Jeden rok mezi monitory

Nástup LCD monitorů a výrazná snížen cen, to byly hlavní témata roku 1998 v oblasti monitorů.
Nástup LCD monitorů a výrazná snížen cen, to byly hlavní témata roku 1998 v oblasti monitorů. Nejdříve se budu věnovat LCD panelům nebo jinak řečeno displejům. Na začátku roku byl trh LCD panely pokryt jen sporadicky, jejich ceny se u 15palcových pohybovali až na hranici 100 tisíc korun českých. Ale jak si lidé uvědomily, že jejich používání je očím naprosto nezávadné, počali je kupovat ve větší míře. Díky tomu cena těchto modelů klesla během měsíců červenec a srpen až o čtvrtinu. Stále sice nemohly konkurovat CRT monitorům, ale prodávanost se zvedla o dalších několik procent. Pokles cen neustále pokračuje, i když ne tak rychle jako před čtyřmi měsíci, ale přeci jen pokračuje. Dnes 15palcový LCD monitor i s reproduktory pořídíte za cenu v rozmezí od 30 do 50 tisíc Kč (třetina až polovina ceny na jaře). Navíc již dnes si přibližně každý desátý zákazník zakoupí LCD displej.

Hlavní událostí roku se stalo kontinuální zlevňování monitorů a nasazení velmi levných modelů. V praxi to vypadalo takto: Všechny společnosti svorně zlevňovaly po malých krocích. Vše začalo vrcholit v polovině července uvedením 17palcového monitoru Likom 7031, který jste si mohli pořídit za 10 990 včetně DPH. Jednalo se o poněkud méně kvalitní monitor, ale cenou si naklonil mnohé. Pak začátkem měsíce září se stala společnost AT Computers, a.s. distributorem monitorů značky Premio. Především ty se staly důvodem, proč ceny monitorů před Invexem klesly až o deset procent během jednoho měsíce. V podstatě se jedná o značku, jejichž kvalita se vyrovná i monitorů značek jako jsou Nokia a SONY. Určitě není tajemstvím, že ceny klesají stále, ale nyní jen zvolna po desítkách korun českých.

Společnosti SONY a Nokia na uvedení levných a kvalitních monitorů reagovaly novými technologiemi ShortNeck a FlatScreen. V praxi znamená ShortNeck menší vnější rozměry monitoru, čímž takový 17palcový monitor ušetří na vašem stole 20 % místa. Monitory s obrazovkou FlatScreen mají maximální vychylovací úhel 100%. Ceny se tím sice nijak nesnížily, ale velmi zpříjemňují život šťastným uživatelům.

Průměrný 15palcový monitor stál na jaře necelých deset tisíc Kč, nyní polovičku. 17palcový jste si mohli pořídit za 20 až 25 tisíc Kč dnes za 15 (ceny jsou uvedeny bez DPH).

Váš názor Další článek: Události v přenosných počítačích v roce 1998

Témata článku: Monitory, Levný monitor, Monitor, Necelé procento, Jed

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost