Microsoft | Windows 10

Jedna éra pomalu končí, Microsoft posílá do důchodu 32bitové verze Windows

Nově uvedené počítače s Windows 10 budou od letoška povinně obsahovat 64bitovou verzi systému. Microsoft totiž upravil minimální požadavky Desítek a od aktuálně dokončovaného May 2020 Updatu (verze 2004) již nebude OEM výrobcům poskytovat 32bitová sestavení.

S nimi se už i tak setkáte jen velmi zřídka a hodí se jen do superlevných počítačů a tabletů s nedostatkem paměti. Pro 32bitové systémy totiž Microsoft požaduje minimálně 1 GB RAM, u 64bitových je to dvojnásobek. Nároky na úložiště loni sjednotil a obě edice potřebují alespoň 32 GB prostoru.

Firma však 32bitové verze Windows 10 chce podporovat i nadále. Budou vycházet velké aktualizace a také bezpečnostní záplaty, takže stávající uživatelé se zatím nemusí bát. V prodeji též zůstanou krabicové edice s 32bitovými verzemi i licence na upgrady ze starších systémů.

Jednou však definitivní konec přijít musí. Všechny nové počítače již dávno obsahují 64bitové procesory a ceny paměťových čipů klesly natolik, že se nižší kapacity ani nevyplatí vyrábět. Apple již 32bitové verze macOS i iOS přestal vyvíjet, populární Ubuntu Linux rovněž. Také mobily a tablety s Androidem dnes naprosté většině případů obsahují 64bitové čipy a Google od loňska vyžaduje, aby aplikace podporovaly 64bitové architektury.

Klepněte pro větší obrázek

Kolik aktivních počítačů s 32bitovou edicí Windows 10 je v oběhu, Microsoft neuvádí. Hrubým vodítkem může být průzkum Steamu, podle něhož je tento systém na 0,20 % počítačů. Herní počítače ale zpravidla disponují lepším hardwarem než kancelářská zařízení.

via ZDNet, Tero Alhonen

Diskuze (42) Další článek: Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Témata článku: Software, Microsoft, Apple, Google, Windows, Windows 10, Android, Operační systémy, Steam, Počítač, May, Verze, Ubuntu Linux, Windows +, Čip, Edice, Důchod25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Paradise Lost: simulátor nudy v nacistickém bunkru | Recenze

Paradise Lost: simulátor nudy v nacistickém bunkru | Recenze

O tom, že poflakování se v nacistickím bunkru není zrovna legrace, se nás snaží přesvědčit nová atmosférická adventura.

Ladislav Novák
RecenzeAdventury
Hry zadarmo nebo se slevou: festival polských her a RPG Pine zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: festival polských her a RPG Pine zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce