutěžení mezi operátory, někdo nabídne nízkou cenu na úkor délky souvislého připojení, někdo zvolí opačné řešení. Také chování uživatelů má velmi velký vliv na rozvoj paušálu. Zhruba 40 hodin měsíčně stráví připojením k internetu anglická domácnost, proč se tedy představitelé Telecomu domnívají, že český uživatel by se choval výrazně odlišněji? Je ovšem třeba připomenout, že anglická domácnost má na výběr z několika paušálních programů ušitých na míru a k tomu pro náročnější uživatele několik variant ničím neomezeného ADSL připojení. Z čeho si může vybírat uživatel u nás?

Klepněte pro větší obrázek

A co ADSL?

No a konečně jsme se dostali ke všemi tolik očekávanému ADSL připojení. Zástupci uživatelů se dodnes nevzdali možnosti rozšířit mandát Internetového Fora právě o ADSL technologii. I když si to Telecom nechce přiznat, každému i naprostému laikovi musí být jasné, že tato technologie výrazně zasáhne do trhu s Dial-up internetem a to tak, že mu v poměrně krátké době přebere nejaktivnější uživatele. Samozřejmě za předpokladu, že ČTc tuto technologii zavede v dohledné době, za ceny které jsou obvyklé jinde v Evropě a pokud možno bez datového limitu.

Klepněte pro větší obrázek

Jestli ovšem ČTc přijde opět s podobnou nabídkou, jako se mu to povedlo u služby IOL Platinum, nelze předpokládat masivní nárůst této technologie u nás. V době spuštění služby IOL Platinum jsem se několikrát dotazoval na tiskovém oddělení ČTc, jestli jim cena za tuto službu s datovým limitem 500MB v základní variantě přijde rozumná, když ceny v jiných státech jsou daleko nižší. Bylo mi odpovězeno, abych se nedíval na státy které jsou ekonomicky na mnohem vyšší úrovni, ale abych srovnával se zeměmi, které jsou nám ekonomicky a rozlohou bližší jako Polsko nebo Maďarsko. Nedalo mi to a začali jsme proto s kolegy shromažďovat informace o cenách a parametrech této služby v jednotlivých státech.

Klepněte pro větší obrázek

V současné době náš seznam obsahuje údaje z celkem 24 států a 30 operátorů, mezi nimiž je rovněž Českým Telecomem doporučované Polsko a Maďarsko. Z kandidátských zemí do EU je na tom nejlépe Lotyšsko, kde je cena za rychlost 256/64kb/s pouhých 980Kč + 130 korun za pronájem zařízení, dále Slovinsko, kde můžete využít rychlosti až 2048/256kb/s za 1337 Kč, nabídku v Polsku vidíte v prezentaci a v Maďarsku pořídíte rychlost 384/64 kb/s za 1625 Kč měsíčně.

Rovněž jsem se setkal s názorem, jaká proběhla cenová válka mezi jednotlivými poskytovateli ve světě, nejsem si tak docela jist, jestli je to pravda. Vzhledem k měsíc staré studii Point Topic, ve které se jasně říká, že průměrný měsíční nájem se vytrvale drží v rozsahu od $37,40 do $40,25 za měsíc již od počátku roku 2000 to spíše vypadá tak, že se ve světě v současné době ani tak neválčí nízkou cenou jako spíš rychlostí a lepší nabídku služeb za stejnou cenu jako konkurence.

Abych se držel tématu a obsah tohoto článku odpovídal jeho nadpisu, bylo by možná vhodné uvést čím nás ADSL může překvapit. Samozřejmě svým brzkým uvedením na trh, když už je ze strany uživatelů tak toužebně očekávané. V posledních dnech se objevily spekulace o tom, že tato služba nebude uvedena až na jaře roku 2003, ale už počátkem roku. Na pondělním tiskovce jsem se samozřejmě dotazoval zástupců ČTÚ, jak je to s velkoobchodní nabídkou ze strany ČTc, kterou měl zveřejnit v prosincovém telekomunikačním věstníku. Věstník ještě nevyšel, představitelé ČTÚ nic bližšího nevědí i když je to pro mě trochu zarážející, protože jestli ČTc nabídku učinil, musí se přinejmenším v těchto dnech někde u ČTÚ nacházet.

V případě, že by byla nabídka učiněná, musí Telecom splnit ještě jednu podmínku a to uzavřít smlouvu alespoň s jedním alternativním operátorem. Domnívám se, že to nebude až takový problém narušit pomyslnou koalici AO v případě, že se jedná o tak exkluzivní službu jakou ADSL bezesporu je a v tuto chvíli mu už nic nebrání spustit ADSL třeba prvního ledna alespoň v takovém rozsahu v jakém poskytoval službu IOL Platinum. Abych nevyvolával plané naděje, jedná se jen pouze o můj osobní názor a vše bude jasné v nejbližších dnech, až ČTc zveřejní nebo případně nezveřejní svojí velkoobchodní nabídku.

Naděje umírá naposled

Co se týká jednání Internetového Fóra, už dnes je téměř jisté, že do konce roku se nepodaří dojít k řešení dial-up internetu, které by bylo přijatelné pro všechny zúčastněné strany. Z pohledu uživatelů je však rozhodně pozitivní, že jednání stále neskončila, protože dokud se jedná, stále je tu naděje a lepší dlouhé jednání, než ušít stejně nekvalitní cenový program jako je ten dnešní a muset s ním vydržet po celý příští rok.

Zvláštní poděkování za poskytnutí materiálů uvedených v článku patří panu Jiřímu Peterkovi.
Autor Miloslav Sova je iniciátorem Výzvy k rozšíření Internetu v ČR a zakladatelem občanského sdružení Internet pro všechny.

Diskuze (49) Další článek: Vyšel Netscape verze 7.01

Témata článku: Internet, První článek, První hodina, Možnost reakcí, Nájem, Vhodný uživatel, Dlouhý rok, Dnešní den, Vhodná rychlost, Masivní rozšíření, Dlouhá doba, Různé požadavky, M/s, Jediný cíl, Paušál, Nepodstatný parametr, První pokus, Jed, Předchozí den, Různé materiály, Krátká doba, Platinum, Vhodná technologie, Poslední naděje, Nízká úroveň


Určitě si přečtěte

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 34

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku