Vyvoj ceny BTC v USD je trochu jiny 😉 (mate tam nejak podezrele rovnou krivku)https://bitcoinwisdom.com/markets/btce/btcusd...
Ano může stát i víc stejně může stát 0.BTC v současné době je "ovládán" několika málo společností v asii a Rusku. Jinam o nějaké ideály a altruizmus nejde.... BTC bude zajímavý, až za něj bude možné bez předu na jiné platidlo přímo platit za obsah běžného spotřebního koše. Tedy potraviny, ošacení, energie. A o to velkým těžařum nejde.Takže jaká je pointa někdo spekulací s BTC může solidně vydělat ale tím to tak končí. to platí ale i o komoditách, akciích nebo jiných méně či více rizikových investicích .Samotná výměna platidla "bohatství" nevytvoří. Takže pokud někdo je "chudý" s Dolarem , bude chudý i s BTC , Hřivnama, Korálky či Dukáty. Pokud někdo není bohatý a potřebuje si půjčit nebude to s BTC jiné .
Nesmysl.Za zlatou minci si také chleba nekoupím.Ale tu zlatou minci si kdykoli vyměním za koruny a pak už si chleba koupím. A tu zlatou minci jsem si koupil za 10tis a teď bych za ni dostal 30tis. A to proto, že zde máme monopolního padělatele a znehodocovatele koruny - ČNB.Navíc nad bitcoinem dříve či později vzniknou (levné a rychlé) mikroplatební aplikace a sidechainy. Bitcoin v nich bude sloužit jako podkladové aktivum, analogie zlata.Takže vaše idea, že výměna platidla bohatství nevytvoří, je chybná. Respektive může bohatství zachránit. Kdo si v jakékoli zemi s vysokou inflací (od Zimbabwe po Venezuelu) včas vyměnil státní papírky za zlaťáky či bitcoiny, tak neudělal dobře, neuchránil své bohatství, své celoživotní úspory?A ten, kdo nakoupil třeba uran, palladium, stříbro či měď před XX lety, tak nezbohatl?Zníte jako někdo, kdo prošvihl dobu, kdy bitcoin byl levný. A jste zahořklý, že jste tu příležitost nevyužil. A budete proto jen kritizovat. Přitom je každého věc, do čeho své úspory vloží. Dejte si je třeba do státních dluhopisů (výnos záporný při kladné tříprocentní inflaci - tedy té oficiální, já reálnou odhaduji na 6 - z vložené tisícovky vám do penze zbude tak 50 korun). A nikdo vám to nebere, nikdo vás (ani ty dluhopisy) nekritizuje. Jen někteří volí jinou cestu. A vy z toho asi máte tik.
Prominte, ale vy jste ekonomicky expert na baterky. Za zlato si samorzejme rohlik koupite, protoze zlato samo o sobe cenu ma, bitcoin nikoli, a to je ten zasadni rozdil. Bitcoin muze realne skoncit ze dne na den. Ano zlato taky, ze by se nasla adekvatni nahrada nebo vyznamne naleziste, coz je ale velmi nepravdepodobne.
Bitcoin samozřejmě může skončit. S nějakou pravděpodobností. Jistota na světě neexistuje. Kdyby bitcoin měl budoucnost jistou, stojí jeden těch 500tis dolarů již dnes 😀Dolar, euro a koruna podle mne skončí s pravděpodobností vyšší - už proto, že vždy v historii pokusy o nekrytou měnu skončily a to neslavně. A ten současný experiment trvá historicky krátce, od odpojení dolaru od zlata v r.1971. A odpojoval se při kurzu 35 dolarů za unci a propracoval se k dnešním skoro 1300 za unci.Zlato je prima a já jsem ten poslední, kdo by ho lidem rozmlouval. Klidně natvrdo doporučím mít ve zlatě 20% úspor a v bitcoinu jen 5% (zbytek třeba v akciích, nemovitostech, atd...).Jenže i kdyby lidi měli v bitcoinech v průměru pouhou desetinu procenta úspor, cena bude řádově výš, než dnes.Zlato je prima, jsou to již tisíce let tradiční peníze. Ale má i nevýhody: již několikrát se ho státy lidem pokusily znárodnit (a to i v zemích považovaných za relativně svobodné, jako USA a Británie). Na rozdíl od bitcoinu ho tak lehce neschováte, nezapřete, neodešlete do země, kde je svobodněji, kam utíkáte. Mohou vám ho ukradnou (zloději či stát). Také se zlaťák špatně dělí na 1000 kousků, když si chcete koupit jen chleba.Kdyby nebylo států a jimi vynuceného monopolu nekrytých peněz, tak by zde pravděpodobně byl systém jako e-gold (účet vedený v mg Au, normální platby kartou, normální bankovní převody). Jenže všichni víme, jak e-gold skončil - útokem zakuklenců z FBI. Proto byl vynalezen bitcoin. Aby neexistovalo žádné centrum, na které by stát mohl zaútočit. Žádná zřizující a provozující firma, žádný centárální sklad krycího zlata. Bohužel snaha státu násilím si vynutit monopol na padělání peněz asi hned tak nezmizí. Naopak ve světě vidíme státem zapříčiněné pádivé inflace, kapitálové kontroly (Čína, Řecko, Kypr), omezování hotovosti (Indie, EU), nedostupnost bankovních služeb (Afrika), socialistické experimenty (Venezuela), omezování soukromí a svobody pod záminkou boje s terorem a praním peněz (USA, EU). Dokud toto bude trvat, má bitcoin budoucnost růžovou.
Coz o to, me se filosofie bitcoinu libi, ale jednoduse neverim tomu softwaru, nad kterym to cele bezi. Kazdy software je prolomitelny, otazkou je kdy a jak.
To je možné. Na druhou stranu se o to již mnoho let snaží hodně lidí a mají k tomu opravdu velkou motivaci (stovky milionů dolarů). A stále nic.Každopádně robustnost zabezpečení bitcoinové sítě je vyšší, než úroveň zabezpečení bank. A u nich jsou navíc i jiné hrozby: státem nařízené omezení výběrů, státem generované znehodnocení peněz, selektivní zablokování účtů nepohodlným osobám, zablokování převodů do zahraničí či k prodejcům zlata a bitcoinů, zdanění vkladů, bail-in, omezení směnitelnosti měny, znehodnocení měny intervencemi, atd...Ale znovu opakuji: nikdy bych nikomu neradil jít do bitcoinu "naplno". Jen si myslím, že není od věci v nich mít určité procento úspor - už proto, že to je forma diverzifikace i forma pojištění proti výše popsaným rizikům u peněz v bance.
Když řeknu na začátek Milton Friedman a třeba Friedrich August von Hayek vybaví se Vám co ? (nemyslím co si vygooglíte) ale co si o nich a díle myslíte? Už teď v rozvojových zemích jsou svou cestou. Převody kreditu do mobilních telefonů. Bez počítačů, smartphonů a internetu. Kupodivu Nigerijců a lidí ze zemí kde se to praktikuje je víc než nadšenců pro BTC. Hlavně ty země nejsou zchudlé ani nikdy bohaté nebyly, protože mají nízkým HDP. Až na přírodní suroviny, nic nevytváří, co by tu hodnotu mělo. Ale to že tam sou suroviny není dílem člověka a ekonomicky, ale přírody.Takže pokud nahradí svůj tentononc měnu za BTC opět jejich hospodářství bude stát za starou belu. A jistě BTC bude dostupný jen pro vyvolené, kteří mají elektřinu a internet… …o vzdělání nemluvě.Za zlato koupíte po celém světě snadněji než za BTC. Už je že zlato je stále fyzická vzácná surovina která se zpracován od primitivních po rozvinuté civilizace. Zato BTC jen pro xx% na celé zeměkouli nepoužitelný a drahý způsob jak za něco platit.Samozřejmě že i za tu zlatou minci můžete, dostal třeba i víc nebo míň. Záleží na tom, jaká bude tržní cena. Hodnota věci na trhu není dogma, někde tu zlatou minci skoro nebudou potřebovat, jinde ji budou zase moc shánět. To jsou prostě princip poptávky nabídky i čerpání zdrojů, které jsou vždy omezenéObchodování a zbohatnutí na komoditách je stejné jako akciích a patentech atd.. To je obecný způsob, kde je snad jasné, že zbohatnou, nemůžou všichni. Ten koláč, o který se dělí, nemůže být větší má omezenou velikost, protože jsou omezené zdroje.Pokud ale řešíte co je materiální bohatství tak po staletí umělecké předměty, nemovitosti, pozemky, podíly ve firmách a materiální suroviny. Takže to že máte x BTC není samo o sobe bohatství, pokud to nemůžete za výše směnit v nějakém dobrém poměru. To znamená, že pokud někdo bere 1500$ čistého, pokud by jsme nahradily měnu dolar platidlem BTC stejně dostane plat v BTC který bude odpovídat zástupné hodnotě toho, co v danou chvíli koupil za 1500$. A nějakého chudáka místo v dolarech začne vyplácet v BTC, dostane zase místo třeba dolaru na den zase jen zlomek BTC který bude odpovídat tomu 1dolaru, jenže on nebude mít na Internet.
Když se řekne Friedman, vzpomenu si hlavně na to, jak byl na začátku kariéry považován za levičáka a ke konci za pravičáka. Aniž své názory nějak zásadně změnil. To jen díky demokracii (vládě většiny průměrných a podprůměrných) se politická scéna posunula doleva.Když se řekne Hayek, tak si představím jeho snahu o odstátnění peněz.Což je zcela v souladu s filosofií bitcoinu - ten přeci nikdo nikomu nevnucuje. Prostě tu je jako alternativa. A tou alternativou může být jen díky své technologické podstatě. Protože stát konkurenci rád nemá a jakoukoli postižitelnou by obratem zničil. Proto bitcoin je a musí být takový, jaký je. Amorfní, decentralizovaný, peer-to-peerový. Dnes zkrátka není šance založit si alternativní, např. zlatem krytou, měnu a konkurovat státním měnám.Na bitcoin nepřejdou státy (ani rozvojové). Přejdou na něj někteří lidé. Někteří již přešli, někteří nyní přecházejí, někteří přejdou v budoucnu. Dobrovolně. Nikomu jinému do toho nic není. I když státy budou tvrdit opak. Ať si trhnou!A že se za bitcoin nedá koupit chleba? Já vím! A dokonce vím i proč! Hlavně proto, že ho za bitcoiny nikdo nechce kupovat! Kdyby zde bylo dost lidí, kteří si za zboží přejí platit bitcoinem, obchodníci jim tu možnost rádi nabídou (směnit BTC za CZK je dnes triviální, levné a rychlé). Ale proč by to kdo dělal? Je to nesmysl, stejně jako chtít platit zlatem. Proč? Protože GRESHAMŮV ZÁKON! Ten říká, že LEPŠÍ peníze jsou z oběhu vytlačovány těmi horšími. Paradox? Vůbec ne. Lepší (držící si hodnotu) lidé z oběhu stahují, syslí si je. A horší peníze pouštějí do oběhu, snaží se jich přednostně zbavit. Je to stejné jako před 105 lety (rakouskouhersko) - lidi dál do oběhu pouštěli papírové 10, 20 a 100koruny. A doma si schovávali kovové (zlaté) 10, 20 a 100 korunové mince. A dobře dělali, pár let na to ty papírové postihla vysoká inflace. Dnes jen za kov v té stokoruně dostanete 30 tisíc dnešních korun - tedy 300x více. Za 100 let koruna 300x znehodnotila. Na 1/300 původní hodnoty. To samé dolar, libra, frank, atd...Dnes (někteří) lidé (kteří nežijí od výplaty k výplatě) kupují zlato a bitcoiny. Ne proto, aby je druhý den šli někam utratit - na to si nechávají část příjmu v nekryté státní měně. Zlato a bitcoiny začnou sloužit jako platidlo až/pokud státní nekryté peníze (opět, tak jako vždy) ztratí svou hodnotu a nikdo již nebude ochoten své hodnotné zboží za ně směnit. Stačí se podívat do Venezuely, co je tam kdo ochoten prodat za oficiální státní Bolívary.
Pravda je, že se mě na bitcoin ptá stále více lidí. Na každém mejdanu, při skoro každé návštěvě hospody, sešlosti rodinné či přátelské, atd...Začíná to zajímat i totální neGEEKy, ne ITčkáře.Docela by mě zajímalo, kolik procent lidí v ČR o bitcoinu někdy slyšelo (0.1%?), kolik procent aspoň rámcově tuší, co to je a jak to funguje (0.001%?) a kolik procent lidí opravdu nějaký vlastní (0.0001%?).A to je ČR poměrně dost na špičce v rozšiřování bitcoinu. To znamená, že potenciál k růstu je stále obrovský.A stát dává bitcoinu nejvyšší možnou podporu. Každá měnová intervence centrální banky, každé opatření typu EET či Registr bankovních účtů, každé omezení bankovního tajemství, každá snaha o omezení (a časem zrušení) hotovosti, každá zpráva o tom, jak policie/soud někomu zablokoval účty, každá zpráva o růstu státního dluhu, snaha o zvyšování inflace, ... každá taková akce další a další lidi přesvědčí o výhodách nestátní, nezávislé, decentralizované, deflační měny. Státu v tom úsilí velmi fandím!
Slohově a argumentově velice schizofrenní komentář.
Ještě že od vás mi taková ubohá urážka nemůže vadit
To není komentář k pisateli , ale k tomu slohovému celku.První odstavec a druhý odstavec jsou jdou proti sobě jako ironie. Protichůdně proto ten příměr.
V čem protichůdně? Jen se tam konstatuje, že bitcoin má velký potenciál (zejména díky rostoucím regulacím a represím), ale že je ve svém šíření teprve na počátku. Ale to šíření je jasné a zjevné - srovnejme si počty uživatelů/transakcí/příznivců nyní, před 2, 4, a 6 lety.
Dokud se bude BTC přepočítávat na dolary (příp. na eura), nestane se nikdy totálně nezávislou měnou. Dneska nikdo nedokže určit hodnotu nějaké věci (služby apod.) rovnou v BTC, vždycky se ke stanovení ceny použije nejdřív odhad nebo tržní cena v USD a pak teprve přepočet na BTC.
S tím nikdo nepolemizuje. Přesto: kolik stál bitcoin před 6ti lety, kolik dolarů stál před 3 lety a kolik stojí dnes?A kolik dolarů stálo zlato před 47 lety ($35), kolik před 20ti lety a kolik stojí dnes ($1300).Držiteli bitcoinu i zlata je docela jedno, že nikde za výlohou ceny nejsou v milibitcoinech či miligramech zlata. Třeba tam za 20 let budou - a tou dobou bude ten bitcoin třeba za zmiňovaný půlmilion a unce zlata třeba taky.Dokud ale ještě lze něco koupit za státní potištěné papírky, lidé budou přednostně utrácet je (a tvrdší měnu - zlato a bitcoiny - si schovávat). A obchodníci pak nemají důvod udávat ceny ve zlatě či v bitcoinech - protože je (zatím) skoro nikdo nechce utrácet, jen shraňovat.
AHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA
... že bitcoinovou síť bude v roce 20300 využívat přes 400 milionů uživatelů ...Ano to věřím že za 18 283 let bude mít takovou hodnotu 😀
Nebo také nic, varianty jsou 2.1. Dojde k totálnímu zhroucení díky trestnému činu, zde tedy machinace.2. Dojde k řízené likvidaci měny (a jí podobných) státy, které je označí za nástroj teroristů, pedofilů čímž nutnost zásahu odůvodní.> K bodu 2 jen dodám, že ti co dnes nemají problém s tím, aby lidé byli skenováni, čipováni, kontrolováni a sledováni kamerovými systémy, byl jim i bez důvodu odebírán vzorek DNA, byla od nich žádána hesla k privátním diskům, nevadí jim rušení papírových platidel, právě ti pomáhají vytvořit totalitní prostředí, které podobné zásahy umožní!
Japonsko urobilo z Bitcoinu legalnu menu, adaptovana technologia BC sa vyuziva u IBM v Blockchaine. BC je pochopitelne vystopovatelna mena - ale neviem si predstavit ako by sa dala "zlikvidovat". Prezila uz niekolko rozkradnutych burz, napriklad.... Ako si to predstavujes?
tahni blbecku
len aby chleba v tom case nestal 600tis dolarov 😀
Tady je graf kumulativní inflace USD. Můžete to zkusit podle toho odhadnout. https://inflationdata.com/Inflation/Inflation_Rate/... ... 😀
A to je počítané podle oficiální (tendenční) metodiky, nebo podlehttp://www.shadowstats.com/alternate_data/inflation-... ... nebo podle původní definice inflace, tedy "nafukování peněžní zásoby", jejíž je růst cen pouze (zákonitým) důsledkem?http://www.mises.cz/literatura/penize-v-rukou... ...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.