Jedenáct oblíbených widgetů pro Operu

Jaké widgety pro webový prohlížeč Opera patří k těm nejoblíbenějším a mají widgety vůbec budoucnost?

Už jste tento článek na Živě.cz četli? Vylepšili jsme ho, opravili nedostatky a obohatili o nové informace a poslední novinky, abychom ho mohli vydat společně s ostatními v našem tematickém týdnu o webových prohlížečích. Dnešní den je věnován prohlížeči Opera, který, ačkoliv je velmi kvalitní, stále se jen velmi ztěžka prosazuje.

Od deváté verze můžete s Operou používat tzv. widgety – drobné miniaplikace, které se usadí na pracovní ploše a které můžete spouštět z menu „Pomůcky“. Opera do budoucna plánuje plnou kompatibilitu mezi widgety pro stolní počítače a mobilní telefony.

Mohou se však widgety pro Operu uchytit v prostředí, které je už rozebráno velkými hráči jako Microsoft, který nabízí miniaplikace do postranní lišty Windows Vista, a Google, který má své Desktop/iGoogle gadgety? Autoři Opery jsou přesvědčení, že ano a pravděpodobně i uživatelé, neboť některé miniaplikace z katalogu, který dnes čítá několik stovek widgetů, byly staženy více než milionkrát.

Widgety však mají jednu vadu. Nesouvisejí s vlastním prohlížečem. Pokud používáte Firefox, můžete si do něj doinstalovat mnoho doplňků, které rozšiřují možnosti prohlížeče. Obdobně pracují i doplňky pro Internet Explorer. V katalogu miniaplikací pro Operu však nenajdete žádné, které by rozšiřovaly samotnou Operu. Snad i proto patří mezi nejoblíbenější widgety nejrůznější hry a fyzikální pomůcky, kterých je ale na internetu k dispozici celá řada a k jejich používání nemusíte instalovat webový prohlížeč.

A jaké widgety tedy patří mezi nejoblíbenější a nejstahovanější? Zde je desítka těch, které uživatelé Opery stahují nejvíce a hodnotí nejlépe.

touchtheSky – nejoblíbenější widget

Nejlépe hodnoceným widgetem je touchtheSky, miniaplikace pro přehled o aktuálním počasí.V nabídce je klasický aktuální přehled, výhled pro nejbližší dny, satelitní snímek s oblačností a méně tradiční pohled s informací o UV záření a s pylovou předpovědí pro alergiky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení, přehled, družicový snímek a výhled na další dny

SimAquarium

Mezi nejpropracovanější miniaplikace pro prohlížeč Opera patří simulátor akvária s rybičkami –SimAquarium, další z mnoha variací na stařičké „Tamagoči“. Postupně sbíráte dolary a za ty můžete nakoupit nejrůznější doplňky, vodní květenu, osvětlení a samozřejmě i nové rybky. Pokud jste tedy nepřišli na chuť oblíbené herní sérii The Sims, zkuste SimAquarium.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nakupování vodní květeny

Torrent PowerSearch – torrenty se třesou

Velké oblibě se těší také Torrent PowerSearch. Už podle názvu je dostatečně zřejné, k čemu slouží. Po spuštění máte k dispozici jednoduchý vyhledávač v několika databázích zdrojů sítě BitTorrent. V jendoduchém nastavení pak můžete i určit, které databáze se mají brát v úvahu. Vyhledávání je rychlé, drobná miniaplikace však občas zatuhne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Torrent PowerSearch najde zálohu vaší legální filmové sbírky

WorldWebcams

Uživatelé Opery velmi rádi stahují novou miniaplikaci WorldWebcams. Jedná se o drobný mapový doplněk s vyhledávačem, který na integrované Google mapě zobrazí webové kamery registrované na serveru webcams.travel. Widget je velmi dobře napsaný, v databázi však zatím najdete minimum českých webových kamer.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Brno, Praha a vyhledávač webkamer

Dotoo

Bez klasického „TODO“ listu by to nešlo. Dotoo patří k nejoblíbenějším. Ačkoliv prakticky nic neumí a na jakoukoliv synchronizaci nebo import rovnou zapomeňte, na jednoduché úkoly, které můžete organizovat do libovolného množství seznamů, může kdekomu stačit. O popularitě svědčí 127 tisíc stažení widgetu ze serveru Opery.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Úkoly a jejich seznamy

eBay Watcher

Pokud nakupujete na aukčním serveru eBay, možná se vám bude hodit drobná miniaplikace eBay Watcher, která periodicky zjišťuje až deset různých aukcí a zobrazuje v přehledném dialogu jejich cenu, čas do konce dražby a přiložený obrázek. Vybranou aukci vložíte do widgetu přes její identifikační číslo, které najdete u každé dražby. Mnohem komfortnější řešení však nabízí v podobě multiplatformní miniaplikace eBay Desktop pro systém Adobe AIR.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Bude kontrolovat až deset položek

Scientific Calculator

K nejoblíbenějším widgetům napříč kategoriemi patří roztomilá kalkulačka Scientific Calculator v podobě známé všem studentům středních a vysokých škol. Zvládne základní aritmetické výpočty i složitější práci s mocninami, odmocninami a základními goniometrickými funkcemi.

Klepněte pro větší obrázek
Vzpomeňte na školu

Time and Date

Správa času patří k nejdůležitějším kancelářským činnostem na počítači. V katalogu tedy najdete desítky analogových a digitálních budíků ve stylu Mac OS X i Windows Vista a kalendářové a upomínkové widgety. K těm užitečnějším patří Time and Date, drobný lokalizovaný kalendář, který zobrazí svátky v nejbližších dnech i externí kalendář ve formátu iCal, který do widgetu snadno vložíte přes webovou adresu.

Klepněte pro větší obrázek
Time and Date mluví česky

RSS Checker

Mezi widgety samozřejmě nechybí dnes už téměř životně důležitá čtečka RSS zdrojů. RSS Checker je jednoduchý – nastavíte pouze libovolné množství zdrojů a interval obnovení dat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednoduché ale přehledné

Panic Button

Pokud tento článek čtete v pracovní době, nezapomeňte si stáhnout Panic Button. Po spuštění se na pracovní ploše usadí červené tlačítko. Pokud jej stisknete, v Opeře se otevře nový panel s nevinnou webovou stránkou Googlu, případně celá obrazovka zčerná a nadřízený vám nesebere prémie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bezpečně skryje aktivitu v prohlížeči

Friday Beer

V záplavě widgetů pro prohlížeč Opera vám učaruje Friday Beer – půllitr zlatavého moku, který se naplní vždy v pátek odpoledne a jasně vám tak dá najevo, že je nejvyšší čas opustit klimatizovanou kancelář.

Klepněte pro větší obrázek
Až se naplní, běžte domů

Zdali mají widgety budoucnost, zůstává otázkou. Šancí pro Operu může být plná kompatibilita a synchronizace oblíbených widgetů mezi podporovaným mobilním telefonem a stolním počítačem. Na druhou stranu, widgety ve své podstatě nesouvisí s webovým prohlížečem a pokud Operu zavřete, z pracovní plochy zmizí i spuštěné miniaplikace. Toto nepraktické řešení nemusí každému vyhovovat a to přesto, že webový prohlížeč v dnešní době patří k nejvytíženějším programům na počítači a máte jej tedy spuštěný i dlouhé hodiny.

A co vy? Používáte widgety nebo si myslíte, že k webovému prohlížeči nepatří? Podělte se v diskuzi pod článkem.

Katalog widgetů pro Operu

 

Klepněte pro větší obrázek

 

Diskuze (34) Další článek: První fotky Asus Eee PC pro desktop

Témata článku: Software, Torrent, Opera, Download, Jed, Klasická předpověď, Pracovní plocha, Nejlépe hodnocené mobilní telefony, Mobilní katalog, Jednoduchý vyhledávač, Sims, Widget, Webová kamera, Panic, Dnešní přehled, Nepraktické řešení, Družicový snímek, The Sims, Identifikační číslo, Pracovní den, SIMA, Plná kompatibilita, Webkamery Praha, Rybička, Klasická aukce, Nejprodávanější stolní počítače na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači