Šlesvicko-Holštýnsko, nejsevernější ze spolkových zemí našich západních sousedů, oznámilo nový digitální plán slibují „IT suverenitu“. Bude stát na šesti pilířích, které mají zaručit, že tamní administrativa bude používat udržitelný software a formáty, jež nejsou závislé na nějaké konkrétní firmě či produktu. Těmi dlouhé roky byly především ty od Microsoftu.
V praxi tak země učiní následující kroky:
- Z Windows přejde na Linux.
- Místo Microsoft Office bude používat LibreOffice.
- Pomocí Nextcloudu, Open-Xchange a Thunderbirdu nahradí stávající Microsoft SharePoint, Exchange a Outlook.
- Změní se také adresářová služba, konkrétní náhradu Microsoft Active Directory ale země neuvádí.
- Vyvine vlastní open source řešení pro telefonii místo Telekom-Flexportu.
- A podnikne další kroky s ohledem a kompatibilitu a interoperabilitu s Linuxem a LibreOffice.
Změna se dotkne přibližně 30 tisíc lidí ve státní správě a nepřímo také občanů a firem, kteří budou se zástupci Šlesvicka-Holštýnska komunikovat. Země již tento plán oznámila v roce 2021 během covidové krize s tím, že jej chce dokončit v závěru roku 2026. Tehdy už země testovala přechod na LibreOffice, protože jej bylo možné triviálně rozjet i na stávajících Windows. Novou zprávou tedy je, že migrace je schválená a může začít.
Drama s přechodem na Linux, pak zpět na produkty Microsoftu a pak zase znovu na open source jsou dlouhodobým tématem v Mnichově. Město kvůli tomu před dvaceti lety dokonce začalo vyvíjet vlastní linuxovou distribuci LiMux.
Aktuální stav přechodu však neznáme. I v třetím největším německém městě ovšem měli plán to stihnout ještě v roce 2026, protože tehdy skončí volební období současné koalice SPD a Zelených.
via Ars Technica