Software | E-mail

Jeden z nejlepších e-mailových klientů zamířil i na Windows. Spark ale zároveň zavádí předplatné

Vývojáři z ukrajinského studia Readdle včera vydali Spark 3.0, novou verzi chváleného e-mailového klientu, který je po letech slibů konečně dostupný i pro Windows. Tvůrci totiž kompletně přepsali program do multiplatformního prostředí Electron, takže teď na Macu i Windows vypadá a funguje stejně. Vyšly také nové verze pro Android a iOS.

Mění se i obchodní model. Doteď bylo možné Spark bez omezení používat zdarma, příplatky se týkaly jen firemních funkcí pro správu týmů. Nově ale Spark zavádí předplatné, kterému se lze vyhnout, ale uživatelé přijdou o bonusové funkce.

Základní verze programu tak zůstane zdarma, ta prémiová bude za 9 eur měsíčně (220 Kč), případně 70 eur ročně (1700 Kč). Stávající uživatelé ale mohou přejít na trvalý tarif s 30% slevou za 49 eur ročně (1200 Kč). Placenou verzi je možné zdarma vyzkoušet na sedm dní.

Novinky ve Sparku 3.0:

U bezplatné verze přibylo jedno omezení. Do podpisu se vždy vloží řádek „Sent with Spark“. Ten je ale možné vždy ručně odmazat.

Spark 3.0 zavádí Smart Inbox, který dokáže rozlišit konverzaci od lidí a strojů. Nahoře budou více vidět zprávy prvního typu, naopak notifikace a newslettery seskupí. Další změnou postihující i platící uživatele pak je to, že Spark už na počítačích nenabízí tmavý režim zobrazení.

Nové funkce za předplatné

Spark umožňuje posílat větší než 25MB přílohy. Takové se nahrají na servery provozovatelů a do zprávy se vloží odkaz ke stažení.

Přibyl tzv. Home Screen, jednoduchá obrazovka ukazující datum, čas, nadcházející události z kalendáře a náhled několika nových e-mailů. Spark dále přináší Command Center. Zkratkou Ctrl+K nebo Cmd+K se vyvolá vyhledávač, kterým lze najít zprávy, ale také provést různé operace, aniž by si uživatel musel pamatovat jiné klávesové zkratky nebo klikat myší.

Gatekeeper slouží jako ochrana před spamem. Všichni noví odesílatelé jsou standardně na černé listině a uživatel je nejdříve musí povolit. Na doručenými zprávami bude malý widget se jménem odesílatele, náhledem zpráv a tlačítky pro povolení či definitivní zablokování.

Spark také umí seskupit zprávy od jednoho odesílatele, aby ve složkách byl větší pořádek. K tomu umožňuje ztlumit vlákna, tedy nekonečné e-mailové konverzace (CC, BCC), který se už nechcete účastnit.

Důležité odesílatele pak můžete rovnou označit jako prioritní, takže jejich e-maily budou viset nahoře za všech okolností.

PS: Přechod na Electron znamená i větší paměťové nároky. Verze pro Windows se třemi aktivními schránkami si řekla o 700 MB RAM, jako by se nechumelilo.

Diskuze (21) Další článek: Námořnictvo USA dostane největší autonomní vojenskou loď světa. Zatím ale neví, co s ní

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,