Je tu Mega a chce rozcupovat Dropbox i klasická úložiště

Kim Dotcom spustil slíbeného pohrobka Megauploadu, úložiště Mega. Má skvělé parametry a nabídne absolutní zabezpečení, všechna data se totiž šifrují už v prohlížeči.

Kim Dotcom rok po razii ve svém novozélandském sídle a po nuceném uzavření původního webového úložiště Megaupload poškádlil americké ministerstvo spravedlnosti, Hollywood a další majitele autorských práv a spustil nový a lepší systém Mega, který sídlí na novozélandské doméně Mega.co.nz (zadávejte s https://).

V těchto hodinách nicméně servery úložiště padají pod obrovským náporem zájmu veřejnosti a Mega je tak často zcela nedostupný. Není se čemu divit. Během první hodiny od spuštění Mega si svůj účet zaregistrovalo na 100 000 zájemců a toto číslo se nadále zvětšuje. Jak Dotcom napsal na svém Twitteru, momentálně službu zabili samotní uživatelé, poněvadž jich je více než se čekalo.

Vše je zašifrované už během nahrávání

Mega se má v mnohém lišit oproti klasickým úložištím. Asi tím nejviditelnějším rozdílem bude šifrování. Soubor se už při nahrávání na server zašifruje a při stažení zase dešifruje do své původní podoby. Z tohoto důvodu nebude umět Mega třeba náhledy obrázků a videí, jak to dnes zvládnou mnohá další úložiště. Server samotný a provozovatel nebudou mít prostě nejmenší potuchy o tom, co jste na jeho úložiště nahráli. Mohou to dedukovat jen podle typu souboru a jeho názvu.

Klepněte pro větší obrázek 
Po registraci se vám vygeneruje automatický šifrovací klíč

Data se šifrují 128bitovým algoritmem AES a to přímo ve vašem prohlížeči pomocí prostého Javascriptu a HTML5 – vážně přímo v Javascriptu! To v praxi znamená, že během nahrávání a stahování dat můžete pocítit, že se procesor „roztočí“ na plné obrátky a také datový tok bude maximálně několik MB/s (vzhledem k momentálnímu vytížení ale spíše v řádu kilobajtů).

Výhledově by tuto potíž měla vyřešit technologie HTML5 WebCrypto API, která bude šifrovat a dešifrovat nativně a tedy mnohem rychleji.

Klepněte pro větší obrázek
Samotné rozhraní připomíná běžný správce souborů s možností tvorby složek a hromadného nahrávání. Můžete se přepnout do češtiny, kterou vytvářela tuzemská komunita.

Mega se v podmínkách služby zříká veškeré zodpovědnosti, kterou plnou měrou přehazuje na vás. V kostce se Kim Dotcom po zkušenostech z minulého roku snaží co nejvíce obránit proti případným námitkám a sporům ze strany autorských svazů. Z tohoto důvodu je zakázáno na server ukládat cokoliv, co je ve vaší zemi protizákonné (třeba warez), nicméně opět je třeba konstatovat to B, tedy to, že je vše šifrované, takže nikdo nebude moci ověřit, co na web vlastně ukládáte, dokud to nebudete někde veřejně sdílet.

Pokud hledáte rychlá fakta, přečtěte si oficiální F.A.Q.

Budete potřebovat dešifrovací klíč

Na vaše heslo do služby je navázaný veřejný a soukromý šifrovací klíč. Soukromým klíčem se automaticky šifrují vaše soukromá data, která nahráváte do svých adresářů (a stejně tak se tímto klíčem dešifrují, když budete chtít své soubory stáhnout). Veřejný klíč se pak vygeneruje pro každý soubor a složku, kterou budete chtít veřejně sdílet na internetu formou odkazu.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud budete mít odkaz na cizí soubor bez klíče, budete ho muset zadat ručně. Klíč tedy funguje i jako heslo pro sdílení jen s vybranými lidmi.

Při generování veřejného odkazu na soubor, či složku si budete moci vybrat, jestli se vytvoří krátký odkaz bez klíče, nebo odkaz, který už bude obsahovat veřejný klíč v parametru adresy. Veřejný klíč tedy bude mít i roli hesla. Když někde publikujete jen základní odkaz,  lidem, kterým jinou cestou nesdělíte jeho klíč, bude k ničemu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tvorba odkazu pro veřejné sdílení bez klíče k dešifrování a s klíčem
 

Hlavní heslo do služby nesmíte zapomenout, je totiž vázané na soukromý šifrovací klíč. Když ho ztratíte a nemáte ke složkám vygenerovaný veřejný klíč pro sdílení, už se ke svým datům nikdy nedostanete.

 

Optimalizováno pro prohlížeč Chrome

Jelikož Mega používá velmi náročný Javascript a některé pokročilé techniky HTML5, vyžaduje k chodu prohlížeč Chrome. Tedy vyžaduje, ono to pojede i v ostatních, ale nemusí to být plně funkční. Oficiálně je tedy Mega momentálně optimalizovaný pouze pro desktopový Chrome a z těchto důvodů nepočítejte ani s verzí pro mobilní telefony. Vývojáři ale budou mít k dispozici API, takže nic nebrání tomu, aby tu bylo do půl roku hned několik desktopových i mobilních klientů pro různé platformy.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud web nenavštívíte v Chromu, zobrazí se varovnání

Jednou z prvních připravovaných aplikací bude oficiální klient pro Windows a OS X, který bude plnit roli Dropboxu. Po zkopírování dat do složky se tedy vše na pozadí zašifruje a přenese na vaše úložiště Mega.

Libovolně velké soubory

Tak a teď už k těm praktickým záležitostem. Mega nemá žádné limity velikosti souboru. Jediným limitem je velikost vašeho úložiště, nebo různé technické limity webového prohlížeče. Na úložiště tedy bez problému nahrajete třeba ISO obraz filmového DVD z letní dovolené.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Základní práce se soubory a složkami skrze kontextovou nabídku a drag&drop

Další dobrou zprávou je podpora pro přerušené spojení. Pokud během nahrávání, nebo stahování na chvíli vypadne internet a vy nezavřete okno prohlížeče, jakmile opět naskočí, můžete v akci pokračovat. Toto jistě uvítají všichni, kteří budou na server nahrávat nějaký ohromný balík dat třeba i celé hodiny.

Zdarma 50 GB prostoru

Pokud se zaregistrujete, získáte bezplatný účet s kapacitou 50 GB. I v rámci bezplatného účtu máte k dispozici až šest paralelních slotů pro stahování a nahrávání a můžete také omezit rychlost nahrávání, aby se vám případně při velikém souboru nevytížila celá linka směrem k serveru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podrobná správa účtu a nastavení sítě

K dispozici je ale i placený program Professional pro fajnovky. Ten nejlevnější se jmenuje Pro I a za měsíční paušál 10 eur (256 korun) nabídne 500GB úložiště. Nabídka pokračuje programem Pro II, který má k dispozici 2TB úložiště a stojí 20 eur. Nejvyšší Pro III 4TB úložiště a stojí 30 eur měsíčně.

Klepněte pro větší obrázek
Ceník placeného programu Professional, česky prostě Profesionál

Zajímavostí je, že se za program Pro neplatí přímo na službě Mega, ale momentálně pouze u externích prodejců. Díky tomu ale mohou existovat různé platební kanály a služba je i více nezávislá třeba na případné blokaci ze strany PayPalu, Visa aj.

Klepněte pro větší obrázek
Placený program získáte skrze externí prodejce

Teprve na začátku a v betaverzi

Úložiště Mega v každém případě teprve začíná a je v režimu betaverze. Otázkou je, jak jej přijme komunita. Parametry vypadají velmi zajímavě, ale warezová scéna si v mezidobí našla jiná a pro tyto účely vhodnější úložiště, posílil také Bittorrent a ti ostatní si zase zvykli na Dropbox, SkyDrive, Google Drive, Box a další služby, které sice disponuji mnohem nižšími bezplatnými kapacitami úložiště, ale zase mají propracované klienty, podporu fotogalerií a náhledů a mobilní aplikace.

V tuto chvíli ostatně není ani úplně jasné, jestli se chce služba Mega podobat spíše službám jako Dropbox, Google Drive, SkyDrive a Box, nebo chce zamířit (pochopitelně neoficiálně) do původních vod warezu. Bylo by to ale asi hodně komplikované, poněvadž tu chybí alfa a omega warezových doupat – anonymní nahrávání, respektive neomezená kapacita pro nahrávání. Mega prostě není Ulož.to a další.

Jen co se zátěž serverů Mega trošku uvolní, více se do služby ponoříme a srovnáme ji s konkurencí. V tuto chvíli pod náporem surfařů mnoho funkcí webu nefunguje a to včetně stahování.

Diskuze (167) Další článek: Diagram Designer: Rychlá tvorba diagramů zdarma

Témata článku: Web, Dropbox, Úložiště, Nejlevnější mobilní telefony, Neomezená kapacita, Námitka, Klíč, Šifrovaný chat, Tuzemská komunita, Veřejná služba, Podrobná správa, Veřejné sdílení, Přerušené spojení, Obrovský nápor, Základní práce, Veřejný klíč, Desktopový Chrome, Mega, Hollywood, Platební kanál, Různé důvody, Správa účtu, Bezplatný účet, Placený program, Hlavní heslo, Nejlevnější mobilní telefony na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 52

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor