Je váš počítač připravený na Windows 2000?

Jaké jsou minimální hardwarové nároky nového operačního systému? Nebudete muset náhodou upgradovat počítač?
Zkoušet zjistit, kdy bude mít operační systém Windows 2000, dříve známý jako Windows NT 5.0, premiéru, je jako věštit z kávové sedliny. Všichni si jistě vzpomínáme na nekonečné oddalování premiéry Windows 95. V současné době se komentátoři ze světa IT přiklání k období, kdy 35 milionu řádků strojového kódu s konečnou platností opustí programátorské dílny Microsoftu, někdy mezi srpnem 1999 a přelomem 1999/2000.

Jedna věc je však jistá. Díky jedné z nejmlhavějších marketingových strategií, které kdy Microsoft realizoval, možná ve chvíli, kdy čtete tento článek, už v USA je beta verze tohoto operačního systému předinstalována na většině značkových počítačů.

Na Comdexu v listopadu 1998 bylo oznámeno, jaké parametry bude muset splňovat počítač známých počítačových výrobců, jako je IBM, HEWLETT-PACKARD a jiných partnerů Microsoftu, aby mohl být označen Windows 2000 Ready.

Takový počítač musí mít 64 MB RAM a procesor o frekvenci minimálně 300MHz (neplatí pro LAPtopy, těm bude stačit 233MHz ) a jako softwarové vybavení balík MS NT 4.0 Workstation. V některých případech však mohou výrobci přijít také s počítači vybavenými Windows 2000 beta ver.3. Některé firmy, mezi kterými jsou i takové jako DELL a Micron, už oznámily, že Windows 2000 beta předinstalují vybraným zákazníkům.

Mnozí pozorovatelé kritizují kampaň Microsoftu Windows 2000 Ready zvláště pro ten fakt, že sám systém ještě není zdaleka hotov. Rizika beta verzí jsou všeobecně známá – nízká stabilita, neověřená kompatibilita, atd. Přes všechna tato rizika jsou si ale bossové Microsoftu vědomi magnetu nadcházejícího roku 2000 jako skvělého marketingového tahu prezentovat Windows 2000 jako operační systém pro nové miléniumNázev Windows 2000 evokuje pokračování řady operačních systémů Windows 9x. Jeho minimální hardwarové, zvláště pak paměťové nároky ovšem napovídají, že jde spíše o následníka Windows NT 4.0 Workstation. Ať se nám to líbí nebo ne, Mikrosoft má v ruce trumfovou kartu ve formě Windows 2000, v kterých může spojením výhodných vlastností operačních systémů Windows řady 9x (snadná konfigurace, Plug and Play) a Windows NT (stabilita, ochrana dat na úrovni souborů) na poli operačních systémů pro Home PC s konečnou platností rozdrtit konkurenci.

Diskuze (1) Další článek: Už se ví, kolik zaplatíte za Office 2000!

Témata článku: Microsoft, Windows, Magnet, Beta, Ready, Skvělé spojení, Vybraný výrobce, Známý systém, Minimální konfigurace, Nízká úroveň

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů