Je vaše žehlička Y2K compliant?

Od našeho čtenáře, který si nepřál být jmenován, nám dorazil zajímavý fejetonek točící se okolo šílenství s rokem 2000.
Když jsem tento týden dostal od svého oblíbeného pivovaru nový stolní kalendář, všimnul jsem si na začátku letopočtu číslice, která tam dříve nebývala. A uvědomil jsem si, že už se opravdu blíží to, před čím mne v poslední době varují různá média (míním tím sdělovací prostředky, nikoliv lidi s mimořádnými schopnostmi).

A tak jsem začal vzpomínat, kdo všechno mne varoval, a kdo mne naopak ujistil, že je všechno v pořádku. Došel jsem přitom k zajímavým závěrům. Protože působím (doufejme, že kladně) v oboru výpočetní techniky, mám těch informací obrovskou spoustu. Část jich chápu, své i cizí počítače jsem přezkoušel a vím, že v nich jsou komponenty, u kterých je dobré vědět, jak se zachovají. Tato stránka "hnutí Y2K" mne tedy nepřivádí z míry. Ale kupodivu tahle "rozumná část" je velmi malá.

Spíš si všímám těch, kteří si na tomto problému přihřívají svoji polívčičku (a peněženku), aniž je to vůbec potřeba. Různí propagandisté vystrašili lidstvo natolik, že označení "Y2K compliant" se prostě očekává na všem. Ke svému úžasu nacházím ve svém oboru certifikační nálepky Y2K na takových věcech, jako jsou pevné disky, modemy a jiné komponenty, které v životě nevěděly, "která bije" (některé už nevěděly vůbec nic – působím v servisní firmě).

Rozhodl jsem se tedy, že to vezmu z gruntu a za správný konec. Že prozkoumám a přezkouším všechno kolem sebe. Že se zachovám tak, jako bych těm všem marketingovým řečem uvěřil. Když může být certifikován pevný disk, je nutno certifikovat opravdu všechno. A dal jsem se do toho.

Moje matka dostala s telefonním účtem dopis od oné společnosti, že je (ona společnost) připravena perfektně, ovšem účastník si vlastní zařízení musí vyzkoušet sám. Moje matka, již delší dobu v důchodu, bere veškeré úřední přípisy vážně. Doma má své vlastní dva telefonní aparáty. O tom s kolečkovou číselnicí prohlásila, že jestli nebude po Novém roce fungovat, tak ho zahodí, prý už se nasloužil dost. Ten s čísly na tlačítkách (a jinak ničím) mi přinesla, ať ho prozkoumám, aby nebyla popotahována monopolem. Vytočil jsem tedy na něm dvojku plus tři nuly, a když jsem se dočkal obdobné odezvy jako častokrát při běžném telefonování (tj. žádné), prohlásil jsem telefon za kompatibilní.

Dali jsme pokusně na chodbu žárovku, u které sice označení Y2K nebylo, zato bylo na krabičce napsáno, že vydrží desetkrát déle. Ale stejně nevydržela, někdo ji ukradl hned třetí den, takže jsme zůstali jednak v nevědomosti o její kompatibilitě, jednak určitou dobu potmě. Obyčejná žárovka, která ji opět nahradila, sice žádný nápis nemá, ale zato zatím svítí (a nikdo o ni neprojevil zájem). Navíc v kritickém okamžiku změny letopočtu stejně zhasneme, abychom viděli na ohňostroj.

U rohlíků z místní pekárny se přes veškeré úsilí nepodařilo nalézt jinou metodu, než zakoupené pečivo nechat ležet do Silvestra a pak si kousnout. Žádný z prodávaných rohlíků totiž není opatřen nálepkou, což tedy považuji od pekáren za lehkomyslné – jak mohou s takovým zbožím uspět na trhu?

Nebudu to líčení protahovat, jediným nalezeným nekompatibilním předmětem byla židle, na které sedím. Nebylo sice jisté, že by jí uvolněná noha upadla přesně 1. 1. 2000 v 0:00 hodin, ale přesto jsme šroubky přitáhli (na základě informace, že další kritické datum je 29. února 2000 ... to už bych mohl být do té doby na zemi). Provedený úkon jsme stvrdili samolepkou vyrobenou k tomu účelu na laserové tiskárně, kterou máme už sedm let, ale která mně na můj přímý dotaz (konfiguračním programem) sdělila, že neví, kolikátého je – doufejme, že tedy bude fungovat dál.

Závěrem konstatuji, že jsem pro zavedení nové zkratky I2K ("idiocie roku 2000"). Dával bych takovou nálepku všem, kteří své výrobky polepují označením "Y2K compliant", aniž je to vůbec potřeba (ve snaze vytáhnout z lidí peníze). Těm, kteří lidem blbnou hlavy, aby nálepky na takových výrobcích hledali. A taky těm, kteří skupují do zásoby pro počátek roku konzervy (včetně psích), takže my trempové (a jiná zvířátka) budeme počátkem roku zcela nekompatibilně o hladu.

Ropáček

Diskuze (10) Další článek: Pentium III 750 MHz bude 10. ledna

Témata článku: Zajímavý závěr, Třetí den, Kritická část, Grunt, Rohlík.cz, Rohlík, Žárovka, Nálepka, Pečivo, Žehlička, ŽehNejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy