Jednání skončilo, zapomeňte

Jednání mezi vzbouřenými ISP a SPT Telecom o podobě tarifu Internet 99 skončila – bez výsledku, tzn. žádné pozitivní změny se neuskuteční. Ani jedna strana však neví, co bude dál.
Nejdůležitější čeští ISP, kteří jsou nespokojeni s podmínkami zavádění a cenovou strukturou tarifu Internet 99, vydali tiskovou zprávu, ve které oznamují ukončení jednání s SPT Telecom. Důvod je prostý, neochota SPT Telecomu vyjít vstříc požadavkům českého Internetu – uživatelům, kteří volají po nižších tarifech (ona prezentovaná 4 % zdražení jim totiž narostla spíše o předpokládaných 60 %) a providerům, kterým se především nelíbí nutnost investovat (a je otázka, jestli jde opravdu o investici nebo zvýšení nákladů) do nových zařízení a služeb, které jsou nutné k provozu přístupových bodů pro Internet 99.

Ve svém prohlášení pranýřují SPT Telecom za to, že je současně provozovatelem konkurenta internetových providerů (Internet OnLine) a současně monopolním dodavatelem služeb, které musí využívat jak provideři, tak uživatelé (telefonních linek). Nelíbí se jim, že SPT Telecom se už zaměřuje na podobu internetových (a nejen jich) tarifů v příštích letech a Internet 99 už v podstatě „zazdil“. Poukazují především na skutečnost, že i Internet 99 znamená zdražení, přitom je tento tarif prezentován jako impuls pro další rozvoj Internetu.

SPT Telecom se chová tak, jak mu to tržní podmínky dovolují – ať se provideři a uživatelé rozhodnou pro jakýkoliv tarif, stejně využijí jeho služeb a budou mu platit nemalé peníze (loni dosáhl Telecom více než 10 mld. Kč zisku). Zatím posledním krokem, kterým se pokoušel přes svoje první slova o neústupnosti nátlakovým skupinám SPT Telecom zmírnit napětí, bylo posunutí kontroverzního spojovacího poplatku na pozdější čas od doby navázání spojení, čímž by sice zvýhodnil kratší hovory, ale cenová nerovnováha by v tomto tarifu přesto zůstala. V otázce změny podmínek pro zřízení přístupových čísel pro Internet 99 se však nezměnilo nic a už delší čas bylo jasné, že SPT Telecom sice hodlá jednat, nehodlá však ustupovat.

Jednání jsou zastavena, nikdo však neví, co bude dál. Běžní uživatelé v současnosti bojují vůbec za to, aby tu tarif Internet 99 zaveden byl. Ze vzbouřených poskytovatelů jej zatím nehodlá zavádět nikdo, na rozdíl od Internet OnLine, který však díky předpokládanému křížovému financování SPT Telecomem nemá finanční problémy a nemusí se příliš starat o vytváření provozního zisku. SPT Telecom zatím na svých pozicích setrvá a nebude provádět v tarifech žádné změny. Provideři (kteří mimochodem mají také svoji protestní stránku – http://isp.nix.cz) dříve vyhrožovali blokací uživatelů ze sítě IOL, což však zavánělo Úřadem pro Ochranu Hospodářské Soutěže (a SPT Telecom tuto možnost obrany zmiňoval) a navíc by při tom byli biti právě ti nevinní – jejich jedinou chybou byla volba „nesprávného“ ISP. O podobném bojkotu uvažoval Mobil Server, který od něj však upustil a není pravděpodobné, že jej uskuteční (přišel by tak o své zákazníky). Zatím důsledně bojkotujícím je Netmag, na který se z IOL nedostanete.

Po několika měsících od listopadových protestů proti zdražování je jasné zatím jen jedno – za Internet platíme už dva měsíce více, přibližně stejně, jako by se žádné protesty nekonaly.

Diskuze (6) Další článek: Inprise Application Server na scéně

Témata článku: Internet, Nejdůležitější otázka, Zdražení, SKO, Jed, Telecom


Určitě si přečtěte

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně