Jedenáct novinek v Office 2016 pro běžné smrtelníky

Office 2016 přináší inovace hlavně pro podnikové uživatele. To ale neznamená, že snad v Redmondu zapomněli i na domácí uživatele. Vybrali jsme několik novinek pro všechny.

Microsoft v úterý vypustil do světa nový Office 2016 a předplatitelé Office 365 už mohou aktualizovat na nejnovější verzi. Typickým zákazníkem kancelářského balíku jsou podniky, ty hlavní novinky se tedy týkají především této klientely.

Desktopový Office si lépe poradí s prací v týmu, integruje do sebe některé podnikové funkce Office 365 jako Groups a Planner, nabízí lepší kontrolu nad tím, aby nedocházelo k úniku citlivých firemních dat do nepovolaných rukou, nebo třeba integruje podnikový Skype for Business, který nahrazuje původní týmový komunikátor Lync.

Office tedy po zásluze patří ke standardu kancelářského softwaru, nicméně nás zajímají novinky pro běžné smrtelníky, kteří se z podobných fičur na zadek neposadí, protože Word, Excel nebo třeba PowerPoint v žádném korporátním týmu nepoužívají. Co tedy Word, Excel a další nabízejí nového jednotlivcům?

Barevná témata

Jednotlivé programy Office jsou nyní k dispozici ve třech odstínech. Výchozím je barevné téma, které stylizuje rám podle charakteristického odstínu jednotlivých produktů. Word je tedy modrý, Excel zelený a tak dále. K dispozici máte ještě bílé téma, které odpovídá stylu Windows 10 s bezbarvým rámem okna, a tmavé téma, které ocení především noční sovy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení barevného a tmavého tématu oken aplikací

Sdílení a hromadné úpravy v reálném čase

Pokud dokument Wordu, Excelu a PowerPointu uložíte na OneDrive, můžete jej nyní jednodušeji sdílet vybraným kontaktům, kterým nastavíte práva. Pokud bude sdílený dokument upravovat někdo cizí, uvidíte jeho změny v reálném čase přímo v dokumentu, další autor totiž bude mít barevně rozlišený a označený kurzor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokud bude dokument upravovat více lidí, uvidíte jejich změny v reálném čase

Tell me. Prostě návrat asistenční sponky

Prehistorické verze Office nabízely chytrou sponku Clippy, která pomohla s různými úkony a nápovědou. Office 2016 sice žádnou asistentku s vizáží kancelářské sponky nemá, v rámu okna ale najdete našeptávač nástrojů, kterému v Microsoftu říkají Tell me. Nemusíte tedy prohledávat ribbon, ale pro přidání třeba zápatí napište prostě zápatí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Našeptávač nástrojů ve Wordu, Excelu aj.

Inteligentní vyhledávání

Další drobností verze 2016 má být vylepšené inteligentní vyhledávání (Smart Lookup). Stačí označit libovolný text a přes kontextové menu dohledat informace na webu. V češtině je ovšem tato funkce poněkud bezzubá, poněvadž je bezzubý i český Bing, na kterém je vše postavené. V lepším případě tedy dohledá alespoň záznam na Wikipedii.

Klepněte pro větší obrázek
Označit a vyhledat v Bingu. V anglické lokalizaci to funguje dobře včetně encyklopedických výtahů a definic, v češtině se ale jedná jen o primitivní vyhledávač.

Word: Rovnice od ruky

Toto by mohli ocenit především studenti. Pokud budou potřebovat zapsat rovnici, vedle starého editoru mohou výraz nakreslit od ruky a Word se pokusí vše převést. Nemusíte mít přitom dotykový displej, kreslit totiž můžete i myší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rovnice už nemusíte složitě skládat, můžete je totiž nakreslit od ruky

Excel: Šest nových typů grafů

Excel se naučil šest nových typů grafů: stromová mapa, vícevrstvý prstencový, histogram, krabicový graf, vodopádový graf a kombinovaný. Na jedné hromadě je najdete v seznamu všech grafů (Doporučené grafy – Všechny grafy).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nové typy grafů a ukázka jednoho z nich – stromové mapy

Excel: Nahrávání dat z DB, webu i Facebooku

Na kartě Data najdete tlačítko Nový dotaz pro vložení dat z různých zdrojů.  Může to být jiný sešit, podporovaný databázový zdroj, ale třeba také nějaká strukturovaná data na webu a Facebooku, které dokáže Excel (skrze technologii Power BI) rozluštit. Dotaz můžete dále upravit a filtrovat v pokročilejším editoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pomocí nástroje Nový dotaz mohu načíst, vybrat a validovat data z různých zdrojů – třeba i z webové stránky

Excel: Předpověď budoucnosti

Na kartě Data objevíte ještě jednu novinku – tlačítko List prognózy. Zatímco starší verze Excelu nabídly jen jednouchou křivku trendu, Excel 2016 zvládne i složitější výpočet s ohledem na sezónnost, historická data a doplní ta budoucí do tabulky i grafu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prognostik od Microsoftu v akci

Excel: 3D Map

Další specialitu 3D Map najdete na kartě Vložit. Máte-li GIS data, můžete je pomocí tohoto nástroje vizualizovat nad virtuálním glóbem, který připomíná Google Earth. Jedná se o komplexní nástroj, který si poradí s filtrováním, animací historických dat a nakonec i vytvořením videa.

Klepněte pro větší obrázek
3D Map je interaktivní typ grafu, na kterém můžete animovat historická geografická data GIS nad glóbem, pracovat s KML aj.

PowerPoint: Nahrávání dění na obrazovce

Na kartě Vložit objevíte nástroj Nahrávání obrazovky pro pořízení screencastu. Na obrazovce můžete označit výřez, povolit zaznamenávání ukazatele myši a vstupu z mikrofonu. Výsledek se vloží jako objekt do snímku prezentace, skrze kontextovou nabídku jej ale můžete bez čekání exportovat do MP4 videa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
PowerPoint umí nahrávat dění na obrazovce. Hotový multimediální objekt můžete snadno exportovat do MP4.

Outlook: Rychlejší vkládání příloh

Nová verze po klepnutí na tlačítko pro vložení přílohy zobrazí systémový seznam posledních dokumentů, se kterými jste pracovali.

Klepněte pro větší obrázek
Vkládání příloh do poštovní zprávy

To je všechno?

Zdaleka ne – jak už jsem napsal v úvodu, hromadu dalších novinek zde najdou především uživatelé, kteří používají podnikový Office 365. Třeba právě v Outlooku, který podporuje skupiny Office 365 Groups, lepší napojení na nejnovější verze Exchange aj.

Pak je tu zástup dalších drobností a kosmetických vylepšení stávajících funkcí. Jejich seznam najdete třeba v tomto souhrnném rozcestníku.

V Microsoftu doufají, že budou nový Office prodávat především v rámci předplatného Office 365. K dispozici je za 190 korun měsíčně pro jednotlivce (přenosná licence pro jedno PC) a 270 korun měsíčně pro rodiny (přenosná licence pro pět PC/uživatelů). Klasická domácí licence Office 2016 pro jeden počítač pak stojí 4 099 korun.

Další snímky jednotlivých programů Office 2016 najdete v naší starší fotogalerii.

Diskuze (67) Další článek: Netradiční VR simulátor létá s židlí po celé místnosti

Témata článku: Software, Microsoft, Microsoft Office, Tipy, Smrt, Office + N, Lync, Videos, Office.com, Kontextové menu, Smrtelník, Vodopád, Smart Home, Úprava PC zdroje, Primitivní úkon, Jednotlivý program, Původní tým, Vybraný kontakt, Nová mapa, Inteligentní vyhledávání, SMR, Poslední dokument, Historická data, Sdílený dokument, Historické datum, Kancelářské počítač na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 134Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF