Je v Kazaa ukryta časovaná bomba?

Když prvního dubna zahraniční zpravodajské servery napsaly, že uvnitř klienta Kazaa je ukryta komponenta, která jen čeká na aktivaci, aby využila váš procesorový čas a připojení k Internetu k vybudování celosvětové vlastní sítě, říkal sem si, že je to nejspíš jen nepodařený aprílový žert. Bohužel to ale spíše než na žert vypadá na smutnou skutečnost.
Je v Kazaa ukryta časovaná bomba?
Poprvé o tom napsal News.com 1. dubna. Ačkoli zpráva vypadala věrohodně, citovala pasáž z licenční smlouvy Kazaa, která na webové verzi k dispozici není. Zpráva ale získávala pozornost i v další neaprílové dny a tak jsem pro jistotu znovu spustil instalaci Kazaa a podíval se na licenční podmínky tam, hluboko dole je opravdu ukryta tato část:

You hereby grant BDE the right to access and use the unused computing power and storage space on your computer/s and/or internet access or bandwidth for the aggregation of content and use in distributed computing. The user acknowledges and authorizes this use without the right of compensation. Notwithstanding the above, in the event usage of your computer is initiated by a party other than you, BDE will grant you the ability to deny access.

Prostě souhlasem s licenčními podmínkami dáváte souhlas s tím, že váš počítač (nevyužitý výkon a připojení k Internetu) bude využitý v rámci distribuovaných výpočtů. Podle pravidla "EULA nikdo nečte" se na to došlo až ve chvíli, kdy společnost Brilliant Digital Entertainment (BDE), jejíž kód je distribuován současně s klientem Kazaa, toto zveřejnila ve své oficiální zprávě pro vládní úřady.

BDE hodlá brzy aktivovat vlastní komponenty ve všech rozinstalovaných klientech Kazaa a aktivovat tak vlastní distribuovanou výpočetní síť. Distribuovaná síť není nic neznámého, spousta z nás počítá ufony se SETI@home, louská šifry s distributed.net či hledá lék na rakovinu. Vždy si ale uživatel takové systémy instaluje na počítač vědomě a dobrovolně. Brilliant dodává do Kazaa reklamní komponenty pro 3D reklamy, její části jsou aktivně využívány, současně s nimi se ale také spící komponenty pro něco, o čem nemáte ani páru. Brilliant uvedl, že svou síť aktivuje na principu opt-in – budete muset potvrdit, že ji chcete aktivovat, sama se nespustí.

V případě BDE je možné, že půjde o nějaký model sdílení výkonu, který byste sami rádi podpořili. Zcela tu ale selhal marketing, který by toto nějak vysvětlil uživatelům a upozornil je na to předem. BDE prostě parazitováním na instalaci Kazaa získalo automaticky širokou uživatelskou základnu, kterou stačí aktivovat stiskem tlačítka.

Aktuální rozhovor s šéfem BDE je k dispozici na News.com. Snaží se upřesnit některé dohady ohledně této komponenty. Síť Altnet, kterou by měla zatím tajná komponenta pomáhat vytvářet, by měla primárně sloužit k distribuci zabezpečených dat, například komerčních filmů a podobně. Integrace s Kazaa bude spočívat v hlídání dotazů uživatele a případném nabídnutí výsledků z Altnetu.

O tom, že Kazaa je spyware, tedy produkt, který vedle své funkce ještě monitoruje chování uživatelů, se ví dlouho, že bude mít i charakter trojského koně, to předpokládal málokdo. BDE je sice třebas právně v pořádku, protože vše je přece uvedeno v licenční smlouvě, u uživatelů si to ale totálně pokazila.

Řešením pro uživatele může být úplné odinstalování BDE ze systému, odinstalování Kazaa a přechod na Kazaa lite, o kterém jsme již psali. Vyřeší tím několik problémů a vyvarují se podobných překvapení v budoucnu.

PS: Večer Kazaa uvedla novou verzi svého klienta pro sdílení souborů na Internetu, verzi 1.6. Ta vylepšuje uživatelské rozhraní ve stylu Windows XP, přidává doporučování - jakési uživatelské hodnocení sdílených souborů - a zlepšuje správu filtrů. Aspoň tedy nějaká dobrá zpráva na závěr.

Diskuze (65) Další článek: Finální KDE 3.0

Témata článku: Internet, Bomba, Uživatelské hodnocení, Kaz, Časovaná bomba, Grant, Čas, Bandwidth, Klient Kazaa, Distribuovaná síť, Kazaa


Určitě si přečtěte

Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging